МВР предлага вдигане на таксите за издаване на масовите международни

...
МВР предлага вдигане на таксите за издаване на масовите международни
Коментари Харесай

Вдигат се таксите за международни паспорти и шофьорски книжки

МВР предлага повдигане на таксите за издаване на всеобщите интернационалните паспорти, на служебните и дипломатически паспорти, на шофьорските книжки. Това излиза наяве от пуснати от вътрешното министерство за публично разискване в държавния Портал за консултации промени в две цени и една разпоредба. С промените се вкарват и такси за планувани за издаване на нови по тип документи, измежду които най-важния е бъдещия нов 10-годишен интернационален паспорт. Към момента тези паспорти може да са със период на годност единствено 5 години.
Според вносителите измененията се налагали по отношение на плануваното въвеждане на централизирано персонализиране на българските персонални документи, които се издават по реда на Закона за българските персонални документи. Заради това " е належащо да бъдат обновени размерите на държавните такси за издаване на български персонални документи (БЛД) от ново потомство в сходство с настоящото интернационално и национално право - Паспорт с 5- годишен период на годност (32 стр.) и с 10-годишен период на годност (48 стр.), Дипломатически паспорт,  Служебен паспорт, Моряшки паспорт ", показват в претекстовете си създателите от Министерство на вътрешните работи.  
Необходимо било и да бъдат въведени и нови такси за 4 документа, които до сегашния миг не са издавани, надлежно не е била планувана държавна такса (паспорт с 10-годишен период на годност, краткотрайната карта за идентичност, карта на чиновник в конструкция на НАТО или на подвластно лице и военна карта за самоличност). 
После се изяснява, че оферти нов размер на таксите за издаване на БЛД за елементарна услуга включвал " разноските за материално-технически и програмни средства и за услуги, нужни, с цел да се създаде съответният български персонален документ ". " Отчитат се директните и непреките разноски, които са относими към остойностяваната услуга. Изчислените стойности за елементарна услуга са закръглени в лв., при използване правилото на математическото предписание ", настояват още от Министерство на вътрешните работи.
От препоръчаните нови такси излиза наяве, че за паспорт с 5-годишен период на годност в всеобщия случай от 14 до 70 години таксата за издаване става 26,59 евро при 20,45 евро в този момент. Всъщност тук би трябвало да се означи, че се предлага ново диференциране на възрастовата граница за издаване на международните паспорти. Така сега въпросната такса от 20,45 евро е за паспорт на лица сред 14 и 58 година Сега се предлага новата по-висока такса от 26,59 да заплаща освен тази възрастова група, само че и чак до 70 години. В момента сред 58 и 70 години заплащат доста по-малката сума от 10.23 евро. 
Таксата за паспорт на лица над 70 години се предлага да се вдигне от 5.11 евро на 6,65 евро. 
С въвеждането на паспорт с 10-годишна годност се предлага въвеждането на такса за издаването му от 28,63 евро. До този миг подобен персонален документ не се оферираше, без значение че е очакван в закона.  
Ваденето на дипломатически паспорт се предлага да коства двойно – от 23,01 евро на 59,31 евро, а на длъжностен – тройно – от 23,01 евро на 88,96 евро. Двойно повече ще заплащат и бежанците, с цел да получат удостоверени е за пътешестване зад граница – 59,31 евро, а за тези получили леговище таксата скача близо 8 пъти и става 163,10 евро.
Предлага се и повишаване на издаването на шофьорски книжки, като таксата се подвига от 12,78 евро на 13,80 евро. За новите услуги като краткотрайна карта за идентичност таксата ще бъде 40,39 евро, а за военна карта за идентичност – 38,35 евро.
Системата за установяване на цените съгласно периода на осъществяване остава непроменена. Съгласно Закона за българските персонални документи, бързата услуга ще коства два пъти по-скъпо от общоприетата, ускорената – три пъти, а експресната – пет пъти повече. 
В плана е заложен и съответен период за  въвеждане на новата технология, като е планувано от март 2026 година да се въведе централизираното персонализиране на българските персонални документи. Според Министерство на вътрешните работи новият софтуерен развой щял да повиши доста сигурността и контрола при издаването на документите за идентичност.
Срокът, който е заложен за публично разискване на измененията е 23 февруари т.г. Това значи, че евентуално Министерство на вътрешните работи ще се опита да вкара новите цени от март.
Тарифите за персонални карти към този момент скочиха с цели 67 на 100 от 1 януари 2025 година  В всеобщия случай - от 18 до 70 година, издаването на персонална карта към този момент коства 15,34 евро. Бързата услуга скочи на 30,68 евро, а експресната до 76,70 евро.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР