Напомням на читателите, че изстрелването на “Сигнус бе проведено на

...
Напомням на читателите, че изстрелването на “Сигнус бе проведено на
Коментари Харесай

УСПЕХ: Американският космически кораб Сигнус пристигна на МКС!

Напомням на читателите, че изстрелването на “Сигнус ” бе извършено на 3-ти октомври в 04:16 ч. българско време от американския космодрум Уолопс чрез ракета-носител “Антарес ”. Корабът има неповторимото име “Калпана Чаула ” в чест на астронавтка, починала при злополуката на совалката “Колумбия ” през 2003 година. Прикачването бе осъществено чрез роботизираната ръка “Канадарм2 ” през днешния ден в 12:32 ч. българско време, като процедурата бе под контрола на американския астронавт Крис Кесиди със съдействието на съветския му сътрудник Иван Вагнер.

Корабите от серията “Сигнус ” са последните останали галактически кораби на Съединени американски щати, които биват прикачвани пасивно към МКС – т.е. посредством роботизираната ѝ ръка. Доскоро корабите на СпейсЕкс “Драгън ” също бяха прикачвани по този метод, само че тази първа версия бе пенсионирана и занапред нататък ще летят единствено “Драгън 2 ” в пилотиран вид “Крю Драгън ” (първият от които излетя в края на май т.г.) или в товарен вид “Карго Драгън ” (първият от които ще излети по-късно през тази есен). 

Чрез скачилия се днес  “Сигнус ” бяха доставени 850 кг хранителни запаси за екипажа на МКС, 1 251 кг научни опити, 151 кг съоръжение за извънбордови действия (т.е. “космически разходки ”), 71 кг компютърен хардуер и 1 235 кг характерен хардуер за Международната галактическа станция. По последната точка е значимо да се означи, че американският галактически транспортен съд транспорти консумативи за съветския сегмент на станцията, в частност за модула “Заря ”. Сред научните опити участва опит по развъждане на репички (ако той е сполучлив, репичките ще залегнат в менюто на астронавтите), както и нови лечебни начини за лекуване на ракови болести.

Коронният товар на задачата е порцелановия престол – американската тоалетна за $23 милиона. Нека да напомним за какво тя е толкоз значима: 

Съществуват голям брой механически компликации, които би трябвало да бъдат позволени преди човек да се насочи към Червената планета, а измежду тях се подрежда обработката на биологичните боклуци и най-много на фекалиите (да, астронавтите също са хора, каква изненада). По време на пилотираната стратегия “Аполо ” през 60-те и 70-те, когато за пръв път астронавти кацнаха на Луната, те просто зарязваха торбичките с екскременти на лунната повърхнина. В случая с Марс това няма да е допустимо – изискванията на планетата са доста по-меки спрямо лунните, а човешките фекалии изобилстват от микроорганизми. Никой не би желал тези микроорганизми да попаднат в марсианската почва, да се размножат и вероятно да попречат на търсенето на локален живот.

Проблем е и количеството на отпадъците. Съгласно актуалните калкулации, в хода на една пилотирана задача до Марс ще се натрупат общо към 270 кг фекалии. Важно е те да бъдат нормализирани и изсушени до стадий, в който ще станат биологично неактивни. Фекалиите също по този начин съдържат към 75% вода, така че ще е рационално тя да бъде рециклирана и използвана за потребностите на екипажа. Разглежда се и опцията твърдият съставен елемент от фекалната маса също да бъде рециклиран.

Новата американска тоалетна, известна под абревиатурата UWMS (Universal Waste Management System), ще се захване с част, въпреки и не и с всички от провокациите. Тя е компактна и методът на обработка и запазване на отпадъците е доста по-добре автоматизиран спрямо този на предходните тоалетни. Разработена е в границите на план за съвременни технологии към американската галактическа организация НАСА, като за основаването са били впрегнати предприятия в Алабама, Калифорния, Вермонт, Ню Мексико, Тексас, Кънектикът.

Към сегашния миг са основани две тоалетни – едната, която през днешния ден дойде на МКС – тя ще бъде инсталирана към американския сегмент на станцията и ще остане в употреба до края на нейното битие. Другата ще бъде внедрена на галактическия транспортен съд “Орион ” за потребностите на първата пилотирана експедиция, която ще се насочи към Луната в хода на програмата “Артемис ”.

За повече информация: НАСА

 

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР