Напредъкът в технологиите прави земните обекти невидими за спътници-шпиони(снимка: CC0

...
Коментари Харесай

Китайско „невидимо наметало” крие обекти от спътниците


Напредъкът в технологиите прави земните обекти невидими за спътници-шпиони
(снимка: CC0 Public Domain)

Военни специалисти от Инженерния университет на Китай в Сиан създадоха тъкан, която може да скрие наземни цели от шпионски сателитни радари. Тъканта може да се разтяга, огъва и приема всякаква форма, макар че на радарните екрани отражението от нея няма да се разграничава от това на равна земна повърхнина.

Военните спътници в радиообхвата са в положение да разграничават обекти на Земята с размерите на кутия за обувки. Нито неприятното време, нито тъмнината могат да попречат на това. Използването на стелт технологията от самолетите за камуфлаж на съоръжение на Земята няма да работи. На фона на земната повърхнина техниката е елементарно различима, което се улеснява и от специфичните радарни технологии за сканиране под разнообразни ъгли и в разнообразни диапазони на дължини на вълната.

Новият метаматериал, залегнал в основата на „ наметало-невидимка ”, дава обещание да скрие оборудването от галактическите радари с 80 % надеждност, заяви за създаването South China Morning Post.
още по темата
Материалът, основан от китайски учени, се състои от няколко пласта. Най-горният пласт съставлява тънка тъкан с печатни електронни схеми, които могат да манипулират електромагнитните талази. За отпечатването е употребен 3D принтер. Тъй като противодействието е в милиметровия диапазон със съответните размери на детайлите, за това не са нужни литографски скенери.

Останалите пластове са композиция от пластмаса и метал. Задачата на мета-тъканта е да имитира отражението от затрупан обект със комплицирана геометрична форма, да вземем за пример от контейнер, като отражение от равна земна повърхнина.

В същото време учените акцентират, че новият материал крие обекти единствено в обсега на радара. За цялостна отбрана против засичане е належащо да се употребява и камуфлаж за прикриване в оптичния обсег, както и отбрана против засичане в инфрачервения обсег. Няма универсално решение, само че актуалната разработка е важен прогрес.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР