Наблюдава се ръст на регистрираните случаи на коронавирус при децата

...
Наблюдава се ръст на регистрираните случаи на коронавирус при децата
Коментари Харесай

Ръст на заразените с COVID-19 при деца и ученици

Наблюдава се растеж на записаните случаи на ковид при децата и учениците от 0 до 19 години, както и измежду потребителите на услуги в домове за възрастни хора. Това стана ясно през днешния ден по време на видеоконферентна среща със експерти в региона на епидемиологията и инфекциозните заболявания, оповестиха от Министерството на здравеопазването.

Като главен проблем експертите показаха и високия дял на скритата заболеваемост в България. Според тях напъните би трябвало да бъдат ориентирани към групите от популацията, които са в максимален риск от заразяване и предаване на вируса.

„ Отчитайки обстановката, би трябвало да предложим съответни изпълними ограничения, които да дадат резултат, само че и да не лимитират фрапантно социално-икономическия живот. Целта е да направляваме развиването на пандемията по този начин, че да не разрешаваме претоварване на здравната система “, безапелационен бе зам.-министър Златанов.

Експертите регистрират като съществена причина за нарасналата заболеваемост от COVID-19 ниското имунизационно покритие у нас. Това от своя страна води до нарастване на приетите в болница пациенти и смъртните случаи.

„ Заболеваемостта пораства в цяла Източна Европа и ние сме част от този общ развой. Въпросът е каква цена ще платим и по какъв начин да понижим следствията, защото България е на едно от последните места по брой имунизации “, означи основният държавен здравен контрольор доцент Ангел Кунчев.

Предприели сме стъпки за усилване на контрола по съблюдаване на настоящите противоепидемични ограничения и ще разчитаме за това и на съдействието на регионалните шефове и общините, съобщи заместник-министърът на опазването на здравето доктор Александър Златанов.

Изключително значимо е в този миг институциите да работят в синхрон, с цел да ограничим разпространяването на COVID-19, добави той.

По време на срещата беше разисквана настоящата епидемиологична конюнктура в страната, както и предложенията на специалистите за смяна на въведените сега ограничения, с оглед слагане на коронавирусната зараза под надзор.
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР