Находката от VI век е четвъртата златна монета, открита при

...
Находката от VI век е четвъртата златна монета, открита при
Коментари Харесай

Откриха византийска златна монета от VI век край Севлиево

Находката от VI век е четвъртата златна монета, открита при разкопки край Севлиево
Археолози откриха златна монета на византийския император Юстин II при разкопки на крепостта " Хоталич " край Севлиево. Ценната находка е от VI век и съставлява тремис - най-малкия номинал на византийските златни монети, заяви шефът на Историческия музей в Севлиево Ивета Миленова.

Монетата тежи 1,5 грама, има диаметър 18 милиметра и е направена от злато с доста висока проба - 22-23 карата. Сечена е в византийската столица Константинопол по времето на император Юстин II, който ръководи от 565 до 578 година.
Изображения на власт и победа
На лицевата страна на монетата е изобразен императорът с диадема, облечен в ризница. На противоположната страна е показана богинята на Победата, известна в латинската митология като Виктория. Тя е показана в придвижване надясно с глава наляво, държаща венец и сфера с кръст.

" Император Юстин II наследява трона след един от най-славните византийски императори Юстиниан Велики, " изясняват от Българска телеграфна агенция. Юстин II обаче не съумява да се оправи с множеството проблеми, които наследява в резултат на амбициозната политика на предшественика си.
Дългогодишни археологически изследвания
Ценната находка е открита по време на постоянните археологически изследвания, провеждани от Историческия музей в Севлиево. Работата се финансира от Министерството на културата и Община Севлиево под научното управление на археолога Надежда Ботева.

За четиридесет и шест години археологически изследвания на крепостта " Хоталич " това е четвъртата златна монета, попаднала във фонда на музея. Предишните три са открити през 80-те години на XX век.
Значима средновековна цитадела
Крепостта " Хоталич " се намира наоколо до Севлиево и съставлява значима ранновизантийска и средновековна цитадела. През Средновековието към нея поражда подградие с четири квартала. Археологическите изследвания, финансирани главно от Община Севлиево, не престават към този момент 45 години.

Крепостта обгръща повърхност от 15 декара, като досега са разкрити стотици метри крепостни стени, пет врати, солидни отбранителни кули, болярска черква и жилище. Във външния град, ситуиран на към 50 декара, са открити близо 100 жилищни и икономически постройки, три църкви и отбранителни зидове.
Експозиция през октомври
Новооткритата златна монета ще бъде показана в Хаджистояновото учебно заведение във връзка празниците на Севлиево през октомври. След това ще заеме място в непрекъснатата музейна експозиция " Археология ".

Археологическият екип на Надежда Ботева ще продължи работата си на терена до края на август, като се надява на нови забавни открития от богатото минало на района.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР