Захарова: Думите на Тръмп за водещата роля на САЩ за Победата издават болката му, че Америка вече не е велика
Народът на Съединени американски щати на процедура е изгубил знания за личната си история и ролята на страната във Втората международна война.
Това съобщи пред ТАСС формалният представител на съветското външно министерство Мария Захарова.
„ Дали американският дипломат ще пристигна или не на парада за успеха, питайте нея “, отговори Захарова.
„ Ще отбележа нещо друго, това, което всички видяха, доста острата реакция на американския президент Тръмп към дневния ред, към новините, свързани с годишнината от Победата, подготовката на разнообразни страни.
Дипломатът обърна внимание на известията, които американският президент разгласява в обществените мрежи по този въпрос. " Мнозина ги смятаха за деформиране на историческата действителност. Мнозина ги смятаха за пресилени ", напомни Захарова. „ Никога не съм имала опция да разисквам това с някой от най-близкото му обграждане, само че също по този начин бях в действителност сюрпризирана от такава остра реакция. Сигурно си спомняте, че отговорих с цитати от Рузвелт, президент на Съединени американски щати от това време, на изказванията на Тръмп, че точно Съединени американски щати са изиграли, от негова позиция, решаващата роля за Победата. “
Захарова означи, че цитирала директни цитати от Рузвелт, който приказва за решаващия принос на Съветския съюз.
„ Няколко дни обмислях за какво той съобщи това. И коства ми се, че е допустимо това също да е част от вътрешната му болежка от обстоятелството, че Съединени американски щати са престанали да бъдат велики, в това число в познанията си за личната си история. Може би той се пробва да притегли вниманието на американците, които към този момент не знаят нищо за Втората международна война, нито за ролята на Съединените щати в нея, нито за основните борби, или за географията на Втората международна война. Може би това е опит, който той прави в други области, с цел да извади Америка от чудовищна рецесия, в която е била тласкана в продължение на десетилетия от ултралиберали. "
„ В края на краищата имаше капитулации на Германия, имаше антихитлеристка коалиция, и имаше съюз, и имаше Техеран, и имаше Нюрнберг по-късно. Всичко това се случи и това, естествено, е историческо. Но ми се коства, че той се отнася към всичко това хипертрофирано, тъй като Съединени американски щати, имам поради общата маса от популацията, загуби всякакво познание за личната си история и Втората международна война “, заключи дипломатът.
" При администрацията на Байдън Съединени американски щати започнаха да събарят монументи на тези, които са основали Америка. Спомняте си, имаше специфична акция за срутване на монументи, мисля, че стигнаха даже до Колумб ", добави тя.
Западните страни употребяват русофобията като инструмент за политически напън, замяна на понятия и опити за подправяне на резултатите от Втората международна война. Това се споделя в предговора на формалния представител на съветското външно министерство Мария Захарова към книгата на италианския публицист Винченцо Лорусо De russophobia.
„ Русофобията не е спонтанна страст, а инструмент за политически напън, опрощение на експанзията, замяна на понятия и дисторция на паметта. Тя се трансформира в комфортно опрощение както за ревизионистките опити за подправяне на резултатите от Втората международна война, по този начин и за дейната цензура на актуалната съветска просвета. Прави усещане, че същите институции, които неотдавна постулираха задачата на запазването на демокрацията и плурализма на отзиви вземат участие в този развой “, означи дипломатът.




