Народните представители ще гледат на второ четене Законопроекта за изменение

...
Народните представители ще гледат на второ четене Законопроекта за изменение
Коментари Харесай

Депутатите решават дали да се съхраняват 50% от запасите на нефтопродукти в страните от ЕС

Народните представители ще гледат на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за запасите от петрол и нефтопродукти, съобщи БГНЕС.С него се предлага анулация на наредбата задължаваща икономическите оператори да съхраняват 100% от запасите на петрол и нефтопродукти единствено на територията на страната. В този смисъл се предлага от 30 юни 2024 година запасите, съхранявани на територията на други страни - членки на Европейския съюз, да може да са в размер до 50 на 100.Депутатите ще гласоподават на първо четене и Законопроект за силата от възобновими източници в морските пространства, с който се предлага да се разположат вятърни електроцентрали в Черно море с концесии за по 30 години.

Предложението е импортирано от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи и Има Такъв Народ, като концесията може да се удължи един път за период от 5 години, т.е. концесия със период от 35 години.Законопроектът за силата от възобновими източници в морските пространства урежда публични връзки, свързани с производството на ток от вятърни електроцентрали в Черно море. Предварително ще се проведат изследвания за инспекция на опцията за построяването на въпросните централи, в това число и за тяхното унищожаване.Вносителите означават, че по този начин ще се насърчи развиването на европейските технологии, като преди този момент се направи деликатна оценка на въздействието върху околната среда.

Отговорник за планирането и изследванията в Черно море ще е министърът на енергетиката. Той би трябвало да разпорежда концесиите в предпочитаните зони, да координира всички държавни органи и да следи подписаните контракти.Операторът на електропреносната мрежа ще е задължен да възнамерява нужния мрежови потенциал за присъединение на нови енергийни мощности в морето, по този начин както е заложено в Плана за развиване на енергийните мощности. Точката по присъединение ще е на сушата.Депутатите ще гледат на първо четене и три Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното обезпечаване.Първият е импортиран от Васил Пандов и група народни представители от ПП-ДБ, вторият от Костадин Ангелов и група народни представители от ГЕРБ-СДС, както и от Божидар Божанов и група народни представители от ПП-ДБ. /БГНЕС
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР