На службата присъстват и посланика на Руската федерация у нас

...
На службата присъстват и посланика на Руската федерация у нас
Коментари Харесай

Протестиращи блокираха Руската църква, скандират: Убийци и Тук не е Москва

На службата участват и посланика на Руската федерация у нас Елеонора Митрофанова, водачът на АБВ Румен Петков, и други.

 

„ Протестираме, тъй като това е висша безочливост по време на война от тези, които окупират, тук, на територията на Европейския съюз и на страна от НАТО, да служат работа за победа на Русия, това е просто нонсенс, по тази причина протестираме ", сподели Георги Иванов, представен от БГНЕС.

 

Припомняме, че задачата на визитата на митрополит Антоний не е оповестена нито в съветските, нито в българските публични църковни уеб сайтове. Той е съпроводен от прот. Николай Балашов, който е единственият останал от остарелия екип в Отдела за външноцърковни връзки на РПЦ.

 

Подворието на РПЦ у нас оповестява, че представителите на Московския патриарх идвали у нас, с цел да служат в съветската черква „ Св. Николай “ за Никулден, което безспорно е единствено мотивът.

 

Те ще съслужат с Ловчански митр. Гавриил, който по традиция служи за този ден в съветската черква, като представител на БПЦ, с съветски митрополит, приближаващ за празника. Досега обаче за храмовия празник не е имало толкоз високо църковно посланичество.

 

Първостепенна задача на съветските управляващи както в Кремъл, по този начин и в Московска патриаршия, разясняват специалисти, е да показват, че не са изолирани поради войната в Украйна.

 

Особено значение се отдава на присъединяване в прояви в европейските страни, като по предписание съветската дипломация показва това като утвърждение на съветските дейности.

 

Митр. Антоний (Севрюк) и прот. Николай Балашов участваха и в генералната асабмлея (конгрес на всеки седем-осем години) на Световния съвет на църквите в Германия, само че там немският президент не им разреши да изпратят сходно обръщение към немската и международна общественост, като назова намерено отговорността, която руснаците носят за кръвопролитията в Украйна.

 

По църковна линия Московска патриаршия поддържа връзка на такова високо ниво единствено със Сръбската черква, като митр. Антоний (Севрюк) беше наскоро в Белград, а сръбска църковна делегация взе участие в Москва в празнично събитие със странното наименование „ Сръбска разтуха за съветското сърце “.

 

В София митр. Антоний идва директно след присъединяване в Казан в годишната среща на емблематичния съветски клуб „ Валдай “, където Кремъл формулира съществени тези във външната си политика (например, през 2015 година

 

Путин декларира в своя тирада там: „ Ако сбиването е неизбежно, удари пръв “. Тази година за първи път „ Валдай “ посвети годишната си среща на религиозно-политическата тема.

 

На нея „ външният министър “ на РПЦ митр. Антоний искрено съобщи: „ По-често намираме общ език с мюсюлманите, в сравнение с с нашите единоверци на Запад. Московска патриаршия поддържа разговор с мюсюлманските организации в Иран. Оказа се, че в мюсюлманските страни имаме доста съидейници “.

 

Според него съветското православие и ислямът са обединени от „ благоговейно отношение към такива съществени полезности като фамилията и брака “ и това че „ Бог заема централно място в света “.

 

Руската църковна делегация ще се опита да включи в дневния ред на Българската черква избрани тематики, още повече че Св. Синод на БПЦ ще заседава на 13 декември.

 

Според изявления в български медии това би могло да бъде признаването на автокефалията, която Сръбската черква даде на Македонската черква и която до момента е приета само от Московска патриаршия и Украинската православна черква под управлението на митр. Онуфрий.

 

Това значи, че в техните диптиси Македонският архиеп. Стефан се загатва като глава на автокефална черква. Самата Македонска черква публично декларира, че към момента чака своята автокефалия, която да ѝ бъде дадена от Вселенска патриаршия, „ когато настъпи подобаващото време “, а документа от Сръбската патриаршия възприема като „ рекомендация за автокефалия “.

 

Друга тематика, която се актуализира в съветската църковно-политическа изразителност през последната седмица, е „ отбраната на православните в Украйна “. Възможно е съветската църковна делегация да изиска от българските владици декларация „ в отбрана на украинските православни против гоненията на киевския режим “.

 

Причина е акцията на украинските служби против църковни центрове на УПЦ и разискването на законопроект за възбрана на активността им поради колаборационизъм и поддръжка за съветските агресори. „ Защитата на православните в Украйна “ присъстваше в речта на Путин, с която той разгласи съветското навлизане в страната през февруари, само че след Киевския събор „ Теофания “ през м. май, когато УПЦ разгласи самостоятелност от Министерство на правосъдието, в съветските медии се заприказва за украинските православни като за „ предатели на съветския свят “.

 

Акцията на украинските управляващи през последната седмица разрешава на Кремъл да извади още веднъж тази тематика и да показа съветските войски като „ бранители на православието “.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР