На 1 януари 2026 г. България прие еврото като своя

...
На 1 януари 2026 г. България прие еврото като своя
Коментари Харесай

България прие еврото! Първото теглене от банкомат е било в Слънчев бряг 20 секунди след полунощ

На 1 януари 2026 година България одобри еврото като своя публична валута и стана 21-вият член на еврозоната след дълъг развой на подготовка и осъществяване на критериите за присъединение.

 

Платежната система БОРИКА разгласи, че преходът към еврото е минал гладко и към този момент са налице първите транзакции за 2026 година.

 

В 00:00:20 бе регистрирано и първото сполучливо изтегляне в евро от банкомат в Слънчев бряг, регистрират от БОРИКА.

 

00:03:00 бе първата сполучлива транзакция в евро през инфраструктурата на БОРИКА, осъществена посредством SoftPOS в София, алегорично поставяйки началото на новия стадий за българската финансова система.

 

В 00:04:55 бе направено и сполучливо подаяние в евро на виртуален ПОС терминал.

 

" Когато заплащането минава за секунди, клиентът вижда улеснение. Зад това улеснение обаче стои трудът на доста експерти, които работиха неуморно в новогодишната нощ, с цел да минимизират спиранията и да обезпечат безпроблемна миграция към новата валута. Благодарност към екипа на БОРИКА, както и към всички специалисти и сътрудници от финансовия бранш, които в синхрон осигуриха един от най-сложните преходи в новата история на българските финанси ", пишат от компанията.

 

До края на януари левът е равностойно средство за разплащане у нас, а от 1 февруари еврото ще бъде единствената валута, според Закона за въвеждане на еврото в Република България. 

 

Устройства на " УниКредит Булбанк ", " Банка ДСК " и " Централна кооперативна банка " - ЦКБ, ситуирани в централни региони на столицата, действат без разстройства и от тях могат да бъдат теглени суми в евро. 

 

Банкомати на " Обединена българска банка " - ОББ, и " Инвестбанк " също отпускат мечтаните суми в единната европейска валута. 

 

Всички банки в страната по-рано предизвестиха за техническо спиране за пренастройване на системите за работа в евро, което обхвана главно диапазона от 21:00 часа на 31 декември до 01:00 часа след среднощ на 1 януари, напомня Българска телеграфна агенция.

 

От банкоматите след привършване на техническото пренастройване пари ще могат да се теглят само в евро. 

 

През цялата 2026 година жителите ще могат да обменят левове в евро на касите на комерсиалните банки в страната, като доникъде на годината това ще се случва без такси и комисиони. След тази дата комерсиалните банки могат да приложат такси за превалутирането. Гражданите могат да обменят левове през 2026 година и в клоновете на „ Български пощи “, а Българската национална банка ще обменя левове в евро без такси и комисиони безсрочно.

 

По мотива от Министерството на финансите бе организиран светлинен дрон театър в центъра на София, както и 3D мапинг, отдаден на единната валута, който бе планиран на фасадата на Българската национална банка. 

 

Формация от дронове в цветовете на националния байрак се издигна край площад " Княз Александър Първи ". 

 

От настъпването на новата 2026 година на фасадата на Българска народна банка се проектира светлинно шоу, представящо българските евромонети и евробанкнотите, които от през днешния ден към този момент са публично платежно средство в страната ни.

Европейската централна банка (ЕЦБ) също ще осветява централната си постройка във Франкфурт всяка вечер от 17:30 ч. до 11 януари в чест на присъединението на България към еврозоната, показва институцията на уеб страницата си. 

 

Светлинната апаратура съдържа привет „ Добре пристигнала, България “ на всички публични езици на страните от еврозоната и включва образно показване на националната страна на българските евромонети от 50 цента, 1 евро и 2 евро.

 

Прожекцията, с дълготрайност към четири минути, ще се излъчва циклично, като първото ѝ лъчение бе точно на Нова година.

 

Видеото, с което се показва инсталацията, е озвучено с гласа на ръководителя на ЕЦБ Кристин Лагард, която приветства присъединението на България към валутния съюз.

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР