В края на 2024 година идва моментът за равносметка от

...
В края на 2024 година идва моментът за равносметка от
Коментари Харесай

Емил Русинов: Очакваме проект за ключова улица, която да облекчи трафика с излаз към Цариградско шосе

В края на 2024 година идва моментът за равносметка от постигнатото през тези 12 месеца. Район " Източен " продължава да се развива с акцент върху модернизацията на инфраструктурата и подобряването на качеството на живот за всички свои поданици. Тази основа дава убеденост, че с настъпването на новата 2025 година работата ще се надгражда, а вниманието ще е ориентирано към реализирането на основни планове, които ще допринесат за възстановяване на градската среда.
Прочетете още
В изявление пред TrafficNews  кметът  на регион " Източен " Емил Русинов  направи преглед на постигнатото през миналата година и открехна вратите към идните начинания и планове за новата. Той повдигна тематики като модернизацията на улици, основаването на нови за облекчение на трафика,  безопасни и софтуерно осъвременени зони за паркиране с видеонаблюдение, и ограниченията за битката с противозаконните сметища в  квартал " Столипиново ".

- Г-н Русинов, измина една година от началото на Вашия мандат като кмет на регион „ Източен “. Каква година изпращате – задачите, които си бяхте сложили и какво успяхте да извършите?

-Мога да кажа, че адресирам една добра година. Началото на мандата ми стартира с първа копка на плана на ул. „ Богомил ” № 112-122 и 100-110 за облагородяване на междублоковите пространства. Този план беше квалифициран от предходния кмет на региона Иван Стоянов.

Площта му е 3000 кв. метра междублокови пространства. Бяха построени нови пешеходни връзки, сменени бяха старите осветителни тела с нови, бяха инсталирани нови пейки и кошчета за боклуци. Съвместно с Оперативна програма „ Паркове и градини “ направихме и залесяване с цел да наподобява приветливо за жителите.

Реализирахме основна пътна връзка в региона улица „ Д-р Георги Странски “, която бе построена напълно от нулата. Този план беше останал също от предходния мандат. Ул. „ Д-р Георги Странски “ е доста значима, дава връзка вътре в региона, като разрешава да се оформи един вътрешен кръг в комерсиалната зона с изход на бул. „ Санкт Петербург “. В този смисъл тя е извънредно значима и за жителите от целия град, които минават постоянно отсам. Стойността на обекта възлезе на 2,4 милиона лв., като средствата бяха обезпечени напълно, на 100% от общинския бюджет. Новата улица е дълга 440 метра, като е сменена цялата подземна връзка. Положени са над 5000 кв. метра асфалт, близо 2000 квадратни метра тротоар, 18 стълба за улично осветяване. Има сложено видеонаблюдение – 18 камери, и са построени 83 паркоместа. За първи път сложихме новаторска светлоотразителна пешеходна пътека.

Открихме две спортни площадки на ул. „ Босилек “ и ул. „ Кедър “. От общо 5 плана по ПУДООС ни останаха още три, които са пред довеждане докрай и следва да открием. Те са на улиците „ Богомил “, „ Волтер “ и „ Правда “ до учебно заведение „ Кирил Нектариев “.

Успяхме да възобновим редица междублокови пространства, освежихме и пейките в парк „ Каменица “ и детската площадка пред ул. „ Преспа “ 4. Проведохме няколко залесителни акции. Една от тях бе в парк „ Изгрев “. Последното залесяване беше направено предходната преди две седмици  на най-новата улица „ Д-р Георги Странски “.

Поставихме нови табелки „ Забранено за кучета “ в парковете и детските площадки. Някои към този момент липсват и ще бъдат актуализирани. Също по този начин е редно и да отбележа, че огромна част от дупките в региона към този момент са запълнени.

- С какви проблеми се сблъскахте и по какъв начин ги решихте?

-Един от акцентите в работата ми са елиминирането на противозаконните сметища, защото регионът несъмнено има проблем с тях. Като начало изградихме ограничаваща дига, с цел да не могат да минават транспортни средства и най-много каруци към поречието на река Марица. Това е на ул. „ Крайречна “ до ул. „ Бъндерица “. Там сме оставили единствено една просека, с цел да може да минават пожарни коли при нужда.

Ще продължим с регулярните инспекции, с цел да намалее стоварването на отпадък и образуването на нерегламентирани сметища в региона. Също по този начин работим по същия метод и с противозаконното строителство. Правим инспекции, с цел да контролираме и този развой. Работим доста добре взаимно с сътрудниците от Общински инспекторат и Общинска полиция.
Като собствен плюс правя оценка това, че съм част от жителите на „ Източен “ и по този начин съумявам да бъда покрай тях и да се откомандировам, с цел да им оказа помощ с каквото мога.

- Кои са най-големите провокации във Вашия регион?
-Както споделих големите сметища в „ Столипиново “ са си най-голямото предизвикателство. С помощта на Оперативна програма „ Чистота “ още при започване на мандата ми от поречието на реката извозихме над 1500 тона боклуци, като коритото на Марица беше главно почистено, това беше първата ми задача. Сега мога да кажа, че мястото наподобява много по-различно, отново се акумулират боклуци, само че не с този интензитет, който беше преди.

- Как се ще борите против тези сметища в „ Столипиново ” и непрекъснатите пожари, които обгазяват региона? Изцяло положението може ли да се усъвършенства?

-Успях да въведа мярка в битката с този проблем, посредством слагането на видеонаблюдение на основни точки, там където обичайно се образуват нерегламентирани сметища. На този стадий имаме сложена камера на входа на най-голямото бунище на ул. „ Калина “. Там към този момент има камера, която снима нарушителите.  Надявам се до края на мандатът ми съвсем във всяка точка от Столипиново да бъде сложено видеонаблюдение.


Друго, което въведохме е, че по протежението на ул. „ Ландос “ проектирахме и към този момент имаме построени търговски площи, както е в този момент пред ОУ „ Димчо Дебелянов “. Продължаваме на север по протежението на ул. „ Ландос “ и имаме новоизградени 9 преместваеми търговски обекти, които са към този момент с издадени разрешителни и работят, навръх мястото, където преди имаше бунище.
Така хората се грижат за мястото, стопанисват го, а сметището се измести, там към този момент няма скупчване. Концепцията ми е такава, че по някакъв метод постоянно се акумулират боклуци, само че дано да не са на 5 или 6 сметища, а да са на едно – по този начин е по-лесно да се поддържа и да се чисти. Търговските зони са по-чисти, заплащат наем на общината, основават работни места и регионът става малко по-облагороден и организиран. В този ред на мисли, концепцията е там, където има сметища и имаме опция, да ги преобразуваме в търговски зони и хората сами да си ги стопанисват и култивират, което ще е най-добре и за жителите, и за община Пловдив.

Аз знам те от какво имат потребност, просто някой би трябвало да им даде опция. Сега всичко е изцяло законно, а визията ми е с добра връзка и общи старания сред обособените институции да променим съзнанието на нарушителите и да вървим дружно към един по-чист квартал.

- Един от сериозните проблеми за всеки регион е паркирането, по какъв начин се справяте с това и какви ограничения взимате?

-Заварихме план от предходния мандат за паркинг на улица „ Преспа “ 8, 10 и 12., за който чакаме  да излезе разрешителното за градеж. Сред целите ми в регион „ Източен “ за 2025 година  е да съумея да го осъществявам. В него са заложени  132 паркоместа, създаване на напълно нова отводнителна система, осветяване, непрекъснато видеонаблюдение и не на последно място залесяване и облагородяване.

Подобен паркинг ще има в съседство, който е зад „ Преспа “ 2, 4 и 6 и също ще бъде с видеонаблюдение, напълно нов асфалт, маркировка, осветяване и дръзвам да настоявам, че жителите са доста удовлетворени. Тук държа да отбележа, че той е напълно безвъзмезден за всички. Ще бъде построена и „ топла “ връзка сред двата паркинга, които ще бъдат свързани с път.

- Каква е програмата и проектобюджетът на регион „ Източен ” за идната година? Кои от улиците са планувани за възобновяване?

- За улица „ Архитект Камен Петков “, „ Богомил “ и „ Славянска “ имаме подготвени планове и позволение за градеж, като ще са ни нужни 4 млн. и 64 хиляди лева, а за ул. „ Богомил “ 3 млн. 624 хиляди лева.Чакаме финансиране,  за ул.„ Славянска “ имаме утвърден към този момент бюджет от 3,5 млн. лв.. 


В момента на заключителен стадий е проектирането на улиците „ Храбрец “ и „ Кемера “ в квартал „ Изгрев “, които ще оформят един вътрешен кръг от ул. „ Ландос “ през „ Храбрец “ и „ Кемера “ с пряк изход към бул. „ Цариградско шосе “. Това много би облекчило трафика. Също по този начин на „ Храбрец “  не е ремонтирана от близо 30 години, има комерсиална зона, там е и единствената черква в квартала „ Свети оракул Илия “, поликлиниката също се намира на тази улица, тъй че всичко това я прави основна и за мен е приоритет да стартира оттова.  

Пак споделям, проектирането е на финала и считам до края на мандата този план да бъде изпълнен.  Надявам се на бюджет, с който да съумея да осъществявам основните заложени инфраструктурни планове. Предстои ми още доста работа.

- Ще работите ли за повече зелени площи в регион „ Източен ”, какво сте планували по тази тематика за идната 2025 година?
-Разбира се, това е един от главните ми цели. Продължаваме с положителната грижа да сътворяваме по-добри места за игри и отдих за хората от квартала. Да се грижиш за зелените площи в региона е добра грижа и за цялостната еко-система на Община Пловдив. Тук ще отбележа, че работим отлично с сътрудниците от Оперативна програма „ Градини и паркове “, които спомагат за това да бъде по-зелен и по-приветлив квартала.

Предстои ни и една дарителска акция, в която ще се включим на ул. „ Месемврия “. Тя е на Оперативна програма „ Градини и паркове “ взаимно с IT компания и е за богато озеленяване за ” облагородяване  на градската зелена среда в регион „ Източен ”.

- Често участвате в разнообразни начинания, по какъв начин ще продължите с развиването на културното наличие в региона?

-Държим отлична връзка с учебните заведения и детските градини, вършим дружно доста общи събития, като се опитваме да включваме и по-различни хрумвания в културния календар на " Източен ". Стараем се в празниците ни да вземат участие всички детски градини, учебни заведения, читалища и пенсионерски клубове, които основават прелестно въодушевление с стратегиите си. През 2025 година ще продължим и традицията със събитието за  „ Световния ден на етническата приемливост ”, което е на 21 март. Друго събитие, което за първо път беше разположено в парк " Каменица " беше Нощ на литературата в Пловдив, което реализирахме взаимно с отдел " Култура " на Община Пловдив.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР