Многонационален железопътен и корабен проект, свързващ Индия с Близкия изток и Европа, беше обявен в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Ню Делхи в стъпка се разглежда като предизвикателство за икономическите амбиции на Китай в региона.
Коридорът, който ще включва Индия, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Йордания, Израел и Европейския съюз, ще помогне за стимулиране на търговията, доставка на енергийни ресурси и подобряване на цифровата свързаност.
Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Байдън, каза, че мрежата отразява визията на Байдън за „широкообхватни инвестиции“, които идват от „ефективното американско лидерство“ и желанието да се приемат други нации като партньори.
Той каза, че подобрената инфраструктура ще стимулира икономическия растеж, ще помогне за обединяването на страните в Близкия изток и ще установи този регион като център за икономическа дейност, вместо като „източник на предизвикателство, конфликт или криза“, както беше напоследък история.
Байдън се стреми да противодейства на натиска на Китай за "Един пояс, един път" върху глобалната инфраструктура, като представя Вашингтон като алтернативен партньор и инвеститор за развиващите се страни в групата на Г-20.
„Това е голяма работа. Това е наистина голяма работа“, каза Байдън.
На обявяващо събитие американският лидер каза, че пактът ще отключи „безкрайни възможности“ за чиста енергия, чисто електричество и полагане на кабели за свързване на общности.
Премиерът Нарендра Моди от домакина на срещата на върха Индия каза: „Днес, когато започваме такава голяма инициатива за свързаност, ние сеем семената, за да могат бъдещите поколения да мечтаят по-големи.“
„Подобряването на свързаността с всички региони е ключов приоритет за Индия“, каза Моди, говорейки чрез преводач. „Вярваме, че свързаността е средство не само за увеличаване на взаимната търговия между различни страни, но и за увеличаване на взаимното доверие.“
„Промяна на играта“
Репортажът на Катрина Ю от Ал Джазира от индийската столица Ню Делхи каза, че служителите приветстват сделката като „променяща играта“.
„Те казват, че това е икономически коридор, предназначен да свързва Индия, Близкия изток и Европа. Той ще се състои от железопътни линии и корабни линии, които ще минават през ОАЕ, Саудитска Арабия, Йордания и Израел“, каза Ю.
„В момента подробностите са доста оскъдни. Но официални представители на САЩ и Европа, които присъстваха на това съобщение, го приветстваха като променило играта, като историческо. Те казаха, че това ще намали времето за търговия между Индия и Европа с 40 процента“, добави тя.
Ю каза, че Пекин не е присъствал по време на обявяването на сделката.
„Очевидно отсъствието на това съобщение беше Китай. Изглежда, че това е ясен план за съперничество с мащабната инфраструктурна инициатива на Китай „Един пояс, един път“, обявена през 2013 г., която е предназначена да свърже Азия, Африка и Европа. Така че изглежда, че това наистина е план за противотежест“, добави Ю.
Саудитската телевизия Al Ekhbariya TV цитира престолонаследника принц Мохамед бин Салман, който каза на срещата на върха, че новият проект ще включва тръбопроводи за електричество, водород и железопътни линии и ще допринесе за международната енергийна сигурност.
Сделката ще бъде от полза за страните с ниски и средни доходи в региона и ще даде възможност за критична роля на Близкия изток в глобалната търговия, каза Джон Файнър, заместник съветник по националната сигурност на САЩ, пред репортери на годишната среща на върха на блока в Ню Делхи.
Целта е да свърже страните от Близкия изток чрез железопътна линия и да ги свърже с Индия чрез пристанище, подпомагайки потока на енергия и търговия от Персийския залив към Европа, казаха американски служители, като съкращава времето за доставка, разходите и потреблението на гориво. p>
Меморандум за разбирателство за сделката трябваше да бъде подписан от Европейския съюз, Индия, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, САЩ и други партньори от Г-20.
„Според нас свързването на тези ключови региони е огромна възможност“, каза Файнър.
Няма налични незабавни подробности за стойността на сделката.
Рада Кумар, анализатор, каза, че това е „прекрасна инициатива“, която ще предложи алтернатива на китайската инициатива „Един пояс, един път“
„Властта на Китай нараства толкова бързо, че много страни чувстват необходимостта да имат алтернативи“, каза тя пред Al Jazeera от Ню Йорк.
Но тя добави, че новият проект няма непременно да подкопае глобалния инфраструктурен проект на Китай, който има свое собствено независимо съществуване.
„Индия не беше част от инициативата „Един пояс, един път“, така че тази инициатива осигурява връзка с Индия.“
Ходът дойде на фона на усилията на САЩ за по-широко дипломатическо споразумение в Близкия изток, което би накарало Саудитска Арабия да признае Израел.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции