Колективно убийство. Защо му е на един театър да губи режисьор, но да опази реномето на партия
Народният спектакъл беше събрал най-хубавото допустимо на едно място. Човекът, който го реализира, самичък го унищожи. Кому беше нужна цялата грозна история, почнала с една невидима вест - че кадър на Движение за права и свободи се оказа пиар в театъра?
Двама души са в спор, който сякаш завършва 1 на 1 - и двамата са изгонени. Всъщност резултатът не е " еднакъв ". Единият е уволнен, въпреки и да е лицето на институцията, а другият си потегля " по лично предпочитание ", въпреки и да е бил непознат на средата, и да се е намирал в основата на спора.
Така наподобява обстановката в Народния спектакъл, откакто, че основният режисьор Александър Морфов е уволнен, а пиарката Велислава Кръстева си е тръгнала.
" Това е политическо уволняване на Морфов ", споделиха хора, които се събраха на проява в негова поддръжка.
Преди месеци режисьорът стачкува против Кръстева, която е дълготраен пиар на Движение за права и свободи. Директорът на театъра Васил Василев остави спора да тлее. Главният драматург Захари Карабашлиев напусна. Сега е уволнен основният режисьор Александър Морфов.
Това е „ групово ликвидиране на един ексклузивен създател “, споделя за отношението към Морфов режисьорката Лилия Абаджиева . Тя има поради и малобройните прояви.
The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available
Как беше преди Движение за права и свободи Морфов постоянно е бил доста значима част от националната ни просвета, както и част от Народния театърВасил Василев, шеф на Народния спектакъл
„ Морфов постоянно е бил доста значима част от националната ни просвета, както и част от Народния театър… Колкото повече представления вършат тези огромни имена в българския спектакъл, толкоз по-добре за българската аудитория. “
Това са думи на самия Васил Василев, казани пред медиите в края на юни 2022 година Поводът е огромната тогава вест, с която стартира мандатът му, че Александър Морфов се завръща като основен режисьор на Народния спектакъл „ Иван Вазов “.
Завръщането на Морфов в театралната институция през предишното лято не е инцидентно. То е значима част от програмата за ръководство, с която бъдещият тогава шеф кандидатства за поста.
Първата режисура на режисьора след дълго неявяване на българска сцена – „ Антигона “, се играе в Драматичния спектакъл в Плевен . Преди да завоюва състезанието за Народния, точно Василев е негов шеф.
След по-малко от девет месеца обаче. Морфов е уволнен дисциплинарно от Василев с претекста, че „ не съумява да откри разговор със своите сътрудници и да се ангажира трайно с управителните процеси в институцията, според предоставената му позиция “.
В добавка се споделя, че режисьорът непрестанно „ предизвика борби с разнообразни членове на трупата, осъществявайки непрекъснат напън, отправяйки нападки и обиди към артисти и управление. “
На този стадий и Явор Гърдев - също назначени в институцията от Василев, остават щатни режисьори на Народния спектакъл „ Иван Вазов “, въпреки че самият Гърдев през ноември беше. Свободна Европа го потърси за коментар, само че режисьорът не отговори на позвъняването.
Политическият детайл
За разлика от многословните претекстове за уволнението на Морфов, в позицията на Народния спектакъл за се споделя единствено, че е освободила заеманата служба на началник отдел „ Връзки с обществеността “.
Случайно или не, това се случва тъкмо в навечерието на. Съвсем скоро – през месец януари, Кръстева взе присъединяване в партийно събитие на Движение за права и свободи във Велико Търново. Появата ѝ с почетния ръководител на партията Ахмед Доган на предходните избори беше мотив за митинга на Морфов против назначението ѝ, откъдето потегли всичко.
През цялото време на абсурда сред Морфов и Кръстева, шефът на театъра приказва малко и с принуда за директното обвиняване на режисьора към пиарката - това, че тя съвместява длъжността си в културната институция с дългогодишните си обвързаности с Движение за права и свободи.
Вместо това Василев упрекна в разпалването на абсурда някогашния към този момент министър на културата Велислав Минеков в опити за политическо кадруване в театъра. Самият Минеков след това. Той единствен от целия предходен длъжностен кабинет не остана в сегашния състав на Министерския съвет. Наследникът му Найден Тодоров реагира на уволнението и обстановката в театъра пред bTV с думите, че не е бил известен авансово за решенията на Василев и добави, че се надява Народният спектакъл да " преодолее това “.
Македонска актриса? Не, не става
В историята се промъква и още една нишка с политически нюанс. В средата на февруари Свободна Европа научи за проблем с постановката " Животът е прелестен " на Морфов на сцената на Народния спектакъл.
Една от актрисите в спектакъла има здравен проблем и режисьорът поисква от шефа да я размени с актрисата Биляна Пройковска от Северна Македония. По думите на Морфов обаче Василев отхвърля изрично " каквато и да била връзка със Северна Македония ".
В деня на уволнението на Морфов Фрог нюз разгласява запис от телефонен диалог, за който се твърди, че е сред Василев и Морфов. В него се разисква точно казусът с Биляна Пройковска, а двата гласа си разменят взаимни обвинявания.
Провалената развръзка
На пръв взор „ соломоновското “ решение на Васил Василев – да в профил от екипа и двете страни в първичния спор в Народния – Кръстева и Морфов - може би е трябвало да наподобява като развръзка на абсурда. Всъщност обаче се оказва следващото усложнение на случая.
Вместо да тушира напрежението от прекомерно дълго проточилия се конфликт в Народния спектакъл, то провокира нова вълна от гласове в поддръжка на режисьора и голям брой позиции на обществени персони и даже политически сили против уволнението му.
В момента сме очевидци на борба сред администрацията и творчествотоЛилия Абаджиева, сценичен режисьор
„ Този акт на премахване на Александър Морфов е една висша неправда. В момента сме очевидци на борба сред администрацията и творчеството, която е резултат от доста години натрупвания на процеси на разпад, на деградация на театралната конструкция в България “, сподели Лилия Абаджиева .
Спонтанен митинг с искане на оставката на Василев и връщане на Морфов се организира още във вторник вечерта пред Народния спектакъл. Такъв имаше и в сряда. Демонстрация в отбрана на режисьора има и в четвъртък в 14 ч. пред Министерството на културата.
Прави усещане, че тъкмо за същия час управлението на Народния спектакъл разгласи своя конференция „ по отношение на настоящи тематики “.
Политизирано изкуство
" Ако сега попитате инцидентни минувачи какво мислят за Народния спектакъл, те най-вероятно ще кажат, че го свързват с думите " скандал " и " скъпо ", написа в собствен рекламният експерт Мартин Димитров . И няма да кажат " спектакъл ", " изкуство ", " величественост " или " просвета ".
Според него точно наличието на Велислава Кръстева в културната институция е спомогнало за това хората да имат една извънредно битова визия за най-големия спектакъл в България.
По думите на рекламиста престоят на Кръстева като пиар на Народния спектакъл, въпреки и къс, е бил " незабравим “. И изрежда част от " паметните " неща, които се случват, до момента в който тя е част от администрацията му.
Такива са напускането на Захари Карабашлиев , разделянето в актьорския състав и подписките в отбрана и срещу шефа, изместването на фокуса от гостуването на Джон Малкович от достолепията на театралната режисура „ В самотатата на памуковите полета “ към цените на билетите за нея. Както и жълтият нюанс, импортиран от историята с изтеклия запис, в който Морфов разяснява политическите пристрастия на артиста Евгени Будинов . Последният беше част от състава на постановката на Морфов " Хъшове ", само че съгласно записа режисьорът го сменя поради това, че Будинов е народен представител от ГЕРБ.
Все неща, които нямат нищо общо с главната цел на Народния спектакъл – да бъде водеща сцена за творчество и институция за просвета.
Оценката на режисьорката Лилия Абаджиева е още по-мрачна. Тя споделя, че казусът в Народния спектакъл „ извънредно доста се политизира “. По думите ѝ политиката изобщо няма място в изкуството.
„ Това че българската интелигенция – артистите, интелектуалците, бяха или отстранени, или по лично предпочитание не са част от решаването на огромните проблеми, които стоят пред нас като общество, е пагубно за бъдещето на България “, сподели Лилия Абаджиева за Свободна Европа.
Според нея сходни процеси, като този в Народния спектакъл, приказват за честен разпад на доста равнища, за тотална деструкция на мотивацията на личността да се осъществя в която и да е област. И счита, че би трябвало да бъде признат закон за театъра, който да структурира ясно длъжностите и отговорностите в държавните театри, с цел да не се позволяват повече " сходни аномалии ".
А до тогава уволнения като това на Александър Морфов няма по какъв начин да спрат да бъдат тълкувани от обществото като политически.
Двама души са в спор, който сякаш завършва 1 на 1 - и двамата са изгонени. Всъщност резултатът не е " еднакъв ". Единият е уволнен, въпреки и да е лицето на институцията, а другият си потегля " по лично предпочитание ", въпреки и да е бил непознат на средата, и да се е намирал в основата на спора.
Така наподобява обстановката в Народния спектакъл, откакто, че основният режисьор Александър Морфов е уволнен, а пиарката Велислава Кръстева си е тръгнала.
" Това е политическо уволняване на Морфов ", споделиха хора, които се събраха на проява в негова поддръжка.
Преди месеци режисьорът стачкува против Кръстева, която е дълготраен пиар на Движение за права и свободи. Директорът на театъра Васил Василев остави спора да тлее. Главният драматург Захари Карабашлиев напусна. Сега е уволнен основният режисьор Александър Морфов.
Това е „ групово ликвидиране на един ексклузивен създател “, споделя за отношението към Морфов режисьорката Лилия Абаджиева . Тя има поради и малобройните прояви.
The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available
Как беше преди Движение за права и свободи Морфов постоянно е бил доста значима част от националната ни просвета, както и част от Народния театърВасил Василев, шеф на Народния спектакъл
„ Морфов постоянно е бил доста значима част от националната ни просвета, както и част от Народния театър… Колкото повече представления вършат тези огромни имена в българския спектакъл, толкоз по-добре за българската аудитория. “
Това са думи на самия Васил Василев, казани пред медиите в края на юни 2022 година Поводът е огромната тогава вест, с която стартира мандатът му, че Александър Морфов се завръща като основен режисьор на Народния спектакъл „ Иван Вазов “.
Завръщането на Морфов в театралната институция през предишното лято не е инцидентно. То е значима част от програмата за ръководство, с която бъдещият тогава шеф кандидатства за поста.
Първата режисура на режисьора след дълго неявяване на българска сцена – „ Антигона “, се играе в Драматичния спектакъл в Плевен . Преди да завоюва състезанието за Народния, точно Василев е негов шеф.
След по-малко от девет месеца обаче. Морфов е уволнен дисциплинарно от Василев с претекста, че „ не съумява да откри разговор със своите сътрудници и да се ангажира трайно с управителните процеси в институцията, според предоставената му позиция “.
В добавка се споделя, че режисьорът непрестанно „ предизвика борби с разнообразни членове на трупата, осъществявайки непрекъснат напън, отправяйки нападки и обиди към артисти и управление. “
На този стадий и Явор Гърдев - също назначени в институцията от Василев, остават щатни режисьори на Народния спектакъл „ Иван Вазов “, въпреки че самият Гърдев през ноември беше. Свободна Европа го потърси за коментар, само че режисьорът не отговори на позвъняването.
Политическият детайл
За разлика от многословните претекстове за уволнението на Морфов, в позицията на Народния спектакъл за се споделя единствено, че е освободила заеманата служба на началник отдел „ Връзки с обществеността “.
Случайно или не, това се случва тъкмо в навечерието на. Съвсем скоро – през месец януари, Кръстева взе присъединяване в партийно събитие на Движение за права и свободи във Велико Търново. Появата ѝ с почетния ръководител на партията Ахмед Доган на предходните избори беше мотив за митинга на Морфов против назначението ѝ, откъдето потегли всичко.
През цялото време на абсурда сред Морфов и Кръстева, шефът на театъра приказва малко и с принуда за директното обвиняване на режисьора към пиарката - това, че тя съвместява длъжността си в културната институция с дългогодишните си обвързаности с Движение за права и свободи.
Вместо това Василев упрекна в разпалването на абсурда някогашния към този момент министър на културата Велислав Минеков в опити за политическо кадруване в театъра. Самият Минеков след това. Той единствен от целия предходен длъжностен кабинет не остана в сегашния състав на Министерския съвет. Наследникът му Найден Тодоров реагира на уволнението и обстановката в театъра пред bTV с думите, че не е бил известен авансово за решенията на Василев и добави, че се надява Народният спектакъл да " преодолее това “.
Македонска актриса? Не, не става
В историята се промъква и още една нишка с политически нюанс. В средата на февруари Свободна Европа научи за проблем с постановката " Животът е прелестен " на Морфов на сцената на Народния спектакъл.
Една от актрисите в спектакъла има здравен проблем и режисьорът поисква от шефа да я размени с актрисата Биляна Пройковска от Северна Македония. По думите на Морфов обаче Василев отхвърля изрично " каквато и да била връзка със Северна Македония ".
В деня на уволнението на Морфов Фрог нюз разгласява запис от телефонен диалог, за който се твърди, че е сред Василев и Морфов. В него се разисква точно казусът с Биляна Пройковска, а двата гласа си разменят взаимни обвинявания.
Провалената развръзка
На пръв взор „ соломоновското “ решение на Васил Василев – да в профил от екипа и двете страни в първичния спор в Народния – Кръстева и Морфов - може би е трябвало да наподобява като развръзка на абсурда. Всъщност обаче се оказва следващото усложнение на случая.
Вместо да тушира напрежението от прекомерно дълго проточилия се конфликт в Народния спектакъл, то провокира нова вълна от гласове в поддръжка на режисьора и голям брой позиции на обществени персони и даже политически сили против уволнението му.
В момента сме очевидци на борба сред администрацията и творчествотоЛилия Абаджиева, сценичен режисьор
„ Този акт на премахване на Александър Морфов е една висша неправда. В момента сме очевидци на борба сред администрацията и творчеството, която е резултат от доста години натрупвания на процеси на разпад, на деградация на театралната конструкция в България “, сподели Лилия Абаджиева .
Спонтанен митинг с искане на оставката на Василев и връщане на Морфов се организира още във вторник вечерта пред Народния спектакъл. Такъв имаше и в сряда. Демонстрация в отбрана на режисьора има и в четвъртък в 14 ч. пред Министерството на културата.
Прави усещане, че тъкмо за същия час управлението на Народния спектакъл разгласи своя конференция „ по отношение на настоящи тематики “.
Политизирано изкуство
" Ако сега попитате инцидентни минувачи какво мислят за Народния спектакъл, те най-вероятно ще кажат, че го свързват с думите " скандал " и " скъпо ", написа в собствен рекламният експерт Мартин Димитров . И няма да кажат " спектакъл ", " изкуство ", " величественост " или " просвета ".
Според него точно наличието на Велислава Кръстева в културната институция е спомогнало за това хората да имат една извънредно битова визия за най-големия спектакъл в България.
По думите на рекламиста престоят на Кръстева като пиар на Народния спектакъл, въпреки и къс, е бил " незабравим “. И изрежда част от " паметните " неща, които се случват, до момента в който тя е част от администрацията му.
Такива са напускането на Захари Карабашлиев , разделянето в актьорския състав и подписките в отбрана и срещу шефа, изместването на фокуса от гостуването на Джон Малкович от достолепията на театралната режисура „ В самотатата на памуковите полета “ към цените на билетите за нея. Както и жълтият нюанс, импортиран от историята с изтеклия запис, в който Морфов разяснява политическите пристрастия на артиста Евгени Будинов . Последният беше част от състава на постановката на Морфов " Хъшове ", само че съгласно записа режисьорът го сменя поради това, че Будинов е народен представител от ГЕРБ.
Все неща, които нямат нищо общо с главната цел на Народния спектакъл – да бъде водеща сцена за творчество и институция за просвета.
Оценката на режисьорката Лилия Абаджиева е още по-мрачна. Тя споделя, че казусът в Народния спектакъл „ извънредно доста се политизира “. По думите ѝ политиката изобщо няма място в изкуството.
„ Това че българската интелигенция – артистите, интелектуалците, бяха или отстранени, или по лично предпочитание не са част от решаването на огромните проблеми, които стоят пред нас като общество, е пагубно за бъдещето на България “, сподели Лилия Абаджиева за Свободна Европа.
Според нея сходни процеси, като този в Народния спектакъл, приказват за честен разпад на доста равнища, за тотална деструкция на мотивацията на личността да се осъществя в която и да е област. И счита, че би трябвало да бъде признат закон за театъра, който да структурира ясно длъжностите и отговорностите в държавните театри, с цел да не се позволяват повече " сходни аномалии ".
А до тогава уволнения като това на Александър Морфов няма по какъв начин да спрат да бъдат тълкувани от обществото като политически.
Източник: svobodnaevropa.bg
КОМЕНТАРИ