На днешния ден, 12 август, се навършват 48 години от

...

Пирин отбеляза 48 години от първата си победа в елита

На днешния ден, 12 август, се навършват 48 години от първата победа на Пирин в елита на българския футбол. Историческият триумф е реализиран в границите на 2-ия кръг на сезон 1973-74 година

Във въпросната среща на 12 август 1973 година „ орлетата “ побеждават Славия с 2:1 пред 20 000 души на стадион “Христо Ботев”.

Победата не идва елементарно, а първото полувреме приключва 0:0.

Пет минути след подновяването на играта Борис Николов отбелязва първия гол на „ Гнездото “ в „ А “ група след асистенция на Костадин Цветков. В 78-ата минута Христо Бакалов отбелязва второто попадение за Пирин от дузпа.

Осем минути преди края на постоянното време гостите от София понижават разликата в резултата посредством Георги Й. Георгиев.

Последният съдийски сигнал въпреки всичко носи първия триумф на Пирин в елита на българския футбол.