Американската мисия ЛРО засне мястото на кацане на Викрам, но не го намери. Опитайте и вие!
На 6-ти септември индийският спускаем уред “Викрам ” се опита да извърши меко кацане на Луната, само че резултатът от този опит не бе изключително приемлив. Индийската галактическа организация (ISRO) твърди, че корабът-майка “Чандраян 2 ” е снимал сполучливо спускаемия уред от орбита, само че настойчиво отхвърля да разгласява фотосите си, както и да оповести на обществото какво тъкмо се е случило.
На 17-ти септември американската задача “Лунар Риконисънс Орбитър ” прелетя над мястото на кацане на “Викрам ” и снима фотоси с висока разграничителна дарба. Политиката на НАСА е американските задачи да си разгласяват постоянно фотосите в интернет, което демонстрира каква сериозна разлика има сред Съединени американски щати и източните култури и каква отговорност има американската галактическа организация към данъкоплатците. Ето – фотосите от “Лунар Риконисънс Орбитър ” са към този момент тук!
За страдание американският екип към момента не е съумял да локализира точното място, където “Викрам ” е паднал. Няма и диря от индийския спускаем уред. Тъй като фотосите са направени два земни дни преди слънчевия залез и началото на 14-дневната лунна нощ, допустимо е “Викрам ” да се крие в горист район. Осветяването се чака да е удобно през октомври и тогава “Лунар Риконисънс Орбитър ” ще снима още веднъж района на кацане.
Но допустимо е екипът на НАСА да е пропуснал нещо. Затова управлението на задачата приканва и вие да се опитате да локализирате “Викрам ”. За задачата би трябвало да свалите изображението в цялостен размер от уеб страницата на LROC, само че значимо е да имате поради, че това мозаечно изображение, което сплотява всичките снимани фотоси, е доста огромно – 28314 пиксела за 57851 линии, като тоталният брой на осветените пиксели е 900 милиона. И също така изображението е цели 2 GB, тъй че, в случай че се включите в търсенето, ще ви би трябвало мощен компютър и стискайте палци да не забие




