ПП „Възраждане“: Политическата система е блокирана, изборите са неизбежни
Народните представители от „ Възраждане “ Александър Койчев и Борис Аладжов обявиха на конференция, че България се намира в дълбока политическа и институционална рецесия , която прави невероятно съставянето на устойчиво държавно управление в границите на сегашния парламент, а страната върви към предварителни избори и възходящо обществено напрежение.
Александър Койчев акцентира, че митингите в страната не са подбудени само от дебата за бюджета , а са резултат от дългогодишно насъбрано публично неодобрение против метода, по който действа политическата система. По думите му жителите са отвратени от модела на ръководство, от практиките в Народното събрание и от метода, по който се вземат решения посредством незабавни комисии и без действителен публичен спор. Той съобщи, че върху опозицията се упражнява систематичен напън , а институциите действат под външно въздействие .
Според „ Възраждане “ в границите на сегашния парламент не може да бъде формирано устойчиво държавно управление и страната неизбежно върви към предварителни парламентарни избори . Койчев уточни, че в България от години няма партия, която да разполага с безусловно болшинство, което прави съдружните формули неизбежни, само че слага и въпроса с какви политически сили биха били вероятни сходни обединения.
Народният представител заяви, че преди седмица от „ Възраждане “ са изпратили публично писмо до президента Румен Радев с искане за привикване на Консултативния съвет за национална сигурност по отношение на рисковете пред страната – неналичието на постоянно държавно управление, отсъствието на признат бюджет и натиска за ускорено влизане в Еврозоната. До момента отговор от президентската институция не е получен.
Борис Аладжов добави, че също така „ Възраждане “ е внесло план на решение, с който Народното събрание да задължи Министерския съвет да изиска едногодишно отсрочване на участието на България в Еврозоната. По думите му са готови и законодателни текстове, които вършат сходно отсрочване изцяло допустимо от правна позиция, стига да има политическа воля.
По отношение на държавния бюджет Александър Койчев съобщи, че ръководещото болшинство разполага с нужните гласове да одобри бюджет, в случай че пожелае. Алтернативата са така наречен удължителни бюджети по схемата „ една дванадесета “, които обаче не разрешават провеждането на действителна икономическа и обществена политика. Според него и при двата разновидността няма условия за значително нарастване на приходите, а се подсигурява главно изплащането на настоящи разноски, заплати и пенсии, при съществени ограничавания за финансовите разноски и за общините.
Двамата народни представители обявиха, че „ Възраждане “ упорства за напълно машинно гласоподаване , само че с ясно написани механизми за надзор и инспекция, които да минимизират човешкия фактор и опциите за операции. Борис Аладжов акцентира, че машинното гласоподаване не трябва да бъде самоцел, а би трябвало да бъде съпроводено с надеждни механизми за верификация на резултатите, в това число съпоставяне сред машинните протоколи и физически притежател на вота.
По отношение на бъдещи обединения от „ Възраждане “ обявиха, че са подготвени да беседват за присъединяване в ръководство само при настройка, в която не вземат участие ГЕРБ, Движение за права и свободи, ПП–ДБ, Българска социалистическа партия, АПС и Има Такъв Народ, свързани с досегашния модел на ръководство, които действително до момента са управлявали дружно. Те подчертаха, че измененията в Конституцията, направени точно по самодейност ПП-ДБ и подкрепени от ГЕРБ и Пеевски, са лимитирали опцията за назначение на политически безпристрастен длъжностен министър-председател и са стеснили пълномощията на президента.
Според народните представители вероятно присъединяване на президента Румен Радев в политически план би могло да увеличи изборната интензивност, само че все още няма публична информация за сходно решение.
„ Надяваме се Радев да не залитне по обединения с ПП-ДБ, които са негова рожба, защото той ги вкара в политиката, само че и нанесоха доста вреди на българската страна, българската държавност и българския народ “, показаха народните представители от „ Възраждане “.
По тяхна оценка предварителните парламентарни избори най-вероятно биха се провели в средата или към края на март .
Присъединете се към нашия
Има ли замърсяване край Ахтопол поради танкера? Министерство на околната среда и водите следи качеството на морските води!




