МВР е координатор по новия фонд3,3 млрд. лв. искаме от

...
МВР е координатор по новия фонд3,3 млрд. лв. искаме от
Коментари Харесай

Искаме от ЕС 3,3 млрд. лв. за пътна безопасност

Министерство на вътрешните работи е координатор по новия фонд


3,3 милиарда лева желаеме от Брюксел за пътна сигурност. Това стана ясно от думите на министъра на районното развиване и благоустройството Николай Нанков, който взе присъединяване в интернационална конференция „ Нови технологии и положителни международни и европейски практики ” в София.

Част от тази сума – 2,6 милиарда лева са планувани за възстановяване на сигурността по съществуващите пътища, а към 730 млн. лева ще отидат за създаване на нови автомагистрали и скоростни пътища до 2030 година

Координатор по плана за България е Министерство на вътрешните работи. Страната ни кандидатства за сумата във връзка със основаването на нов европейски пътен фонд и бъдеща “Стратегическа рамка за пътна сигурност в Европейски Съюз ”. За него Европейската комисия е изискала информация от всички страни какви са нужните запаси и какви действия ще бъдат подхванати от съответната страна членка. Очаква се новият пътен фонд да проработи в интервала 2020-2030 година и целево да финансира планове за пътна сигурност, като задачата е жертвите по пътищата да намалеят на половина.

До момента в страната ни са вложени над 660 млн. лева за възстановяване на инфраструктурата, обвързвана с пътната сигурност, изясни Нанков. Монтирани са маркировки, табели, отвесна и хоризонтална сигнализация, ограничаващи системи, в това число и на сектори с висока централизация на пътнотранспортни катастрофи. Въпреки България продължава да е водач по жертви на произшествия. За 2016 година бяхме преди всичко със 105 убити на 1 млн. от популацията, а за 2017 година с 95 починали на 1 млн. души сме на второ място след Румъния (98 на 1 млн.).

Над 20 000 километра пътища у нас се нуждаят от незабавна рехабилитация, като 12 000 от тях са общински, а 8 хил.- републикански. Трябва да бъде комплициран завършек на метода, по който се работеше през последните 30 години за кърпене на дупките, безапелационен бе Нанков. Министърът изясни, че това ще стане допустимо с въвеждането на тол системата, която няма да е панацея, само че ще даде опция за повече вложения в бранша.

Следобед районният министър Нанков бе на първата копка на новия лот от 9,3 км от автомагистрала “Хемус ” сред Ябланица и пътен възел “Боаза ”. До два месеца и половина ще стартира построяването на 16,5 км от трасето на автомагистралата от Шумен към Търговище. До края на годината ще бъдат оповестени на търг и още 52 км, чието планиране сега приключва. През 2019 година ще бъдат предоставени и още 85 км от “Хемус ”. Днес бе даден старт и на рехабилитацията на обходния път на Ловеч.

“Парите за пътна сигурност се връщат неведнъж – с тях се заплаща за нещо скъпо – човешкия живот ”, съобщи Алекси Кесяков, секретар на комисията за сигурност на придвижването. Той уточни, че единствено през 2016 година по застраховки “Гражданска отговорност ” и “Автокаско ” са изплатени 700 млн. лева, само че в тези разноски не влизат изхарченото от системата на опазването на здравето, разноските на правосъдната система и така нататък А още по-малко пък с пари могат да се мерят големите човешки нещастия, настъпващи след всяка злополука.

62 жертви по автомагистралите в България


 02-99 Над 300 тежки произшествия с 62-ма убити и 427 ранени са станали по автомагистралите в България през 2017 година Това сочи черната хроника на КАТ. При 682 жертви за годината в страната, смъртността по аутобаните е близо 10 %.

175 са починали и 1090 са били ранени при конфликти на първокласните пътища, към които спадат едни от най-опасаните прави у нас – Кресненското дефиле, Русе-Бяла, Ботевград-Мездра.

През м.г. 496 от жертвите са мъже, а 186 дами. 179 от починалите са пешеходци, като 84 от тях са били на възраст над 64 години.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР