БВС: Наредба на здравното министерство ще създаде сериозен проблем на ветеринарните лекари
Наредбата на здравното министерство, която планува някои медикаменти да се предписват единствено с електронна рецепта, ще сътвори сериозен проблем на ветеринарните лекари. За това сигнализират от Българския ветеринарен съюз. Наредбата в този момент е в развой на публично разискване. Към момента сполучливото лекуване на някои болести при домашните любимци се организира с медикаменти за хуманна приложимост. Промените в наредбата обаче ще попречат на ветеринарите да ги изписват. Това разгласи заместник-председателят на ветеринарния съюз доктор Мирослав Първанов.
" Аз имах право и до момента мога на книжен притежател да изпиша лекарството и съответният притежател на куче или на котка отива до човешка аптека и си го закупува. С въвеждането напълно на електронното изписване аз нямам техническата опция да го направя. Ние не можем да издадем електронна рецепта, тъй като не сме част от тази система. Проблемът е в това, че се лимитира нашето право да употребяваме хуманно лекарство, което води до съществени проблеми в опазването на здравето на домашните любимци ", уточни доктор Мирослав Първанов.
Българският ветеринарен съюз е изискал незабавна среща с министерствата на опазването на здравето и на земеделието, с цел да се реши казусът. /БГНЕС, БНР




