На 24 май в София - най-масовото изпълнение на химна „Върви, народе възродени“
На 24 май, в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност, София ще означи тържествено 130 години от написването на „ Върви, народе възродени “ от Стоян Михайловски.
По този мотив от Столична община насочат покана към всички столичани и посетители на града да се включат в най-масовото осъществяване на българския всеучилищен химн.
„ Сборен хор от софийските учебни заведения ще даде звук за ария и се надяваме да има доста хора, които дружно с нас да се включат в осъществяването на целия химн – нещо, което се прави за първи път “, сподели зам.-кметът на София Мирослав Боршош и предложения всички на празника.
На церемонията пред Националната библиотека, която ще стартира в 11 часа, за първи път химнът ще прозвучи в целокупност – изпят от събирателен училищен хор от софийските учебни заведения с диригент маестро Славил Димитров и рецитиран от актрисата Силвия Лулчева.
Достъпът до паметника на светите братя Кирил и Методий ще бъде свободен, като уредниците приканват всички присъстващи да се включат в осъществяването на химна. Пълният му текст ще бъде изписан на знаменцата, които ще бъдат раздавани на честването.
В празничната стратегия ще прозвучи стихотворението на Иван Вазов „ Аз съм българче “, изпълнено от най-малките участници в тържеството - първолаците Юрий Борисов и Боряна Бояджиева от Частно главно учебно заведение „ Питагор “.
Официално слово ще произнесе поетът Иван Ланджев. Ще бъде отслужен църковен водосвет и изпълнен гвардейски обред по поднасяне на венци. Общоградско шествие ще стартира от площад „ Независимост “ в 10:30 часа и ще приключи пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека.
Тази година ще честваме 24 май пред реставрирания монумент на светите братя Кирил и Методий. Издигнат през 1972 година пред Националната библиотека, монументът е дело на скулптора Владимир Гиновски и архитекта Иван Иванчев. Реставрационен екип, воден от скулптора Марин Марков, го реставрира за първи път преди дни. Отстранени са повърхностните отлагания от високите повече от 4 метра фигури, запълнени са пукнатини, бронзовата отливка е третирана и е нанесено защитно покритие.
За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!
Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ