Отбелязваме Рождество Богородично
На 8-ми септември се отбелязва един от огромните църковни празници - раждането на Божията майка, света Дева Мария. Нарича се също Рождество Богородично или Малка Богородица.
Това е един от Богородичните празници в православния календар през годината дружно с Въведение, който се отбелязва на 21 ноември, Благовещение – на 25 март), Успение – на 15 август, и други
С днешния празник е обвързван и различен - Зачатието на света Анна, който се отбелязва на 9 декември и е отдаден на зачеването на света Дева Мария от майка ѝ - св. Анна.
В Библията не се загатва за раждането на дребната Мария, само че преданието е запазило някои сведения, да вземем за пример имената на нейните родители Йоаким и Анна.
Обикновено Църквата празнува светците в деня на тяхната гибел, само че свети Йоан Предтеча и Дева Мария са изключение поради изключителната им роля в историята на Божиите дейности за изкуплението и спасението на човечеството.
Указания за рождество Богородично има от св. Иоан Златоуст, а през 5 век за него се загатва в служебника на Геласий, когато епископът на Константинопол Анатолий написал стихири за Рождество Богородично.
„ Рождението ти, Богородице Дево, донесе наслада на цялата галактика, тъй като из тебе изгря Слънцето на правдата – Христос, нашия Бог, Който развърза клетвата, даде благословение и, като унищожи гибелта, подари ни безконечен живот. “/песен, която се пее на празника/
Бащата Йоаким бил благодетелен и състоятелен човек, само че той и брачната половинка му Анна били нещастни, тъй като си нямали деца. При евреите това се считало за огромно злощастие, тъй като бездетните родители нямали вяра да имат за собствен потомък упования Месия.
Двамата положителни съпрузи дълги години старателно се молили на Бог да ги подари с рожба. Анна даже дала обет, че в случай че ѝ се роди дете, ще го посвети на Бога.
След кръстната гибел на Христос и Неговото Възкресение, тя остава в Йерусалим, като за нея се грижи обичаният възпитаник на Исус св. Йоан Богослов.
Богородица умира на напреднала възраст с лека гибел – така наречен Успение (Голяма Богородица, празник, който означаваме всяка година на 15 август). В пещерата, където Богородица е заровена, е останала единствено погребалната и плащеница.
Според православната традиция Богородица е умряла и заровена в Йерусалим, а съгласно католическата – в Ефес.
Ортодоксалната черква популяризира Божията майка като пазителка на християнското семейство и като настойничка на родилките и децата. „ Малка Богородица “ е изключително почитана от дамите, с цел да им оказва помощ светицата в неволя и тежка работа, да раждат леко и да са живи и здрави децата им. В нейна чест омесват и изпичат огромна богородична пита или дребна, намазана с мед, наречена „ богородичен самун “.
Стопанката на дома не би трябвало да шие и тъче, с цел да не се разболеят децата в дома. Сутринта тя меси огромна пита - ”Богородичен самун ”. Едно парче от нея се оставя за добитъка и се стрива в храната му, друго парче се назовава на къщата, с цел да я пази Богородица. В някои краища пазят това парче чак до 4-ия ден на Божията майка, когато е празникът Събор на Пресвета Богородица (26 декември). На празника Малка Богородица дамите носят блага в църквата – кърпи, престилки, чорапи, и ги слагат под иконата на Света Богородица, която е отрупана с цветя.
Според националния бит се вари жито, което на първо време се носи в черквата, с цел да се опее и благослови, след което се раздава за здраве. Пекат се и курабии, гевречета и дребни сладки, които се раздават на сираците, дружно с облекла и пари. На Малка Богородица всяка булка, която още няма дете, отива в манастир или църква, носещи името на Пресветата Дева, и там прави курбан. От този курбан се раздава на бедните, тъй като се приема, че Светата дева е настойничка и на самотните и изоставени хора, утешителка на сирачетата.
Малка Богородица е храмов празник за един от най-почитаните ни манастири – Роженската света обител „ Рождество Богородично “. Главната черква на Рилския манастир е наречена „ Рождество Богородично “ и е ситуирана на централно място в двора.