На днешната дата преди 30 години беше подписан Договорът за

...
На днешната дата преди 30 години беше подписан Договорът за
Коментари Харесай

Очаква се нов рекорд в стокообмена ни с Румъния

На днешната дата преди 30 години беше подписан Договорът за другарство, съдействие и добросъседство сред България и Румъния.

През този интервал те извървяха дълъг и сложен път дружно, сблъскаха се с многочислени провокации, едно от които беше и присъединението на страните ни към Европейски Съюз през януари 2007 година. Изграденото партньорство в границите на Европейски Съюз, както и в границите на редица районни формати, даде спомагателен подтик на развиването на двустранните ни връзки. Сред постигнатото е откритият Съвет за съдействие на високо ниво сред България и Румъния, посредством който се реализира договореност за изграждане на нов - втори мост на река Дунав, построена бе междусистемната газова връзка България-Румъния, открити бяха нови гранично-пропускателни пунктове.

Северната ни съседка се трансформира във втория по величина наш търговски сътрудник в Европейския съюз след Германия. Стокообменът ни пораства през последните години като през 2019-а даже мина границата от пет милиарда евро. След лекия спад през пандемичната 2020 година прогнозите са за нов връх през миналата година. Основания за това има задоволително, да вземем за пример, това, че през ноември 16 636 румънци са пътували до България със служебна цел. За десетте месеца на 2021-а компаниите от двете страни са обменили артикули за 5.18 милиарда евро, като комерсиалното салдо е позитивно за нашата страна.

За северната ни съседка изнасяме пръти от желязо или от нелегирани стомани, лекарства, трактори, пшеница и примес от пшеница и ръж, машини и устройства за събиране на реколтата или вършитба на земеделски  култури, царевица, минерални или химични азотни торове, дамаджани, бутилки, флакони, буркани, бурканчета, тубички, ампули и други съдове за транспорт  или амбалаж от стъкло и други.

Активните търговско-икономически връзки стъпват и на огромния брой взаимни компании в двете страни. От години румънците са най-голямата група туристи в нашата страна.

Подобряването на трансграничния трафик, като един от главните цели на новото държавно управление, е водеща тематика на идните срещи на министъра на превоза и известията Николай Събев с отрасловите му сътрудници от Северна Македония, Турция и Румъния.  Целта е по-бързо напредване на пасажери и товари на запад, юг и север.

Ускореното напредване на хора и товари ще бъде тематика на срещата на министър Събев със заместител министър-председателя и министър на превоза и инфраструктурата на Румъния Сорин Михай Гриндяну на 28 януари в Русе. Ще бъдат разисквани опциите за възстановяване на свързаността сред двете страни.

 
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР