На всеки четири дни българска фирма става жертва на сменена

...
На всеки четири дни българска фирма става жертва на сменена
Коментари Харесай

Ръст на кибератаките в България отчитат от ГДБОП

На всеки четири дни българска компания става жертва на заменена банкова сметка. Това съобщи по време на интернационален киберфорум шефът на Главна дирекция „ Борба с проведената престъпност “ (ГДБОП) Явор Серафимов.

Шефът на дирекция „ Киберпрестъпност “ Владимир Димитров заяви, че зад този вид офанзиви стоят нигерийски проведени незаконни групи. Зачестяват и измамите посредством подправени капиталови платформи и уеб сайтове за покупка на коли.

„ Едно от най-големите провокации, което нанася големи финансови вреди на българските частни компании, е компрометирането на междуфирмената преписка, по този начин нареченият „ заменен айбан “. На всеки четири дни имаме българска компания, която е жертва на този тип закононарушения, като през юни тази година комерсиално сдружение у нас е излъгано с 6,5 млн. щатски $ “, съобщи Явор Серафимов.

„ Става въпрос за нигерийски проведени незаконни групи, които влизат в мейлите на български компании. В тъкмо определен миг подменят банковата сметка, по която българската компания да изпрати идващото заплащане и по този метод се ощетяват български компании с десетки хиляди евро “, изясни Владимир Димитров- -директор дирекция „ Киберпрестъпност “ към ГДБОП.

Експертите регистрират увеличение на компютърните закононарушения в България.

„ Национален приоритет е битката с киберпрестъпността. Компрометирането на междуфирмената преписка посредством подправени айбани е най-честото закононарушение с големи вреди. На всеки четири дни български компании стават жертва на такова закононарушение “, уточни Явор Серафимов по време на интернационалния конгрес.

Заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев съобщи, че противодействието на киберпрестъпността е измежду цели на Министерство на вътрешните работи. За задачата се влага в специалисти, повишение на тяхната подготовка и техническо застраховане. Без координирано интернационалните съдействие няма по какъв начин съответно са се отговори на киберзаплахите, уточни още Темелакиев.

Припомняме, че Главна дирекция „ Борба с проведената престъпност “ е хазаин на интернационална конференция за дейно противопоставяне на киберпрестъпността: “E(I)mpact on Cybercrime ”. В нея вземат участие водещи експерти в региона на правоприлагането от всички страни – членки на Европейски Съюз, организации и институции на Съюза, страни отвън Европейски Съюз, както и от съответните интернационалните организации.

Форумът събра представители на 30 страни и се осъществя в границите на план „ Подкрепа за ГДБОП за осъществяване на дейностите по EMPACT “, финансиран по линия на фонд „ Вътрешна сигурност “. Той дава опция на интернационално приети специалисти в региона на противодействието на киберпрестъпността да обсъдят провокациите, компликациите и да обменят опит във връзка с заканите в подтекста на целите на EMPACT 2022+, свързани с киберпрестъпността – хакерски атаки, полова употреба на деца в интернет, онлайн финансови измами, закононарушения против интелектуалната благосъстоятелност, осъществявани благодарение на интернет. На него се разискват и следствията на даркнет и измами с криптовалути.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР