Отрицателните цени на тока – защо са вредни и как да поправим грешката?
Отрицателни цени на електрическата енергия все по-често изтезават европейските страни, които са мощно напреднали във връзка с възобновимите енергийни източници.
Какво да се направи, с цел да не се повтарят тези странни обстановки?
Федералната мрежова организация на Германия (Bundesnetzagentur) разгласи, че негативните цени на електрическата енергия на едро са следени в продължение на 457 часа през 2024 година спрямо 301 часа през 2023 година В същото време високите борсови цени на електрическата енергия над 0,10 евро на киловатчас се срещат по-рядко: съвсем два пъти по-рядно през 2024 година, спадайки до 2 296 часа, спрямо 2003 година, когато са били 4 106 часа.
Агенцията също по този начин заяви, че възобновимите енергийни източници съставляват 59% от чистото произвеждане на електрическа енергия през 2024 година. Това е с 3% повече от 2023 година Възобновяемите енергийни източници са произвели 254,9 TWh, като наземните ветроенергийни паркове са генерирали 111,9 TWh, а слънчевите системи – 63,3 Twh.
Не е оригиналност, че през актуалната година европейските пазари на електрическа енергия на едро следят нулеви или негативни цени на електрическата енергия за най-вече регистрирани часове по отношение на предходните години. Просто Германия в този момент сподели точните данни. А те свидетелстват за повишаването на казуса.
Защо се случва?
Зачестяването на негативните цени става факт с помощта на възходящото произвеждане на сила от възобновими източници и несъответствието сред часовете на търсене и предложение на слънчева сила. Периодите на произвеждане на непотребна електрическа енергия нарастват поради растежа на ВЕИ инсталациите.
Например, в един лъчезарен летен уикенд през август Германия можа да се похвали, че производството на възобновима сила доближава до цели 80 GW. Това равнище на произвеждане обаче е надалеч над пиковото търсене в страната по това време, оценено на към 50 GW.
Капацитетът на междусистемната връзка от 27 GW на Германия теоретично разрешава експорт на непотребната електрическа енергия към прилежащите страни. Съседните страни обаче също имат много възобновими мощности – и хубаво време. Това „ взаимно “ свръхизобилие се взема решение единствено по един метод: посредством ограничение на работата на ВЕИ системите, тъй като мрежата просто не може да погълне непотребната сила.
Последиците
Огромният растеж на възобновимата сила в цяла Европа значи, че ВЕИ централите генерират повече ток, в сравнение с е належащо. А това ги принуждава да заплащат на енергийните компании, с цел да я „ изхвърлят “. По създание: това е продаването на негативна цена.
На пръв взор това може да наподобява като нещо положително за семействата с парични усложнения. Но, уви, негативните цени не понижават безусловно сметките за електричество на семействата. За сметка на това водят до негативи за стопанската система.
Нулевите или негативните цени на електрическата енергия на едро към този момент стартират да забавят вложенията в нов ВЕИ потенциал. Това важи освен за Германия, само че и за Франция, Холандия, Испания, Финландия и Южна Швеция, съгласно данни на LSEG, представени от Ройтерс.
„ Нестабилните цени на електрическата енергия на едро основават неустановеност за фирмите за възобновими енергийни източници във връзка с въздействието върху приходите и бъдещите вложения “, сподели Международната организация по енергетика в своя отчет World Energy Investment 2024.
Какво да създадем?
Случващото се обоснова нуждата от по-солидни вложения в системи за предпазване на сила. Чрез тях производителите на електрическа енергия биха избегнали ограничението на производството на електрическа енергия или нуждата да заплащат за „ изхвърляне “ на излината електрическа енергия.
Казват го бизнес-асоциации, анализатори и други пазарни наблюдаващи.
Случващото се с цените на електрическата енергия от ВЕИ акцентира нуждата от повече съоръжения за предпазване на електричеството и за разширение на мрежата, споделя и МАЕ в своя отчет. „ Разработчиците, които изберат да не локализират своите вятърни и слънчеви фотоволтаични паркове дружно със предпазване на акумулатори или други източници на еластичност, може да записват спад в евентуалните доходи по време на пиковото произвеждане – а това попречва облагите и обезсърчава вложенията. “