Може би никога досега местните избори не са били от

...
Може би никога досега местните избори не са били от
Коментари Харесай

Сглобката издържа електоралния тест

Може би в никакъв случай до момента локалните избори не са били от толкоз огромно значение за стабилността на национално ниво. Трудно конституираната сглобка беше сложена на електорален тест на 29 октомври и 5 ноември. Кабинетът " Денков - Габриел " към този момент мина през няколко теста, които де факто започнаха още преди гласуването, в Народното събрание, на актуалната изпълнителна власт. Тестовете ще продължат и отсега нататък, само че нито един от тях не би могъл да има цената и смисъла на изборите. А когато те са локални, съставляват оценка за обединенията както на локално, по този начин и на национално равнище, изключително що се отнася до огромните градове като Варна и Пловдив, и най-много София.

Цялостната картина беше обрисувана на първия тур. При локалните избори точно първият тур е този, на които се разпределя властта в общините. Тогава стават ясни съставите на общинските препоръки и надлежно вероятните локални обединения, които могат да поемат локалното ръководство. Вторият тур има главно символна стойност. На него вземат участие единствено персони, няма листи и няма конституиране на групови органи на властта. Изборите обаче доста по-лесно се описват през персони, в сравнение с през листи и общински препоръки. Ето за какво въпреки и да завоюваха изборите в София още на 29.10, ПП/ДБ/СС не биха изглеждали като същински спечелили, в случай че на 05.11 Васил Терзиев беше изгубил балотажа. Важно е тук да се означи, че втори в София са ГЕРБ, а не Ваня Григорова, която е определена за общински консултант от Българска социалистическа партия. Какъвто и избор да е постигнала като кандидат-кмет, това няма да усили тежестта на нейния мандат. Тя ще е такава, каквато е тежестта на мандата на всеки консултант в СОС.

Ако лицето Григорова желае да се осъществя като политик над нивото на СОС, тя би трябвало да търси бърза опция за подобен вид реализация, тъй като в противоположен случай ще " затъне " в масовостта на общинския съвет и ще се трансформира в характерен консултант от Българска социалистическа партия. Има такива измежду левите с два, три или повече мандата. Първата сходна опция за Григорова биха били европейските избори идната година. Тя има опит от явяването на такива, а след няколко месеца инерцията, която се оформи към нея, към момента няма да е забравена.

Кабинетът " Денков - Габриел " несъмнено устоя електоралния тест. В София, Пловдив, Варна и други градове, които са представителни за националното ниво, резултатите са уравновесени, изключително що се отнася до общинските препоръки. На места преимуществото е за ПП/ДБ, на други (вероятно на повече) за ГЕРБ, само че видяно в целокупност салдото се вижда ясно. Най-вероятно ГЕРБ превъзхожда електорално ПП/ДБ, само че това може да се види във всички социологически сондажи на национално равнище, а и още при съставянето на държавното управление ГЕРБ беше първа политическа мощ. Резултатите от 29.10 и 05.11 удостоверяват картината в досегашния й тип и изрично демонстрират, че липсва даже намек за някакъв нов вид кабинет, друг от настоящия.

Около тези избори обаче породиха и някои други въпроси, които най-вероятно ще се трансфорат в съществени за кабинета още в този момент, незабавно след вота. Решението на ЦИК за унищожаване на машините при първия тур и поисканата оставка на ръководителя на ДАНС от премиера Николай Денков, ще бъдат определящи за идващите стъпки на държавното управление. Това ще проличи още по-ясно в случай че в действителност, в идващите дни, бъде импортиран избор на съмнение против изпълнителната власт по тематиката сигурност и защита.

Борисов говореше много нервно в дните сред двата тура и в нощта след втория. Опита се да опише себе си и ГЕРБ като евроатлантици и да пакетира ПП/ДБ с " Възраждане " и Българска социалистическа партия, заявявайки, че най-много групировката на Петков и Василев се заиграва по места с проруски формирования. Ако обаче бъде импортиран избор, то тогава към този момент Борисов и ГЕРБ ще би трябвало да се дефинират не посредством думи, а с гласоподаване в Народното събрание. Борисов съобщи, че има намерение да запознае сътрудниците в Европа със заигравките на ПП/ДБ. Но и в Европа, и в България делата (т.е. гласуването в парламента) имат повече стойност от думите. И още нещо - разкриването на разминаване сред думи и каузи (ако има такова) основава условия за поява и задълбочаване на проблеми, свързани с политическото доверие.

Ако Борисов има някакви планове във връзка с кабинета, то те най-вероятно са свързани с възможни лични промени в част от министерствата на равнище министър и зам.-министри. Моментът за това е подобаващ. Ако се изчака до ротацията през март, моментът безспорно ще бъде изтърван. Сега в границите на разглеждането на бюджет 2024 умерено може да се съобщи към кого доверието остава и към кого е изгубено. В средите на ПП/ДБ също има настройки за министерски промени (напр. министъра на електронното управление), тъй че сходни планове евентуално ще могат да бъдат контрактувани сред сътрудниците в сглобката. Така Борисов ще има какво да даде на членовете и симпатизантите на ГЕРБ, които се отнасят с неприязън или даже с ненавист към ПП/ДБ.

Паралелно с това е допустимо в новия бюджет от ГЕРБ да изискат залагането на повече средства за действия, които непосредствено или косвено касаят локалните управляващи. По време на продължителното ръководство на ГЕРБ беше култивирана локална власт, която възприема финансирането от страната като нещо наложително и абсолютно. При всяко усложнение някои кметове се обръщаха за подпомагане от страната, без даже и да се опитат да обмислят други разновидности.

Това ще го има и след тези локални избори и за Борисов ще бъде комфортно да показва себе си като индивида, дал късмет на кметовете да имат достъп до повече държавно финансиране. Това, несъмнено, би се харесало на всички кметове и съветници, без значение от тяхната партийна и политическа принадлежност. Така водачът на ГЕРБ може да си обезпечи благосклонности измежду кметове от всички цветове, тъкмо това, което правеше и постигаше като министър-председател.

Другият вид пред Борисов е надалеч по-нелогичен и това го прави по-малко евентуален, в случай че изхождаме от позиция на обективните условия. Борисов може да разглоби сглобката, само че това би означавало да тръгне против политическия развой. Подобно решение би било извънредно рисково изключително в средносрочен и дълготраен проект. След едни хипотетични предварителни парламентарни избори при започване на идната година безизходицата ще е обезпечена. Дори сегашната сглобка няма да е допустима, тъй като, един път разглобена, нейно ново сглобяване няма да има по какъв начин да бъде обяснено. И в случай че в месеците преди април беше ясно какво би трябвало да се случи, а главният въпрос беше - по какъв начин, то при разпад на ръководството в този момент връщането би било надалеч по-назад. Няма да е ясно какъв би бил изходът и до въпроси като какво, по какъв начин и други под. изобщо няма да е ясно по кое време ще е допустимо да стигнем.

В момента България е насочена към възстановяване на текстовете на Конституцията, промяна на службите за сигурност, дейна позиция в интернационалните връзки и вероятно участие в Шенген и еврозоната, въпреки и тези две тематики най-малко към този момент да остават висящи. Нови предварителни парламентарни избори и нови служебни държавни управления биха ни върнали към тематики от напълно различен темперамент. Рисковете пред парламентарния темперамент на страната, неналичието на бюджет и едноличните решения в ръководството ще ни застигнат още веднъж с цялостна мощ. Стремежите на ГЕРБ, които те декларират, за преустановяване на дерогацията за " Лукойл ", да вземем за пример, сигурно няма да се случат при нова политическа неустойчивост и поредност от служебни държавни управления.

При актуалната обстановка на напрежение сред ГЕРБ и ПП/ДБ ще нараства ролята на Движение за права и свободи и в частност на Д. Пеевски. Напрежението допуска нужда от медиация, а те към този момент се ситуираха в тази роля в границите на сглобката. Между двата тура Пеевски даде сигнал към сътрудниците като ги прикани към градивно държание. Най-вероятно Движение за права и свободи ще продължи да излъчва тези сигнали и в идващите дни и седмици. Карадайъ и Пеевски ще се стремят към обезпечаване на мира и баланс в ръководството. Движение за права и свободи е опитна групировка, тя е способна да открива функции и да ги извършва успешно. Това прави от април насам и по всичко проличава, че ще продължава да го прави.
 Кодгейт – предизвикателство и тест за кабинета
Кодгейт – предизвикателство и тест за кабинета

Кабинетът " Денков - Габриел " до момента устоя на няколко теста
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР