На пръв поглед тази чиния изглежда като всяка друга от

...
На пръв поглед тази чиния изглежда като всяка друга от
Коментари Харесай

„Изкуствено дърво“: Слънчев реактор превръща водата във възобновяем водород, кислород и топлина

На пръв взор тази паница наподобява като всяка друга от телекомуникационната инфраструктура, само че тази в кампуса на Швейцарския федерален софтуерен институт в Лозана (EPFL) е единствена по рода си – тя се употребява като изкуствено дърво. Реакторът над чинията употребява слънчевата светлина, с цел да преобразува водата във възобновим водород, О2 и топлота.

Тази паница ще бъде първата проява на слънчево произвеждане на водород на редовно равнище.

„ За разлика от типичните демонстрации в лабораторен мащаб, тя включва всички спомагателни устройства и съставни елементи, тъй че ни дава по-добра визия за енергийната успеваемост, която може да се чака, откакто се прегледа цялата система, а освен самото устройство. “

казва в изказване София Хаусенер, началник на Лабораторията за просвета и инженерство на възобновимата сила в Училището по инженерство

Работата се основава на предварителни проучвания, които показват концепцията в лабораторен мащаб, като се употребява слънчевият симулатор с висок поток на LRESE. Сега екипът е разгласил резултатите от своя „ мащабиран, ефикасен и многопродуктови развой “ в действителни условия в Nature Energy.

„ С изходна мощ от над 2 киловата ние разчупихме тавана от 1 киловат за нашия пилотен реактор, като в същото време запазихме рекордно висока успеваемост за този огромен мащаб. Степента на произвеждане на водород, реализирана в този план съставлява окуражаваща стъпка към комерсиалната реализация на тази технология. “

каза още Хаусенер

Системата може да се употребява за зареждане на водородни горивни кафези и за централно отопление на жилища и търговски обекти

Чинията концентрира слънчевите лъчи, след което водата се изпомпва във фокусната точка, в която е вграден фотоелектрохимичен реактор. В този реактор фотоелектрохимичните кафези употребяват слънчевата сила за електролиза или делене на водните молекули на водород и О2.

Сега се генерира и топлота, само че тя минава през топлообменник, като по този метод се употребява, а не се отделя като загуба в системата.

Молекулите на кислорода, освободени от реакцията на фотоелектролиза, също се възвръщат и употребяват.

„ Кислородът постоянно се възприема като отпадъчен артикул, само че в този случай той също може да бъде оползотворен – да вземем за пример за медицински приложения. “

добави още Хаусенер

Системата към този момент се употребява в комерсиалната мрежа. Дружеството SoHHytec SA работи с основано в Швейцария дружество за произвеждане на метали, с цел да построи демонстрационна апаратура с мощ от няколко стотин киловата, която ще създава водород за „ процеси на термична обработка на метали, О2 за околните лечебни заведения и топлота за потребностите на фабриката от топла вода “.

Системата може да се употребява и за зареждане на водородни горивни кафези и за централно отопление на жилищни и търговски здания.

Според известието, системата в кампуса на EPFL може да зарежда водородни горивни кафези за електрически автомобили, или да задоволява до половината от потребностите от електрическа енергия и повече от половината от годишните потребности от топлинна сила на типично швейцарско домакинство с четирима души при равнище на произвеждане от към половин кг безоблачен водород дневно.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР