Налице е реална опасност за върховенството на правото и основни

...
Налице е реална опасност за върховенството на правото и основни
Коментари Харесай

Гешев и Демереджиев сблъскаха позиции за спецпрокуратурата на форум в „Бояна“

" Налице е действителна заплаха за върховенството на правото и съществени демократични полезности, които споделя европейското семейство. Затова би трябвало да си отговорим като общество и професионална общественост желаеме ли правила за всички или се отхвърляме от тях и желаеме те да не се отнасят за шепа недосегаеми " - това сподели при откриването на конференция " Съдебна промяна. Специализирано правораздаване ", която се организира в резиденция " Бояна ".
Още по темата
Във форума вземат участие представители на трите управляващи - законодателна, изпълнителна и правосъдна, членове на Висшия правосъден съвет, представители на органите на профилираното правораздаване, професионални магистратски организации, на университетските среди и на неправителствения бранш. В началото на конференцията видео приветствия насочиха Адриан Лазара - ръководител на Комисията по правни въпроси на Европейския парламент, Ладислав Хамран - президент на " Евроджъст " и Долорес Делгадо - основен прокурор на Кралство Испания, правосъдният министър Иван Демерджиев.

По думите на Гешев форумът е проведен, за се заявява " готовността на прокуратурата за открита полемика за осъществяване на същинска, ползотворна и ефикасна промяна ". Той изрази вяра да се чува професионалното мнение на практикуващите адвокати, неправителствените организации и академичната общественост ". И акцентира, че безспорно промени се постановат в доста сфери на държавната власт, само че те би трябвало да се действителни и " най-важното в полза на българските жители ".

Гешев продължи с въпросите, които съгласно него е значимо да намерят отговор: " Искаме ли революционно изключително законодателство, което да заличи постигнатия и приет за България напредък след приемането ни в Европейския съюз и да заплаши действителни права на българските жители? Да решим проблемите на лица, преследвани от правораздаването, или желаеме действителна смяна в полза на обществото за ефикасна битка с корупцията и въобще с престъпността ".

 Снима: Булфото

" Искаме ли правоохранителните институции да си взаимодействат в границите на закона или да продължи задълбочаващата се наклонност на институционални войни и персонални вендети, водещи до притеснителни наклонност за взрив в последните месеци на проведената престъпност, корупцията, трафика на мигранти и битовата престъпност ", попита още Гешев.

Според него тази година със своя глас българските жители са дали " явен знак към представителите и на трите управляващи, че чакат от тях промени и промени, които да подобрят изискванията на живот и развиването на България ". Прокуратурата е подготвена да взе участие в такива промени, в случай че тяхната цел е да се отговори на упованията на обществото за повече правдивост, увери той.

Измененията на Конституцията, включително и на законите, съвсем без изключения, са осъществявани и се правят без провеждането на градивен и професионален спор, лишен от личностни ползи, без да бъде чут гласа на магистратите, директно ангажирани с правоприлагането, както и на академичната общественост. Извървяхме дълъг път на еволюция на нашето законодателство и синхронизиране с европейските правила. За страдание, сме изправени пред политически опити за пробив в правото и законността, маскирани като " промяна " и битка с престъпността ", предизвести Иван Гешев.



Промени са нужни, те следва да бъдат направени и оттатък правосъдната власт, в това число в Министерство на вътрешните работи, контролните органи и службите за сигурност, с цел да се обезпечи предстоящата от всеки български жител правдивост и да се подсигурява, че върховенството на правото у нас не е претекст за политически и личностно стимулирани промени, а осъзната действителност и главен приоритет за нас, съобщи Иван Гешев пред участниците в конференцията.

След като обвинител номер едно косвено отбрани сегашните спецпрокуратури, чието закриване е на дневен ред в последните няколко месеца, дума взе правосъдният министър Иван Демерджиев, който предстоящо не бе на мнението на Иван Гешев. В приветствието си министърът даде данни за прилежаща Румъния, където през 2016 година от 1273 представители на високите етажи на властта са били упрекнати, 870 присъди са влезнали в действие. " Всички знам какъв брой са упрекнатите и наказаните в България - сравнението не приказва добре за успеваемостта на българските институции ", означи Демерджиев.

 Снимка: Булфото

Той напомни и отчетите за върховенството на закона от Европейската комисия, които акцентират дребния брой дефинитивни присъди за корупция във властта. Демерджиев означи и че санкционирането от Съединени американски щати на български жители, измежду които - държавни чиновници, се показва от Държавния департамент като най-голямата му антикорупционна акция.

В тази обстановка българската спецпрокуратура не оправда своето битие, като сподели друг стандарт към уличените в корупция, без значение дали са в близки отношение с представители на властта, или са в спор с такива ", акцентира министърът на правораздаването.

Мнението на магистратите от двете профилирани съдилища е, че при настоящата нормативна уредба компетентността им е прекомерно разширена и вместо това тя би трябвало да се ограничи до избран жанр каузи. Такава е позицията и на правосъдното ведомство, сподели Демерджиев, който очерта два разновидността за деяние - профилирани отдели към апелативните и окръжните съдилища или прокурори със специфична подготовка към общите съдилища.

 Снимка: Булфото
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР