Intel отложи създаването на заводи за чипове в Германия с 5 години, а властите не знаят какво да правят със субсидиите
Наскоро Intel реши да отсрочи с две години построяването на комплекса Intel Fab 29, състоящ се от две заводи за полупроводници в Магдебург, Източна Германия. Това провокира дискусия в немското държавно управление по отношение на по-нататъшното потребление на държавните дотации в размер на 10 милиарда евро от Фонда за климата и трансформацията (KTF), които в началото бяха обещани в поддръжка на инвестицията на Intel.
Още през тази година беше утвърден първичен транш от 3,96 милиарда евро в поддръжка на плана. След като планът на Intel беше замразен до 2029-2030 година, министърът на финансите Кристиан Линднер се изрече в интерес на преразпределението на средствата, като предложи те да бъдат употребявани за понижаване на недостига във федералния бюджет в размер на 12 милиарда евро в отговор на актуалната икономическа обстановка в страната.
Според немското издание HardwareLuxx предлагането на ръководителя на Министерството на финансите за ориентиране на парите към бюджета е провокирало възражения от страна на министъра на стопанската система Роберт Хабек, чието ведомство управлява фонда KTF, предопределен за подкрепяне на планове в региона на климата, както и за въвеждане на съвременни технологии.
Съдбата на дотациите се чака да бъде решена на съвещание на съдружната комисия на следващия ден.
Замразяването на плана повдигна и въпроси дали той ще бъде изпълнен за две години според контрактувания проект, или ще се наложи да бъдат контрактувани нови условия. Ако Intel анулира плана, ще зародят въпроси по отношение на потреблението на земята, която в началото е била предопределена за заводите на компанията.
Както написа, остава да се види дали Intel фактически ще може да се върне към своя план Fab 29 през 2029-2030 година, както е планувано. Александър Ширш от Германския институт за стопански проучвания (DIW Berlin) по-рано тази година оцени, че възможностите Intel да се върне към плана в Магдебург предвид на актуалните си финансови усложнения не са по-високи от 50%.