На 15 август, (28 август, по стар стил), и по

...
На 15 август, (28 август, по стар стил), и по
Коментари Харесай

Успение Богородично е! | Днес празнуват всички, които носят благословеното име Мария

На 15 август, (28 август, по остарял стил), и по остаряла българска традиция се чества Голяма Богородица, или Успение Богородично, Успение на Пресвета Богородица. Днешният църковен празник Успение /заспиване/ на Пресвета Богородица е един от 12-те огромни християнски празници. Той се празнува и от православни, и от католици.

Отбелязва се края и на Богородичните пости, като се позволява яденето на риба. На този ден с изключение на именниците, дамите, които се молят на светицата да благослови фамилиите им и да дава здраве на децата им. Бездетните принасят курбан с молба за майчинство.

Именици: Мария, Мара, Марена, Марилена, Мариан, Марияна, Борис, Богдан, Богдана, Боян, Бояна, Богомил, Богомила, Богомир, Богомира, Богослав, Богослава, Божан, Божена, Божин, Божина, Божил, Божила, Божидар, Божидара

Според поверията на 14 август вечерта, дамите, които желали да имат дете, молели Богородица да им помогне, носели блага и оставали да преспат в църквите носещи нейното име. Те вярвали, че тя ще им помогне да се снабдят с отроче. На 15 август, всички млади дами не трябвало да се допират до нищо с червен цвят, с цел да не останат бездетни.

В църковните трудове стигнали до наши дни се споделя историята за гибелта на Богородица на 64 годишна възраст. Молейки се един ден в Елеонската гора пред нея се явил Архангел Гавраиил носейки и райско (палмово) стръкче и вестта за нейното встъпление в Божието царство, което ще се състои след 3 дни. С огромна наслада приела Божията майка тази новина, че най-сетне нейното предпочитание да се възвеси в небесното царство и бъде дружно със своя наследник, ще се извърши. В деня на нейното успение по нейна молба се явили всички апостоли като се изключи един, Тома. Той пристигнал след нейната гибел. Тя помолила никой да не скърби за нея, тъй като тя е щастлива и подготвена да поеме по отредения й път. На самия ден на нейната гибел се явил и самия Господ Исус Христос дружно с ангелите и светците, с цел да я води със себе си.

Тялото на Света Богородица било отнесено и заровено в пещерата намираща се до селото Гетсимания. На 3 ден след гибелта й отворили входа на пещерата, с цел да се елементарни и деятел Тома с нея, само че пещерата била празна, светата майка била възкръснала.

Според националната традиция, празникът се назовава Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се празнува рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които дамите по-късно раздават за здраве и за умрелите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.

На този ден вършат родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, срещу инциденти и заболявания. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат любеница и грозде.

Вярващите подаряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, забрадка и пари.

Обредна софра: варено жито, царевица, пшеница, пита, каша от пиле, грозде, любеница, мед.

Днес е и Ден на Варна.

Две емблематични за варненци църкви честват през днешния ден своя храмов празник: Катедралния храм монумент „ Св. Успение Богородично ” и Старинен храм „ Св. Успение Богородично ”, прочут измежду варненци като „ Малката Света Богородица ”.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР