На 22 август вПлевен се проведе заседание на Областния щаб

...
На 22 август вПлевен се проведе заседание на Областния щаб
Коментари Харесай

В рамките на заседанието на Областния кризисен щаб в Плевен са взети девет мерки

На 22 август вПлевен се организира съвещание на Областния щаб за осъществяване на регионалния проект за отбрана при бедствия на територията на област Плевен за набелязване на ограничения за превъзмогване на водната рецесия.

Извънредното съвещание се организира съгласно Заповед №РД-09-97 от 21.08.2025 година на регионалния шеф на област ПлевенНиколай Абрашев,по мотив сериозната обстановка с водоснабдяването в няколко обитаеми места на територията на региона.

В съвещанието взеха присъединяване с изключение на членовете на Областния щаб за отбрана при бедствия, също по този начин и представители на Министерство на регионалното развитие, Министерство на околната среда и водите, „ Български ВиК Холдинг “ ЕАД, народни представители, Кмета и зам.кмета на община Плевен и Кмета и Председателя на общинския съвет на община Долна Митрополия.

Съобразно Плана за деяние беше избрана следната конструкция и състав на Областния спешен щаб:

На извършеното заседение рапортуваха инж. Климент Тодоров („ ВиК-Плевен ЕООД “), инж. Румелия Петрова (БДДР), Иваничка Райчева (НС ЕАД клон Среден Дунав), доктор Валентин Христов и Калоян Къдрийски (Кмет на община Плевен и надлежно зам.кмет на община Плевен), госпожа Поля Цоновска (Кмет на община Долна Митрополия).

В рамките на съвещанието по предложение на „ ВиК-Плевен “ ЕООД, Министерство на регионалното развитие, Български ВиК Холдинг ЕАД и след разискване са взети следните ограничения

Дейност, виновна институция:

1. Да се извърши оглед и проучване, при нужда разчистване на наличните водоизточници (сондажи, шахтови кладенци, каптажи и т.н.) – в незабавен порядък ( от 25.08.2025г.)

„ ВиК-Плевен “ ЕООД

2. Зониране, определяне и разбор на водозагуби и течове - в незабавен порядък ( от 25.08.2025г.)

„ ВиК - Плевен “ ЕООД -

3. Идентифициране на местонахождение, за осъществяване на сондажи, подобаващи за водовземане – в незабавен порядък ( от 25.08.2025г.)

„ ВиК-Плевен “ ЕООД, община Плевен и БДДР

4. Изготвяне на Кризисен проект за обезпечаване на дейностите на лечебни и образователни заведения, детски градини и обществени институции, за застраховане на тяхното водоснабдяване – в незабавен порядък ( от 25.08.2025г.)

Община Плевен и РУО - Плевен, взаимно с „ ВиК-Плевен “ ЕООД

5. Обезпечаване на работата на РД ПБЗН-Плевен, посредством водоизточници за небитова вода, налични в парцели на търговски сдружения – фабрики, икономически дворове и така нататък – в незабавен порядък (от 25.08.2025г.)

РД ПБЗН - Плевен

6. Стартиране на действия по замяна на вътрешна водопроводна мрежа в гр. Плевен на ул. „ Сан Стефано “, ул. „ Шипка “, бул. „ Дойран “ – в най-кратки периоди

Община Плевен и Министерство на регионалното развитие

7. Зониране на гр. Плевен на 5 сектора, в които да се разпознават потребностите от рехабилитация на вътрешната водопроводна мрежа. Сегментиране на секторите в под-участъци съгласно потребностите – в незабавен порядък (от 25.08.2025г.)

„ ВиК-Плевен “ЕООД, Министерство на регионалното развитие, Община Плевен,

8. Предприемане на дейности по приоритизиране на капиталови планове на община Плевен, заложени в Приложение №3, с оглед обезпечаване на държавно финансиране за замяна на вътрешна водопроводна мрежа на град Плевен – в незабавен порядък (от 25.08.2025г.)

Община Плевен, Министерство на регионалното развитие

9. Стартиране на действия по възлагане и правене прединвестиционно изследване и Подробен устройствен план за създаване на язовир Черни осъм, Водноелектрическа централа, Пречиствателна станция и довеждащ водопровод- дълготрайна мярка за решение на казуса с водоснабдяването

Министерство на регионалното развитие

За напредъка по осъществяване на набелязаните ограничения ръководителите на секциите и виновните институции ще рапортуват на ежеседмична база на Областният шеф на област Плевен, въз основа на което ще бъде осъществяван непрекъснат разбор на обстановката, като при нужда ще се подхващат коригиращи дейности и/или ще се разпознават нови вероятни ограничения.

Областният шеф съобщи:

„ Ситуацията с дефицита на питейна вода в някои селища на територията на Община Плевен и Община Долна Митрополия е извънредно тревожна и изисква бърза съгласуваност сред всички институции. Основен приоритет е гарантиране на минималните количества питейна вода за популацията, както и опазване на публичното здраве. Предвид координационните и организационни ми пълномощия ще проследявам прецизно за осъществяването на подхванатите ограничения и ще упорствам за бързи и ефикасни дейности от страна на виновните институции – изключително от „ ВиК “ ЕООД - Плевен и Община Плевен.

В този подтекст, преди всичко желая да отбележа, че пълномощията на регионалния шеф са главно организационни и информационни.

Областният шеф няма оперативна власт върху водоснабдителните сдружения и не разполага с бюджетни средства за осъществяване на вложения във ВиК инфраструктурата за решение на казуса “.

Следващо съвещание на спешния щаб ще бъде свикано при нужда или при смяна в ситуацията.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР