Шефът на Гранична полиция: Пишат ни отлични оценки, а не ни приемат в Шенген
Златанов сподели, че с хеликоптери се следи границата, което подкрепя битката с трафика и миграцията. Имаме най-модерните механически средства, които се употребяват от всички служби в Европа, акцентира той. И посочи, че България има спогодби със Сърбия, Северна Македония и Румъния, има и взаимни патрули. Взаимодействието ни е на на високо равнище, имаме ежеседмични срещи на локалните структури и от време на време на управлението “, уточни той.
Според него границите с Гърция и Румъния са много натоварени вътрешни граници за рамките на Европейски Съюз, защото по всички регламенти би трябвало да се прави граничен надзор, а и трите страни са член на европейското семейство. Това затруднява и основава дискомфорт на най-обикновения жител, изключително в летните интервали, когато има засилен поток на туристи, сподели Златанов.
„ Според нас, като служители на реда, разлика не би следвало да има, в професионален аспект недоумяваме за какво се постанова и продължава да се постанова този двоен стандарт “, съобщи шефът на гранична полиция. С приемането ни в Шенген голям запас от вътрешните граници ще бъде ориентиран към външните, които с изключение на граници на България, са и граници на Европейски Съюз “, акцентира той.
И означи, че доста се подценява фактът, че българо-турската граница е най-натоварената сухоземна граница на Европа. След като стартира войната в Украйна целият поток на тежкотоварни коли сега е пренасочен и минава през нашите КПП-та. Тенденцията на прекосяване на тежкотоварни коли от последните години, в случай че се задържи, скоро това ще е първото по натовареност в света контролно-пропусквателен пункт. Тази година на „ зелена граница “ бе рекордната, най-натоварена откъм мигрантски напън. Допреди 2 година натискът бе с 50% по-висок от миналогодишния “, сподели той.
Златанов акцентира, че има и добра връзка с Турция – „ каквото вършим ние, това вършат и от другата страна “. Лятото имаше доста денонощия, в които нашите гранични чиновници предотвратяваха по 1500 опита на денонощие в пресечена гориста околност. Ако това не бе станало, всички тези мигранти щяха да са в сърцето на Европа “, сподели Антон Златанов.
Той регистрира с към 30% нараснало наличие на техни патрули по граничния път, което е помогнало да стопират мигранти още на границата. Проведени са и повече оперативно-преследвателни мероприятия. Започнали са да задържат доста повече мигранти и трафиканти навътре в страната. Според анализите им в последната половин година до изхода на България с Турция са достигали все по-малко мигранти, с към 36% по-малко, което говoри за по-добрата им работа на първа линия и по придвижването на мигрантите по-късно. Данните са показани на Австрия. От срещи с сътрудниците му там схванал, че мигрантите без регистрация са намалели на половина и към този момент са 40 хиляди, което е неоспорим триумф.
„ С сътрудниците на професионално равнище имаме цялостно съгласие и тяхно самопризнание, че граничната полиция на България работи добре, съответно и непрекъснато усъвършенства своята активност. В професионално равнище никой няма искания към нас “, безапелационен е Златанов. И изрази подготвеност когато и да е да посрещне инспекции, с цел да потвърди още един път готовността си. Той обаче съжали, че е извънредно демотивиращо „ непрекъснато да получаваме отлични оценки, само че да не се реализира стремежи резултат “.
Златанов употребява опцията още веднъж да сервира съболезнованията си на починалия тъкмо преди година, на този ден, чиновник на гранична полиция, който бе погубен на граничната линия с патрон, изстрелян от прилежаща страна. Оказваме поддръжка на фамилията. Не всеки ден умира граничен служител на реда, в такива условия работим, в такива условия чуваме от хубави кабинети и комфортни здания, че се оправяме чудесно, само че получаваме абсурден отговор към приемането ни в Шенген. Аз не запознат съм политика, там евентуално е разрешено, в нашата работа, не е. Аз не го разбирам, не го схващат и моите сътрудници “, прочувствен бе Златанов.
Шефът на националната полиция Атанас Илков се спря в детайлности на връзката и кооперацията, която се прави освен със прилежащите ни страни, само че и с други страни, членки на Европейски Съюз. 24/7 се обменя информация с партньорски организации. Разполагаме с дълготраен опит за взаимни патрули по съблюдаване на запазване на публичния ред, както и гранични, регистрира той. Илков обаче се оплака и от липса на задоволително действия и изрази вяра, че следващата година по линия на Европол ще има такова, за което се надява на поддръжка от Екологичен потенциал.
Страната ни от дълго време дава отговор на всички условия и действително способства за сигурността в съюза, безапелационен бе той.
Българският зам. вътрешен министър Ивелина Дундакова настоя, че още през 2019 година България е изпълнила критериите за участие. Според нея приемът ни ще ускори гарантирането на сигурността, и двете страни се оправят доста добре и работят дружно с цел да предотвратяват редица закононарушения. Това ще подкрепи да концентрираме старания там, където са нужни. А едно от тях е разполагането на повече униформени по външните граници с Гърция и Турция, добави още тя.