на снимката: президентът на Турция Реджеп Ердоган и президентът на

...
на снимката: президентът на Турция Реджеп Ердоган и президентът на
Коментари Харесай

Ердоган: Путин иска да сложи край на войната, защото вече я смята за проблематична

на фотографията: президентът на Турция Реджеп Ердоган и президентът на Русия Владимир Путин
„ В Узбекистан се срещнах с президента Путин и организирахме доста задълбочени диалози с него. И той в действителност ми сподели, че е подготвен да постави завършек на тази обстановка допустимо най-скоро. Такова беше моето усещане, тъй като методът, по който се развиват нещата сега, е много спорен. 200 заложници ще бъдат разменени по съглашение сред страните. Мисля, че ще бъде направена забележителна крачка напред “. Това сподели турският президент  Реджеп Тайип Ердоган в изявление за американската социална телевизия PBS, направено на срещата на Общото заседание на Организация на обединените нации в Ню Йорк.

Думите на Ердоган идват след въпрос дали е вероятен завършек на войната на Русия в Украйна.

„ Ако в Украйна бъде открит мир, несъмнено, връщането на земята, която е била превзета, ще стане в действителност значимо. Това е, което се чака. Това е, което се желае. Г-н Путин предприе избрани стъпки. Ние също предприехме избрани стъпки “, споделя още Ердоган.

В изявлението Ердоган признава, че Русия е била тази, която е нападнала Украйна, а не противоположното.

Миналия петък президентите на Русия и Турция организираха диалози на срещата на върха на Шанхайската организация за съдействие в Самарканд, Узбекистан.

Не е ясно дали Ердоган предава думите на Путин, че желае войната да завърши скоро, по лична самодейност – нещо, което би било необичайност от позиция дипломация, или самодейността идва от съветския президент Путин, който е изискал от Ердоган да популяризира позицията му и да я направи обществена пред Запада и света. Ако самодейността идва от Путин, това би могло да е знак за започване на договаряния за преустановяване на войната. Би могло обаче да е и опит за заблуждаване на света.
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР