На 14 ноември м. г. самолет А320 Еърбъс наУрал еърлайнс(Ural

...
На 14 ноември м. г. самолет А320 Еърбъс наУрал еърлайнс(Ural
Коментари Харесай

Как въпреки санкциите западните самолети на руските авиокомпании продължават да летят

На 14 ноември м. година аероплан " А320 Еърбъс " на " Урал еърлайнс " (Ural Airlines) каца в съветския град Екатеринбург, след което остава паркиран в края на пистата. Три дни по-късно аварийна част от основно значение за навигационната система на самолета с оповестена стойност от половин милион $, създадена от американската компания " Нортръп Груман " (Northrop Grumman), идва на летището, сочат данни на съветските митнически служби.

Седмица по-късно, на 24 ноември, самолетът излетява за Москва и през идващите девет месеца транспортира пасажери в Русия и Централна Азия, съгласно информация от уеб страниците за следене на полетите, оповестява Ройтерс в следствие на схемите, употребени от съветските самолетни компании, с цел да заобикалят западните наказания, предава Българска телеграфна агенция.

Въпреки наложените ограничавания, имащи за цел да попречат на съветските превозвачи да получават аварийни елементи за своите самолети от моделите на " Еърбъс " (Airbus) и " Боинг " (Boeing), " Урал еърлайнс " е съумяла да внесе над 20 съставния елемент, създадени от американски компании, след началото на войната в Украйна, съгласно митнически данни.

От май 2022 година, когато влязоха в действие множеството търговски ограничавания, до края на юни 2023 г.самолетни елементи на стойност най-малко 1,2 милиарда долараса били получени от съветските самолетни компании, сочи разбор на Ройтерс, основана на информация от митническите служби.

Оборудването варира от съставни елементи, без които самолетите не биха могли да летят безвредно катонавигационните устройства на " Нортръп Груман ", клапани за контролиране на налягането, екрани в пилотската кабина и колесници, до по-несъществени продукти катокафемашини, телефони за стюардесите и тоалетни.

Митническите данни разкриват, че частите са пристигнали в Русия благодарение на медиатори в разнообразни страни, измежду коитоОАЕ, Турция, Китай, Киргизстан и Таджикистан. Нито една от тях не се е включила към западните наказания против Русия.

Според Олег Пантлелеев, шеф на компанията за разбор на авиацията " АвиаПорт ", съветските компании са " решили ребуса " по какъв начин да не престават да летят, макар западните наказания.

" Отначало те бяха в потрес, никой не знаеше какво да прави ", споделя той пред Ройтерс. " След два-три месеца обаче бяха открити нови канали за доставки, а след шест-девет месеца се появиха към този момент задоволително доста други възможности, които даже разрешиха цените да паднат, а доставките да станат по-бързи ".
" Ненужна информация "
Кирил Скуратов, заместител основен изпълнителен шеф на " Урал еърлайнс ", отхвърля да разяснява по какъв начин компанията съумява да се достави с аварийни елементи. " Определено няма да ви кажа. Това е ненужна информация ", съобщи той пред Ройтерс.

След като прегледаха предоставения им лист с аварийни елементи, достигнали Русия, от " Нортръп Груман " обявиха, че не откриват нито една, която те да са продали на съветски компании. От сдружението показаха, че следват " прецизни правила и процедури, с цел да се подсигурява спазването на всички закони и разпореждания, свързани с износа и глобите. "

Американското държавно управление твърди, че наложеният от Съединени американски щати и неговите съдружници надзор върху износа се е отразил тежко на съветския авиационен бранш. " Ще продължим твърдо да постановяваме надзор, да разрушавам всевъзможни противозаконни мрежи, да преследваме лица, които заобикалят рестриктивните мерки, и непосредствено да се ангажираме с промишлеността и непознатите държавни управления, с цел да подсигуряваме спазването на глобите ", съобщи представител на министерството на търговията на Съединени американски щати.

Представител на Европейски Съюз уточни, че Общността си сътрудничи с всички страни, наложили сходни търговски ограничавания, с цел да подсигурява, че те няма да бъдат заобикаляни. " В някои страни към този момент са въведени системи за наблюдаване, надзор и блокиране на реекспорта ", сподели той.

Извън подозрение е фактът, че западните наказания направиха " живота " на съветския авиационен бранш по-труден.

В средата на 2022 година източници от бранша описаха по какъв начин някои самолетни компании са почнали даразглобяват самолетите си, с цел да се снабдят с аварийни елементи. През юни м.г. самолетната компания " Ес 7 еърлайнс " (S7 Airlines) призна, че се отхвърля от проектите си да пусне нискотарифен транспортьор, защото не може да получи самолетите " Еърбъс ", които е поръчала.

Въпреки официално прекъснатите връзки със Запада към май т. г.руските самолетни компании са разполагали с 541 западни самолети- летящи или в развой на ремонт, сочат данните на швейцарския снабдител на авиационна информация ch-aviation. Броят им е съвсем без смяна от преди началото на войната, като се вземат поради 75-те самолета, дадени на лизинг на съветски самолетни компании и завърнали се при западните си притежатели след налагането на глобите, показват от ch-aviation.

През юни съветските самолетни компании са превозили10,1 милиона пътнициспрямо 8,87 милиона през юни 2022 година и 11,1 милиона през юни 2021 година, по данни на съветската статистическа работа " Росстат ". Според ch-aviation това би било невероятно без западните самолети, защото съветските превозвачи разполагат с едвам 150 самолета родно произвеждане.

От съветското министерство на търговията и от организацията за гражданско въздухоплаване не дадоха отговор на отправените им от Ройтерс въпроси по тематиката.
Заобиколен маршрут
Преди налагането на глобите " Урал еърлайнс ", " Аерофлот ", " Ес 7 " и други съветски превозвачи разчитаха за поддръжката на самолетите си на световни компании като да вземем за пример немската " Луфтханза механик " (Lufthansa Technik). Когато те приключват активността си в Русия - " Луфтханза механик " го прави още на 28 февруари 2022 година, броени дни след началото на войната, съветските самолетни компании се обръщат към по-малки снабдители на авиационни услуги.

През април 2022 година, да вземем за пример, подразделението за поддръжка на " Ес 7 " - " Ес 7 енжиниъринг ", стартира да внася елементи от молдовската компания " Еър рок салюшънс " (Air Rock Solutions), съгласно митнически данни.

Първата доставки е за водни филтри за кухненско съоръжение за " Еърбъс " и е на стойност от 1700 $. През идващите 14 месеца " Ес 7 " получава от " Еър рок " аварийни елементи на обща стойност най-малко 1,23 милиона $.

Иван Мелников, основен изпълнителен шеф на " Еър рок " и на още един дистрибутор на авиационни елементи в Молдова, наименуван " Аеростейдж сървисис " (Aerostage Services), отхвърля да продава артикули в Русия. Той споделя, че множеството от клиентите му са в ОАЕ и Киргизстан.

" Да се прави бизнес с съветски компании в Молдова е на практика невероятно, като се има поради, че съветските банки са неразрешени в страната и техните финансови интервенции не се обработват ", споделя Мелников. " Не сме заинтригувани да изгубим локалните и интернационалните си сътрудници поради кратковременен доход ".

Доставките, осъществени от " Еър рок " и " Аеростейдж " и регистрирани от съветските митници, сапреминали по заобиколни пътища през ОАЕ и Киргизстан. Запитан дали е допустимо клиентите на " Еър рок " в тези страни да са пренасочили доставките към Русия, Мелников избра да не отговори.

" Ес 7 " и " Аерофлот " не дадоха отговор на изпратените им въпроси.
Услуги от носа до опашката
Серийният номер на устройството на " Нортръп Груман ", доставено в Екатеринбург и присъстващо в митническите документи, демонстрира, че то е създадено през октомври 2008 година и е употребявано в няколко самолета, в това число и на един в Саудитска Арабия преди шест години, съгласно източник от бранша с достъп до базата данни за поддръжка.

Макар и митническите записи да не показват компанията, доставила устройството през ноември, те демонстрират по какъв начин множеството от тези и други високотехнологични американски съставни елементи са стигали до " Урал еърлайнс " през изследвания 14-месечен интервал.

През юли 2022 година, да вземем за пример, една част е биладоставена през ОАЕ от " Истиклолят 20 " (Istikloliyat 20), гражданска инженерна компания, основана вТаджикистан. През септември 2022 година друга таджикска инженерна компания - " Кафолати комил " (Kafolati Komil), изпраща друга част до Русия през ОАЕ.

Махмадбашир Якубов, основен изпълнителен шеф на " Истиклолят 20 " не отговори на изпратените му телефонни известия с искане за коментар по тематиката. Ройтерс не съумя да реализира връзка с Комилчон Якубов, основен изпълнителен шеф на " Кафолати комил ".

Някои от частите, създадени от " Нортръп Груман " и достигнали до " Урал еърлайн " “ през ОАЕ са били доставени от компанията " Скайпартс Еф Зет Си Оу " (Skyparts FZCO), сочат митническите данни. Създадена през юни 2022 година и записана в едностаен офис в една от свободните стопански зони на Дубай, " Скайпартс " споделя на уеб страницата си, че е учредена от " авиационни експерти " и предлага на клиентите сиподдръжка на техните самолети от " носа до опашката ".

Запитан за устройството на " Нортръп Груман ", шефът на " Скайпартс " Саид Абдулоев съобщи за Ройтерс, че се сеща за въпросната част и удостовери, че компанията има бизнес с таджикистански компании, в това число " Истиклолят 20 ". Той добави, че е поръчал от американски снабдител една част, създадена от " Нортръп Груман ", само че отхвърли да я е пращал в Русия. Абдулоев отхвърли да назове името на американската компания.
Семейни връзки
Друг съветски транспортьор - " Нордуинд еърлайнс " (Nordwind Airlines), наподобява се е възползвал от фамилни връзки, с цел да поръчва елементи за 12-те самолета " Еърбъс " и 15-те " Боинга ", които са включени във флота му, разкриват митническите данни.

Притежавана отКарине Букрей, както се твърди в корпоративните бази данни, самолетната компания е внесла стотици аварийни елементи от " Рамзес туризм " (Ramses Turizm). Базиран в турския курортен град Анталия, " Рамзес туризм " е благосъстоятелност насъпруга на Карине - Рамазан Акпънар. И " Нордуинд ", и самата Букрей не дадоха отговор на запитванията на Ройтерс за коментар.

Пред Ройтерс Акпънар удостовери още през април, че има " Рамзес туризм " и е женен за Букрей. Той не отговори на заложените му въпроси за износа на аварийни елементи за " Нордуинд ". Руските митнически данни демонстрират, чеавиокомпанията е спряла да получава елементи от " Рамзес туризм " три дни, откакто Ройтерс е задал въпросите си.

" Нордуинд " обаче е траяла да внася елементи от друга турска компания - " На хавачълък ве текник " (Na Havacilik ve Teknik), която също е основана в Анталия. Ройтерс не съумя да се свърже с Нусрет Алпер, основал компанията през 2022 година

" Нордуинд " е внасяла елементи и чрез подразделението си за поддръжка - " Нортуинд текник " (NW Technic), съгласно митнически данни. Главният й изпълнителен шеф Валерий Пашаев съобщи за Ройтерс, че компанията прави само поддръжка, а не се занимава с импорт на запаси елементи. " Хората ми носят елементи и споделят къде да ги конфигурирам ", споделя Пашаев. " Аз ги вземам и го върша ".
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР