Морските кончета са сред най-удивителните морски обитатели, наред с октоподите,

...
Морските кончета са сред най-удивителните морски обитатели, наред с октоподите,
Коментари Харесай

За морското конче от А до Я

Морските кончета са измежду най-удивителните морски жители, наред с октоподите, медузите, наследник змей, кашалот, косатка, гърбат кит, морски таралеж, морска крава, делфин, китова акула и други.

Морското конче е тип риби, тясно свързани с морската игла и принадлежащо към фамилията Syngnathidae. В международен мащаб се срещат към 35 типа морски кончета. Латинското название за морското конче е „ Hippocampus ", което значи „ Конска гъсеница “.

Как наподобява морското конче?

Морските кончета са тип риба. Морските кончета живеят във вода, дишат посредством хриле и имат плавателен мехур. Те обаче нямат опашни, само че имат дълга, змиеподобна опашка. Тялото на морското конче е удължено и с твърда, неогъваема “броня ”, която им разрешава да плуват в изправено състояние. Гръдните перки от двете страни на тялото и дребната гръбна перка им разрешават да се движат бързо през водата. Морските кончета имат дребни усти на края на цилиндричните си хоботи, през които се хранят.

Различните типове морски кончета варират в размер от към 5 до 36 см дължина.

Морските кончета имат чудесно зрение и очите им са в положение да работят без значение едно от друго. Това значи, че могат да гледат по едно и също време напред и обратно, което е от огромно значение защото те ловуват храна разчитайки на зрението си.

Къде живеят морските кончета

Морските кончета могат да се срещнат в умерени и тропически води. Дългохоботното морско конче (Hippocampus reidi) и северното морско конче (Hippocampus erectus) живеят в Карибския район на Западната Атлантика. Обикновеното морско конче (Hippocampus guttulatus) живее в Средиземно море и топлите региони на Атлантическия океан. Жълтото морско конче (Hippocampus kuda) живее в Индийския океан и Тихия океан. Тихоокеанското морско конче (Hippocampus ingens) е единственото от типа си на източното тихоокеанско крайбрежие, разпростряло се от Калифорния до Перу.

Морските кончета избират плитки води с изобилна растителност.

Поведение на морското конче

Морските кончета се защищават извънредно добре, като се крият измежду относително високите морски треви и водорасли, където избират да живеят. За да не ги отнесе течението те увиват опашката си към стебло морска трева или коралови клони и по този начин се задържат устойчиво на място.

 С какво се хранят морските кончета?

Морските кончета могат да трансформират цвета си доста бързо и да одобряват цветовете на всяка среда, в която се намират. Дори е известно, че стават яркочервени, с цел да подхождат на плаващи парчета. Също по този начин те менят света си до момента в който се ухажват.

Морските кончета не са изключително положителни плувци. Те разчитат на тласъка на гръбната си перка (около 30-70 пъти в секунда), с цел да се движат. Гръдните перки от всяка страна на главата оказват помощ за салдото и насочването на тялото.

С какво се хранят морските кончета?

Морските кончета се хранят с ларви от планктон, риба и дребни ракообразни като скаридите от типа Mysis. Възрастното морско конче яде приблизително 30-50 пъти дневно, а дребните морски кончета нормално ядат над 3000 части храна дневно.

Размножаване при морските кончета

Морски кончета си избират сътрудник и остават с него през целия си живот. Те са моногамни животни. Срещат се първо рано сутринта, с цел да подсилят “връзката си ” посредством комплициран развой на ухажване. Женската среща мъжкия на територията му и като се приближат един към различен, те трансформират цвета си. Мъжкият кръжи към женската и двойката постоянно плува в спирали към някакъв предмет. Този развой може да продължи до един час. След това женската се връща в своята територия.

Женските имат територия от към 100 кв.м, а мъжете към 0, 5 кв.м като териториите им се припокриват.

При морските кончета се следи процеса ovoviviparous, което ще рече, че дребните стартират като яйца в тялото на родител (мъжкия).

Женското морско конче слага 100 или повече яйца в торбичка на корема на мъжкия. Мъжкият отделя сперма в торбичката, оплождайки яйцата. Ембрионите се развиват в торбичката на мъжкия, подхранвани от техните обособени жълтъчни торбички.

 Двойка морски кончета

Инкубацията може да продължи от 2 до 6 седмици, според от типа. След като ембрионите се развият задоволително мъжкият ражда мънички морски кончета, като на дължина те доближават едвам 1 см. Раждането може да бъде дълъг развой с контракции с дълготрайност до 12 часа.

Малките морски кончета прекарват първите две до три седмици от живота си, носейки се из планктонния пласт на океана. Заради хищници по-малко от едно на хиляда оцелява задоволително дълго, с цел да стане възрастен.

Заплахи за морското конче

Морските кончета са застрашени от изгубване животни в международен мащаб заради няколко аргументи. Традиционната китайска медицина употребява над 150 милиона морски кончета годишно. Търговията с антикварни предмети лишава още към един милион морски кончета от дивата природа. Наред с мидите и морски звезди те биват и съзнателно извадени от морето и оставени да изсъхнат на мощното слънце.

Интересни обстоятелства за морското конче

- Морските кончета избират да плуват по двойки с опашки, хванати една за друга;

- С изключение на раците, малко други морски хищници ядат морските кончета, защото те са прекомерно костеливи и мъчно смилаеми;

- Морските кончета нямат зъби и корем. Храната минава през храносмилателната им система толкоз бързо, че би трябвало да се хранят съвсем непрекъснато, с цел да останат живи;

- Морските кончета са единствените животни на Земята, при които мъжкият изкарва бременността;

- Въпреки че са със скромни размери, морските кончета не са по-малко завладяващи от други по-големи водни жители като риба трион, тюлен, склон, акула, наследник кит.

Източник: miau.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР