Силно отслабено лидерство. Какво следва за ДПС с Пеевски и Чакъров начело
Налагат му наказания за корупция, а той оглавява демократична партия. И партията е съгласна. Ето това става в Движение за права и свободи, където новото водачество е поделено сред глобения Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Как ще се отрази това на ролята на партията вътре и отвън страната?
Миналата събота се случи една предстояща от всички изненада. Делян Пеевски , който е глобен от Съединени американски щати и Англия за корупция, зае поста на ръководител на Движението за права и свободи (ДПС). Той ще бъде отпред на партията в тандем с дългогодишния народен представител и някогашен екоминистър Джевдет Чакъров . Решението беше взето на на Движение за права и свободи.
За това, че партията ще си сменя водача, се знаеше още от ноември 2023 година , когато предходният ръководител Мустафа Карадайъ ненадейно.
По същото време Пеевски, който до неотдавна стоеше в сянка с влошена известност, постави забележими старания да си припише основна роля - освен в границите на Движение за права и свободи, само че и в ръководството на страната.
В резултат през последните месеци се появи абсурд. Човек, чието име се свързва с корупция и злоупотреби, претърпя партиен напредък, и това не попречи на останалите обединения да възстановяват съдействието си с Движение за права и свободи - партия, която през последните 10 години беше избягвана от силите в формалната власт.
Така Пеевски доби облик на политик с нараснало въздействие, само че въпреки всичко не съумя да стане едноличен водач на Движение за права и свободи. Въпреки това формалният му избор за един от двама ръководители повдига въпроса какво ще последва за:
ролята на Движение за права и свободи в ръководството на страната;електоралната подкрепа;международния образ на партията.
„ В момента имаме едно мощно отслабено водачество в лицето на Чакъров и Пеевски “, споделя за Свободна Европа ръководителят на катедра „ Политология “ в Софийския университет проф. Светослав Малинов .
„ Избирането на Пеевски за съпредседател съществено понижава опциите на Движение за права и свободи да взе участие в ръководството “, прибавя той.
Според Диана Ефтимова от Института за развиване на обществената среда (ИРПС) този избор е „ разумно продължение на развиването на партията “, която се стреми да обхване нови групи гласоподаватели.
Дори да не може да се приказва за укрепване на въздействието на Движение за права и свободи във властта, ролята на Пеевски ще е в разширение на поддръжката за придвижването на национално равнище.
Как Движение за права и свободи стигна до съпредседателство
От основаването си през 1990 година Движение за права и свободи е част от политическия живот на страната и от няколко съдружни държавни управления. За партията гласоподават най-вече български турци и мюсюлмани, защото основаването ѝ се счита за реакция на така наречен „ възродителен развой “ - насилственото преименуване и прогонване на стотици хиляди етнически турци от България сред 1984 и 1989 година по време на комунистическия режим.
Основател и пръв водач на Движение за права и свободи е Ахмед Доган . През 80-те години той е задържан поради съпротивата си против „ възродителния развой “, само че по-късно се схваща, че е бил сътрудник на репресивната конструкция на комунистическия режим Държавна сигурност .
От 2013 година Доган е доживотен почетен ръководител на Движение за права и свободи. На формалния председатески пост го наследява Лютви Местан , а след него - Мустафа Карадайъ. Последният оглавяваше придвижването до предходната година, когато подаде оставка.
Пеевски е феномен в българската политикаАхмед Доган
До провеждането на националната конференция на Движение за права и свободи предходната събота отпред на партията краткотрайно отново беше Доган. След оставката на Карадайъ имаше индикации, че председателският пост е непокътнат за Пеевски. Самият той, а Доган го назова „ феномен в българската политика “.
В началото на 2024 година обаче почетният водач намали този „ феномен “ и - избор на двама ръководители - Пеевски и Джевдет Чакъров. Появи се концепцията двамата водачи да имат и разнообразни задания - Чакъров да дава отговор за обичайните региони на партията, връзките с Турция и интернационалните връзки, а Пеевски - за разширение на електоралното наличие и работата в Народното събрание.
Пеевски е в политиката още от 2001 година Около него има редица, само че управляващите в България досега не са откривали нищо неправилно. През 2013 година беше определен за началник на Държавната организация „ Национална сигурност “ , а това докара до всеобщи митинги против държавното управление на Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия с министър председател Пламен Орешарски .
През 2021 година Пеевски на Съединени американски щати за корупция по закона „ Магнитски “, а по-късно беше глобен и от Англия .
Тези събития обаче не пречат на интензивността му. От ноември 2023 година е на Движение за права и свободи. От събота Пеевски и Чакъров са двамата ръководители на партията, каквато беше заръката на Доган.
„ Пеевски поема тази позиция със мощно понижени благоприятни условия, тъй като беше намален от [възможен] ръководител в съпредседател “, споделя Светослав Малинов и прибавя, че двамата нови водачи са мощно обезценени.
Движение за права и свободи и ръководството
Малко евентуално е Движение за права и свободи да стане по-привлекателен сътрудник за ръководещите " Продължаваме промяната - Демократична България " (ПП-ДБ) и ГЕРБ след избора на Пеевски и Чакъров за водачи.
Движение за права и свободи, въпреки да поддържа актуалното ръководство, не участва в за общи цели и назначения в регулаторните органи, нито в поръчките, които ГЕРБ направи в отговор за в държавното управление.
Острата изразителност на Пеевски по отношение на останалите партии още повече усложнява опциите за диалог. Миналата седмица Пеевски упрекна ПП-ДБ, че желаят да си „ делкат властта “. Реакцията му беше тълкувана като неспокойствие, че Движение за права и свободи няма да получи „ къс “ от ръководството и късмет да наложи свои фрагменти в регулаторите.
За да акцентира на смисъла на Движение за права и свободи, Пеевски сподели, че.
Това не е правилно. ГЕРБ и ПП-ДБ имат нормално болшинство от над 121 гласа, каквото им би трябвало за множеството решения и за поддържането на доверието в държавното управление.
Движение за права и свободи стартира да поддържа ръководещите най-много към през втората половина на 2023 година Депутатите на придвижването бяха нужни за болшинството от 2/3 , без каквото нямаше да могат да бъдат признати измененията в главния закон.
„ След това по инерция Пеевски в действителност продължи да бъде деен, само че в собствен ущърб “, споделя Малинов и прибавя, че точно интензивността го е довела до „ обществено намаление “, защото е посочил държание, което не се е харесало на Доган или на партията като цяло.
„ Активността му не може да замести действителното въздействие “, което надали ще се увеличи след избора му.
„ Въпросът е какво следва от тази интензивност. Има ли нови законодателни начинания, или той просто се причислява към от дълго време декларирани цели и застава пръв пред камерите “, споделя още Малинов.
Пеевски може да бъде още по-активен, само че ще наподобява по-слаб и раздразнителен.Светослав Малинов
ПП-ДБ и ГЕРБ постоянно внасят законопроекти дружно с Движение за права и свободи и гласоподават еднообразно. Малинов обаче вижда ясна позиция от страна на ПП-ДБ и ГЕРБ, че те няма да позволен Движение за права и свободи във формалното ръководство.
„ Формулата, по която ще се ръководи страната, изключва Движение за права и свободи “, споделя Малинов. „ На фона на това Пеевски може да бъде още по-активен, само че ще наподобява по-слаб и раздразнителен. “
Мнозинството на ПП-ДБ и ГЕРБ също така значи, че Движение за права и свободи не може единствено да провокира нови предварителни избори.
Дори когато е нужно болшинство от 2/3, не е несъмнено, че Движение за права и свободи ще реши да гласоподава срещу ПП-ДБ и ГЕРБ.
Напрежение ще има около назначенията в регулаторите, тъй като за някои от тях ще би трябвало такава поддръжка.
Но в случай че става дума за съществени законопроекти, които дават отговор на опитите на Движение за права и свободи да се показа като демократична партия с евроатлантическа ориентировка, няма логичност то да заеме страната на опозицията.
Движение за права и свободи и изборите
Новото водачество на Движение за права и свободи евентуално ще се отрази и на представянето на партията на избори:
Чакъров ще дава отговор за стабилизирането в обичайните региони - т.е. в тези с население от български турци и мюсюлмани;Пеевски ще уголемява поддръжката в нетрадиционните региони. През януари наблюдаващи означиха, че тази дефиниция на процедура значи пазаруване на гласове.
Първият тест на новото водачество откъм електорална поддръжка ще бъдат европейските избори през юни. На тях не може да се гласоподава отвън Европейски Съюз - т.е. няма ги гласовете от Турция.
От години Движение за права и свободи работи за смяна на своята електорална картаДиана Ефтимова
„ На евроизборите гласоподава най-вече твърдият ни електорат. Вашата задача е да разширите периферията “, написа Доган в своето послание на националната конференция.
Това на процедура е обръщение непосредствено към Пеевски.
„ От години Движение за права и свободи работи за смяна на своята електорална карта. Тя е обвързвана с ориентиране към нови изборни региони “, споделя Диана Ефтимова от ИРПС. Организацията е направила на поддръжката на Движение за права и свободи на избори сред 2013 и 2023 година
Той наблюдава по какъв начин гласовете за придвижването спадат в обичайни региони, само че порастват тук-там, където няма „ корав електорат “ - като Перник, Кюстендил или София-област. Според Ефтимова наклонността ще продължи.
Наблюдатели на Движение за права и свободи споделят, че Доган желае най-малко 400 хиляди гласа в поддръжка на партията. Това е покрай нейния максимален връх от 487 хиляди гласа през 2014 година На последите 5 парламентарни вота от 2021 година насам обаче Движение за права и свободи получава приблизително по към 332 хиляди гласа дружно с вота зад граница.
Движение за права и свободи и външният свят
Една от главните аргументи Доган да не уточни Пеевски за едноличен водач на Движение за права и свободи бяха опасенията по какъв начин това ще се отрази на интернационалния образ на придвижването. По-конкретно - на връзките с Турция и на връзките със западните сътрудници и интернационалните структури, в които Движение за права и свободи взе участие.
В Турция името на Пеевски в годините обратно се свързва с информации за контрабанда на цигари, а на Запад той е неизвестен поради глобите за корупция.
Европейски политици, които приветстваха националната конференция на Движение за права и свободи, поздравиха Доган, Карадайъ и Чакъров, само че не загатнаха Пеевски.
Въпреки това не се чака неговото присъединяване в водачеството на Движение за права и свободи да засегне интернационалната известност на придвижването, защото Чакъров ще дава отговор за нея.
„ Чуждите партьнори може и изобщо да не влязат в допир с Пеевски “, споделя Малинов.
„ Новата позиция на Делян Пеевски не би трябвало да е водеща и за гласоподавателите на Движение за права и свободи отвън страната “, прибавя Ефтимова.
Може ролята на Пеевски да не стане по-голяма в подтекста на настоящето ръководство или пък отвън България. Със сигурност обаче той ще би трябвало да разшири поддръжката на придвижването на национално равнище, с цел да покаже, че е заслужил партийния си пост. А по-голяма поддръжка значи по-голям късмет за присъединяване във властта в един идващ миг.
Миналата събота се случи една предстояща от всички изненада. Делян Пеевски , който е глобен от Съединени американски щати и Англия за корупция, зае поста на ръководител на Движението за права и свободи (ДПС). Той ще бъде отпред на партията в тандем с дългогодишния народен представител и някогашен екоминистър Джевдет Чакъров . Решението беше взето на на Движение за права и свободи.
За това, че партията ще си сменя водача, се знаеше още от ноември 2023 година , когато предходният ръководител Мустафа Карадайъ ненадейно.
По същото време Пеевски, който до неотдавна стоеше в сянка с влошена известност, постави забележими старания да си припише основна роля - освен в границите на Движение за права и свободи, само че и в ръководството на страната.
В резултат през последните месеци се появи абсурд. Човек, чието име се свързва с корупция и злоупотреби, претърпя партиен напредък, и това не попречи на останалите обединения да възстановяват съдействието си с Движение за права и свободи - партия, която през последните 10 години беше избягвана от силите в формалната власт.
Така Пеевски доби облик на политик с нараснало въздействие, само че въпреки всичко не съумя да стане едноличен водач на Движение за права и свободи. Въпреки това формалният му избор за един от двама ръководители повдига въпроса какво ще последва за:
ролята на Движение за права и свободи в ръководството на страната;електоралната подкрепа;международния образ на партията.
„ В момента имаме едно мощно отслабено водачество в лицето на Чакъров и Пеевски “, споделя за Свободна Европа ръководителят на катедра „ Политология “ в Софийския университет проф. Светослав Малинов .
„ Избирането на Пеевски за съпредседател съществено понижава опциите на Движение за права и свободи да взе участие в ръководството “, прибавя той.
Според Диана Ефтимова от Института за развиване на обществената среда (ИРПС) този избор е „ разумно продължение на развиването на партията “, която се стреми да обхване нови групи гласоподаватели.
Дори да не може да се приказва за укрепване на въздействието на Движение за права и свободи във властта, ролята на Пеевски ще е в разширение на поддръжката за придвижването на национално равнище.
Как Движение за права и свободи стигна до съпредседателство
От основаването си през 1990 година Движение за права и свободи е част от политическия живот на страната и от няколко съдружни държавни управления. За партията гласоподават най-вече български турци и мюсюлмани, защото основаването ѝ се счита за реакция на така наречен „ възродителен развой “ - насилственото преименуване и прогонване на стотици хиляди етнически турци от България сред 1984 и 1989 година по време на комунистическия режим.
Основател и пръв водач на Движение за права и свободи е Ахмед Доган . През 80-те години той е задържан поради съпротивата си против „ възродителния развой “, само че по-късно се схваща, че е бил сътрудник на репресивната конструкция на комунистическия режим Държавна сигурност .
От 2013 година Доган е доживотен почетен ръководител на Движение за права и свободи. На формалния председатески пост го наследява Лютви Местан , а след него - Мустафа Карадайъ. Последният оглавяваше придвижването до предходната година, когато подаде оставка.
Пеевски е феномен в българската политикаАхмед Доган
До провеждането на националната конференция на Движение за права и свободи предходната събота отпред на партията краткотрайно отново беше Доган. След оставката на Карадайъ имаше индикации, че председателският пост е непокътнат за Пеевски. Самият той, а Доган го назова „ феномен в българската политика “.
В началото на 2024 година обаче почетният водач намали този „ феномен “ и - избор на двама ръководители - Пеевски и Джевдет Чакъров. Появи се концепцията двамата водачи да имат и разнообразни задания - Чакъров да дава отговор за обичайните региони на партията, връзките с Турция и интернационалните връзки, а Пеевски - за разширение на електоралното наличие и работата в Народното събрание.
Пеевски е в политиката още от 2001 година Около него има редица, само че управляващите в България досега не са откривали нищо неправилно. През 2013 година беше определен за началник на Държавната организация „ Национална сигурност “ , а това докара до всеобщи митинги против държавното управление на Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия с министър председател Пламен Орешарски .
През 2021 година Пеевски на Съединени американски щати за корупция по закона „ Магнитски “, а по-късно беше глобен и от Англия .
Тези събития обаче не пречат на интензивността му. От ноември 2023 година е на Движение за права и свободи. От събота Пеевски и Чакъров са двамата ръководители на партията, каквато беше заръката на Доган.
„ Пеевски поема тази позиция със мощно понижени благоприятни условия, тъй като беше намален от [възможен] ръководител в съпредседател “, споделя Светослав Малинов и прибавя, че двамата нови водачи са мощно обезценени.
Движение за права и свободи и ръководството
Малко евентуално е Движение за права и свободи да стане по-привлекателен сътрудник за ръководещите " Продължаваме промяната - Демократична България " (ПП-ДБ) и ГЕРБ след избора на Пеевски и Чакъров за водачи.
Движение за права и свободи, въпреки да поддържа актуалното ръководство, не участва в за общи цели и назначения в регулаторните органи, нито в поръчките, които ГЕРБ направи в отговор за в държавното управление.
Острата изразителност на Пеевски по отношение на останалите партии още повече усложнява опциите за диалог. Миналата седмица Пеевски упрекна ПП-ДБ, че желаят да си „ делкат властта “. Реакцията му беше тълкувана като неспокойствие, че Движение за права и свободи няма да получи „ къс “ от ръководството и късмет да наложи свои фрагменти в регулаторите.
За да акцентира на смисъла на Движение за права и свободи, Пеевски сподели, че.
Това не е правилно. ГЕРБ и ПП-ДБ имат нормално болшинство от над 121 гласа, каквото им би трябвало за множеството решения и за поддържането на доверието в държавното управление.
Движение за права и свободи стартира да поддържа ръководещите най-много към през втората половина на 2023 година Депутатите на придвижването бяха нужни за болшинството от 2/3 , без каквото нямаше да могат да бъдат признати измененията в главния закон.
„ След това по инерция Пеевски в действителност продължи да бъде деен, само че в собствен ущърб “, споделя Малинов и прибавя, че точно интензивността го е довела до „ обществено намаление “, защото е посочил държание, което не се е харесало на Доган или на партията като цяло.
„ Активността му не може да замести действителното въздействие “, което надали ще се увеличи след избора му.
„ Въпросът е какво следва от тази интензивност. Има ли нови законодателни начинания, или той просто се причислява към от дълго време декларирани цели и застава пръв пред камерите “, споделя още Малинов.
Пеевски може да бъде още по-активен, само че ще наподобява по-слаб и раздразнителен.Светослав Малинов
ПП-ДБ и ГЕРБ постоянно внасят законопроекти дружно с Движение за права и свободи и гласоподават еднообразно. Малинов обаче вижда ясна позиция от страна на ПП-ДБ и ГЕРБ, че те няма да позволен Движение за права и свободи във формалното ръководство.
„ Формулата, по която ще се ръководи страната, изключва Движение за права и свободи “, споделя Малинов. „ На фона на това Пеевски може да бъде още по-активен, само че ще наподобява по-слаб и раздразнителен. “
Мнозинството на ПП-ДБ и ГЕРБ също така значи, че Движение за права и свободи не може единствено да провокира нови предварителни избори.
Дори когато е нужно болшинство от 2/3, не е несъмнено, че Движение за права и свободи ще реши да гласоподава срещу ПП-ДБ и ГЕРБ.
Напрежение ще има около назначенията в регулаторите, тъй като за някои от тях ще би трябвало такава поддръжка.
Но в случай че става дума за съществени законопроекти, които дават отговор на опитите на Движение за права и свободи да се показа като демократична партия с евроатлантическа ориентировка, няма логичност то да заеме страната на опозицията.
Движение за права и свободи и изборите
Новото водачество на Движение за права и свободи евентуално ще се отрази и на представянето на партията на избори:
Чакъров ще дава отговор за стабилизирането в обичайните региони - т.е. в тези с население от български турци и мюсюлмани;Пеевски ще уголемява поддръжката в нетрадиционните региони. През януари наблюдаващи означиха, че тази дефиниция на процедура значи пазаруване на гласове.
Първият тест на новото водачество откъм електорална поддръжка ще бъдат европейските избори през юни. На тях не може да се гласоподава отвън Европейски Съюз - т.е. няма ги гласовете от Турция.
От години Движение за права и свободи работи за смяна на своята електорална картаДиана Ефтимова
„ На евроизборите гласоподава най-вече твърдият ни електорат. Вашата задача е да разширите периферията “, написа Доган в своето послание на националната конференция.
Това на процедура е обръщение непосредствено към Пеевски.
„ От години Движение за права и свободи работи за смяна на своята електорална карта. Тя е обвързвана с ориентиране към нови изборни региони “, споделя Диана Ефтимова от ИРПС. Организацията е направила на поддръжката на Движение за права и свободи на избори сред 2013 и 2023 година
Той наблюдава по какъв начин гласовете за придвижването спадат в обичайни региони, само че порастват тук-там, където няма „ корав електорат “ - като Перник, Кюстендил или София-област. Според Ефтимова наклонността ще продължи.
Наблюдатели на Движение за права и свободи споделят, че Доган желае най-малко 400 хиляди гласа в поддръжка на партията. Това е покрай нейния максимален връх от 487 хиляди гласа през 2014 година На последите 5 парламентарни вота от 2021 година насам обаче Движение за права и свободи получава приблизително по към 332 хиляди гласа дружно с вота зад граница.
Движение за права и свободи и външният свят
Една от главните аргументи Доган да не уточни Пеевски за едноличен водач на Движение за права и свободи бяха опасенията по какъв начин това ще се отрази на интернационалния образ на придвижването. По-конкретно - на връзките с Турция и на връзките със западните сътрудници и интернационалните структури, в които Движение за права и свободи взе участие.
В Турция името на Пеевски в годините обратно се свързва с информации за контрабанда на цигари, а на Запад той е неизвестен поради глобите за корупция.
Европейски политици, които приветстваха националната конференция на Движение за права и свободи, поздравиха Доган, Карадайъ и Чакъров, само че не загатнаха Пеевски.
Въпреки това не се чака неговото присъединяване в водачеството на Движение за права и свободи да засегне интернационалната известност на придвижването, защото Чакъров ще дава отговор за нея.
„ Чуждите партьнори може и изобщо да не влязат в допир с Пеевски “, споделя Малинов.
„ Новата позиция на Делян Пеевски не би трябвало да е водеща и за гласоподавателите на Движение за права и свободи отвън страната “, прибавя Ефтимова.
Може ролята на Пеевски да не стане по-голяма в подтекста на настоящето ръководство или пък отвън България. Със сигурност обаче той ще би трябвало да разшири поддръжката на придвижването на национално равнище, с цел да покаже, че е заслужил партийния си пост. А по-голяма поддръжка значи по-голям късмет за присъединяване във властта в един идващ миг.
Източник: svobodnaevropa.bg
КОМЕНТАРИ