Надявам се с новия Стратегически план за развитие на земеделието

...
Надявам се с новия Стратегически план за развитие на земеделието
Коментари Харесай

Министър Гечев: Надявам се с новия Стратегически план фермерите да получат европейската подкрепа, която им е нужна

Надявам се с новия Стратегически проект за развиване на земеделието и селските региони (СПРЗСР) фермерите да получат европейската поддръжка, която им е нужна, за съвременно и конкурентоспособно земеделие. Това сподели министър Явор Гечев на среща със аграрни производители за показване на СПРЗСР 2023-2027, проведена от Български фермерски съюз в Бургас.

„ Планът съдържа всичко, което ще се извършва в земеделието идващите 5 години, той е по-различен, по-сложен и по-зелен. В него са и директните заплащания, и капиталовите ограничения, и европейските цели, които би трябвало да реализираме “, разяснява агроминистърът. Той осведоми, че в СПРЗСР са заложени общо към 98 интервенции. Ясни са параметрите на Първи дирек, по който плануваният бюджет е 1,6 милиарда лв. на година. От него 3% се насочват за млади аграрни стопани. 10% са заложени за така наречен преразпределителни заплащания за дребните производители. Предвидено е 25 на 100 от средствата да са за екосхеми.

Земеделският министър разясни още, че досега се е взимало една цялостна ставка,  а с новия проект 1/3 от нея ще зависи от екологични действия, които  фермерите би трябвало наложително да изпълнят. 15% от бюджета на Първи дирек ще бъдат ориентирани за обвързана поддръжка, от които 60% е за бранш „ Животновъдство “ и 40% за „ Растениевъдство “. 2% от тях са за протеинови култури.

„ Ясни са и секторните интервенции, за които ще бъдат заделени към 1,5% от общия бюджет на директните заплащания, като са направени по този начин както са поискани от самия отрасъл “, осведоми министърът. Според него те са малко по-различна политика, която не е чак толкоз известна, в която влизат и групите организации на производители. „ Един от акцентите, който ще желаеме за идващия интервал е по-правилно коопериране, с цел да може да е по-конкурентно българското земеделие “, посочи още той.

„ Нов миг в Стратегимеския проект е въвеждането на  „ обществената конвенционалност “ и интервенциите за ръководство на риска ”, заяви Явор Гечев. По думите му  проектът не е начало, той не е край, не е и мантра, може да се трансформира, значимото е да бъде ефикасен.

Земеделският министър уточни, че досега никой не е изпълнявал това, което написа в СПРЗСР и акцентира, че  през първите две години от неговото използване ще  има опция той  да се трансформира. „ Ние самите към този момент откриваме дефицит на информация в него и неправилни неща. Затова срещи като днешната са потребни, с цел да има противоположна връзка, организирахме и Консултативни съвет по отглеждане на животни, по  плодове и зеленчуци, а ни предстоят и още диалози с сектора “, обясни той.  

Относно екосхемите министърът посочи, че фермерите ще би трябвало да ги извършват, с цел да имат спомагателна рентабилност. По думите му, в случай че тези средства не бъдат усвоени, ще бъдат изгубени, тъй като не могат да бъдат пренасочвани към други действия. Той добави, че схемите са по този начин ориентирани, че да извършват директно цели свързани с задачите на зелената договорка. „ Има действия, които са директно ориентирани към понижаване на пестицидите, понижаване на торенето, прекосяване към 10% на ландшафта инфраструктура, т.е. незасети земи, които са единствено за естествените дадености за птиците, заместването на изкуствените торове с естествени такива, което ще е доста сложен преход “, уточни Явор Гечев.

Агроминистърът изясни, че има и настрана перо ориентирано към биоземеделието. „ Заложени са разнообразни парични тласъци във връзка с биологичната продукция, по този начин и редица екологични ограничения, които ще доведат до  увеличение на биологично произвеждане. Т.е. ще подтикваме прехода към биологично произвеждане и екологично чиста продукция “, заяви Явор Гечев. И посочи, че това би трябвало да докара до разрастване на бранша, тъй като в България биологичното произвеждане не е доста по отношение на нивата в Европа.

Земеделският министър пое ангажимент точно в Бургас да бъде направено първото публично показване на Програмата за морско дело, риболовство и аквакултури /2021-2027г./ Той посочи, че тя е подготвена и изпратена за разглеждане в Европейска комисия, а новата Програма е по-целенасочена и пазарно насочена спрямо предходната. Освен това министърът увери, че в района ще бъде направена и държавна борса. „ По този метод ще се обезпечава бърз достъп до пазарите по Южното Черноморие и развиването на сходен тип борси е тактика на страната “, изясни министър Гечев. И посочи, че дружно с кмета на Бургас Димитър Николов ще се търси най-подходящото място и имоти в държавни земи за построяването й. 

На въпрос за потърпевшите лозари от ураганния вятър през септември министърът изясни, че подпомагането от Министерството на земеделието може да е единствено за пропадналите площи. „ Лозарите би трябвало да знаят, че друга помощ, да вземем за пример за развалени структури, се отпуска през междуведомствената комисия “, изясни Явор Гечев. И посочи, че заплащанията от страна на ведомството ще бъдат осъществени бързо, само че процедурата на комисиите е по-бавна. 

От през днешния ден до 5 декември стартира и изключителният банкет на заявки за подкрепяне по подмярка 22.1 „ Извънредно краткотрайно подкрепяне за земеделските стопани, които са изключително наранени от последствията от съветското настъпление в Украйна “ от Програмата за развиване на селските региони 2014-2020 г.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР