Беше точно Коледа и после точно Нова година, а хиляди

...
Беше точно Коледа и после точно Нова година, а хиляди
Коментари Харесай

До следващата Коледа. Защо спирането на тока е системен проблем, който ще се повтаря

Беше тъкмо Коледа и след това тъкмо Нова година, а хиляди семейства останаха без ток. Отгоре на всичкото това не се случва за първи път. Проблемът е систематичен – електропреносната мрежа е в неприятно положение. И до момента в който хората са обезверени, никой не им предлага стабилно решение.

" Беше смут ", споделя Марияна Дончева, с която приказваме по телефона, откакто е претърпяла празниците без ток. Доскоро е живяла сред Ловеч и Голец, само че откогато е пенсионерка от ден на ден се задържа в селото. Тя помни и други спирания на тока, само че счита, че в никакъв случай това не е ставало за толкоз дълго време, колкото в този момент.

Ако сте от дребен град или село, вие също постоянно нямате ток. Случва се и в огромни градове Случва се и при всевъзможни условия – сняг, лятна стихия, обикновено време. И по този начин е от десетилетия, спомнете си.

Дойде ли такава рецесия, се обаждат страната, общините и медиите. След няколко конференции казусът е замазан и се не помни без да е решен. И по този начин до идната рецесия.

Тази " последваща " рецесия пристигна в този момент, на Нова година. Тя подсети за нерешения огромен проблем - неприятното положение на електропреносната мрежа и неналичието на вложения.

За това държавно управление и политици упрекнаха електроразпределителните сдружения (ЕРП). ЕРП-тата пък упрекват КЕВР за това, че постанова нереално ниски цени и по този начин лимитира опциите за вложения. Резултатът за хората е еднакъв - седмица без ток.

Свободна Европа приказва със наранени, потърси мнението на ЕРП-тата, специалисти и самата Комисия за енергийно и водно контролиране, която обаче не отговори на изпратените въпроси.
Сняг, прекъсване на тока и изгорели уреди
хиляди семейства – главно в Централна Северна България , само че и освен там. Най-тежко наранени се оказаха хора от ловешко и габровско.

„ Беше смут. Да нямаш осветяване е доста мъчно, няма по какъв начин да се сготви. Ние употребяваме газ, отоплението е на дърва. Създали сме си някакви условия, с цел да не разчитаме единствено на електричеството “, споделя Марияна Дончева. Взела е ограничения против своята взаимозависимост от страната, само че очевидно и това не оказва помощ.

Тя живее със брачна половинка си в ловешкото село Голец, покрай главния път, който свързва София и Варна.

По думите ѝ случилото се по Коледа е най-дългото прекъсване на електричеството, което ѝ се е случвало. Прекъсванията обаче се случват „ постоянно “.

„ Редовно, дори при хубаво време, лятото. Не съм засичала за какъв брой стопират, само че за час-два, от време на време и повече. Много неприятно е електроснабдяването “, споделя още тя.

В Голец този проблем съществува от години. По думите на Марияна локалното сдружение е основало процедура да се стопира тока още преди да се появил някакъв проблем.
  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available

„ [Дружествата] отхвърлят. Но хората в селата са го установили това от дълго време. Дори при най-малкия пукот, при вятър, те изключват, с цел да не им се появи някаква повреда “, споделя тя.

Честото прекъсване на електричеството не изчерпва казуса. Покрай това изгарят уредите в къщата. Това се случва и в Голец в последните дни.

„ При нас изгоря кафе машината. На мъжа ми един прочут му се беше оплакал, че си е купил генератор и даже при изключено състояние му е изгорен – чисто нов. На комшия – тв приемника, в магазина в центъра също изгоря тв приемника “, споделя още Марияна.

Такъв проблем има и в обитаемоте места напълно покрай София, както и в по-големите градове. От спирания, ниска мощ на мрежата и изгорели уреди се оплакват в Бистрица.

„ Днес в Бистрица е " дискотека ", сутринта нямаше ток близо час, пристигна в 11:10, по-късно стопира още 5-6 пъти. Старата инфраструктура не устоя. Няма оправия с тоя ток. И жалбите към този момент не оказват помощ. Обаждала съм се над 10 пъти с този ток и едно огромно нищо! “, написа на 25 декември жена във.

На тази страница и други хора споделят за непрекъснати токови удари и спирания на електрозахранвнето. Коментират, че единствената причина уредите им да не са изгорели е, че са си купили устройства, с които да ги предпазят.
Проверки, закани и деен Пеевски
На 28 декември, три дни след прекъсването на тока, държавното управление и Комисията за енергийно и водно контролиране ( КЕВР ) реагираха на казуса. От регулатора споделиха, че стартират изключителна инспекция на осъществяването на капиталовите стратегии на трите електроразпределтени сдружения ( ЕРП ), както и на държавния „ Енергиен систематичен оператор “ ( ЕСО ).

Служебното държавно управление заяви, че ще отпусне малко над 2 млн. лева като обезщетения за потърпевшите от спирането на тока.

Институциите се задействаха, откакто глобеният за корупция народен представител Д елян Пеевски изиска „ незабавна инспекция на вложенията и техническата обезпеченост на мрежите “.

В дните до и след Нова година Пеевски продължи интензивността си по тематиката. Той заплаши трите ЕРП с лишаване на лицензи, " Движение за права и свободи – Ново начало " внесе план за мораториум върху цените и искане за освобождението на състава на КЕВР, който от години е с изминал мандат.

Същия звук възприе и енергийният министър Владимир Малинов . Енергийният министър предложи да се усилят имуществените наказания против сдруженията, с цел да се предотвратят проблемите в бъдеще.

Само два дни преди рецесията за безплатна финансова помощ за трите ЕРП и ЕСО на стойност 327 млн. лева
Липсата на вложения и задържането на цените за ток
От всичко, изказано от институциите, излиза наяве едно – основно за доставките на ток е положението и поддръжката на елкотропреносната мрежа.

За това обаче са нужни вложения, а за тях е належащо повдигането на цените на тока. Това не се планува, даже в противен случай - с изключение на препоръчаният от Движение за права и свободи мораториум на цените, за поредна година депутатите отложиха излизането на битовите консуматори на свободния пазар.

Според специалиста Калоян Стайков главният проблем с спирането на електричеството е неналичието на инвестиция в инфраструктура. По думите му сериозен проблем в тази ситуация съставлява политиката на КЕВР, която поради налагането на ниски цени за потребителите, лимитира опцията за вложения.

„ Няма задоволително вложения, които да обезпечат безпроблемното водоснабдяване, топлоснабдяване, електроснабдяване и така нататък, тъй като регулаторът всякога се оправдава с това, че приходите са ниски и семействата не могат да си разрешат по-високи цени. Необходими са повече и по-добре ориентирани вложения, което значи и по-високи цени. А в случай че семействата изпитват усложнения, това е работа на обществената система “, написа той в своя обява в обществените мрежи.

Подобна е и позицията на две от трите ЕРП, чиито клиенти имаха най-вече проблеми – „ ЕРМ Запад “ („ Еврохолд “) и „ Енерго-про “ . Свободна Европа се обърна и към двете сдружения.

В отговорите си те изясняват прекъсването на тока по празниците с това, че дървета са паднали върху електропроводите, а забавянето на възобновяване на услугата – с това, че доста от оборудванията се намират в труднодостъпни местности.

„ ЕРМ Запад “ твърди, че причина за " 95% от повредите " са били " падналите върху електропроводите високи дървета, които се намират отвън сервитутните зони и по тази причина " ЕРМ Запад " няма право да ги отстранява “. От сдружението упорстват за смяна на нормативната уредба.

Подобна е и позицията на „ Енерго про “.

От компанията показват, че за последната година са вложили 54 млн. лева Според тях за подобряването на обстановката са нужни спомагателни вложения.

„ ЕРМ Запад “ написа, че утвърдените от КЕВР вложения са приблизително от по 100 млн. лева на година за последните 5 години. От ЕРП-то настояват, че към 60% от тези средства отиват за присъединение на нови клиенти.

„ ЕРМ Запад “ и „ Енерго про “ споделят, че са подготвени да покачат вложенията си в мрежата, само че за това е належащо позволение от КЕВР и повишение на цените.

„ Според оценки на ЕРМ Запад за поддържане и модернизиране на мрежата, чиято междинна възраст е над 45 години, са нужни над 170 млн. лева на година “.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР