Мисията, наречена Полярна зора, е планирана да излети след 10:30

...
Мисията, наречена Полярна зора, е планирана да излети след 10:30
Коментари Харесай

SpaceX изпраща космонавти на мисия в радиационните пояси около Земята

Мисията, наречена " Полярна зора ", е планувана да излети след 10:30 (българско време, 3:30 местно) на 26 август. Това е тестова задача, предопределена да прекрачи границите на достигнатите от космонавти височини, по-високи от тези, които всеки човек е пътувал след края на програмата Аполо на НАСА през 70-те години.

Айзъкман, Менон, Гилис и Потийт ще прекарат пет дни на борда на капсула Crew Dragon на SpaceX. Тяхната орбитална траектория ще се простира задоволително високо, с цел да потопи транспортното средство и екипажа в радиационен пояс, добавяйки още един детайл на заплаха към задачата.



Този екипаж от космонавти ще отвори и люка на своя галактически транспортен съд и ще се изложи на вакуума на космоса, отбелязвайки първия опит за сходен героизъм от неправителствени астронавти. По време на това начинание астронавтите ще бъдат предпазени само от чисто новите костюми за екстра-вехикулярна интензивност (EVA), които SpaceX проектира и създаде единствено за две години и половина.

Обявена за първи път през 2022 година, Polaris Dawn е първата от трите задачи за тестване и разработка по програмата Polaris, които Айзъкман, основателят на компанията за разплащателни услуги Shift4, който също е водач на реактивен аероплан, с фантазии за пътешестване в космоса, сподели, че ще извърши и финансира взаимно със SpaceX, само че отхвърли да каже какъв брой коства тази задача.

Крайната цел на програмата Polaris е да направи първите стъпки към валидиране на технологията, от която SpaceX ще се нуждае един ден, в случай че придвижи хората по-дълбоко в космоса - в това число галактически костюми, EVA и животоподдържащи технологии.

След изстрелването, екипажът на  " Полярна зора " ще пътува в орбита в овална форма, която се простира на височина до 1400 километра от Земята. Това е много във вътрешната лента на радиационните пояси на Ван Алън на Земята, които стартират на към 1000 километра надморска височина. Поясите са зони, където се улавят концентрации на високоенергийни частици, които идват от слънцето и взаимодействат със земната атмосфера, създавайки две рискови ленти от радиация, съгласно НАСА.

Почти незабавно след постигане на космоса екипажът на  " Полярна зора " ще стартира развой на „ авансово дишане “, с цел да се приготви за галактическата разходка. Това е сходно на това, което водолазите вършат, с цел да избегнат декомпресионна болест, известна още като „ завои “. Членовете на екипажа би трябвало да изчистят кръвта си от азот, тъй че когато капсулата е намалена и изложена на вакуума в Космоса, газът да не образува мехурчета в кръвта им - евентуално смъртоносно положение.

„ Нямаме въздушен шлюз в тази задача “, сподели Гилис пред CNN, имайки поради зоните на борда на Международната галактическа станция (МКС), които служат като специфични камери за декомпресия за астронавти, които се насочат на галактическа разходка. Вместо това  " Полярна зора " ще схване „ в действителност нов и друг метод “ към процеса преди дишане, който включва „ постепенно понижаване на налягането в кабината и повишение на концентрацията на О2 “.

За разлика от всеки опит за авансово дишане на Международната галактическа станция, процесът ще отнеме почти 45 часа - близо два дни, сподели Гилис, който работи като водещ инженер по галактически интервенции в SpaceX.

И най-после, с цел да стартира третия си ден в космоса, екипажът на  " Полярна зора " ще отвори люка на Crew Dragon, когато ще бъдат на над 700 километра над Земята. И четиримата членове на екипажа и целият интериор на галактическия транспортен съд ще бъдат изложени на обширната празнина. Само Айзъкман и Гилис в действителност ще излязат от галактическия транспортен съд, обаче, вързани.

От началото до края мисията  " Полярна зора " излага екипажа на по-голям риск спрямо други задачи за орбитален галактически туризъм, в това число задачи на SpaceX, които са превозвали плащащи клиенти до Международната галактическа станция, която обикаля на към 400 километра над Земята.

Поставянето на такава нова задача дружно за по-малко от три години е необикновено бързо съгласно аерокосмическите стандарти.

„ По-бързото не е безусловно по-рисковано “, сподели Рейсман, някогашен астронавт на НАСА, който служи като съветник на SpaceX, имайки поради бързата скорост на разработка и обширните наземни проби, които SpaceX е направила. „ Поемането на огромни опасности при тестването, когато следствията от неуспеха са ниски, води до понижен риск по-късно, когато следствията от неуспеха са огромни. “

Но „ би трябвало да сте нервозен по отношение на тази задача “, добави той. „ Винаги, когато опитате нещо за първи път, има обилни опасности. Ще се усещам доста по-добре, когато се върнат вътре със затворен и залостен люк след излизането в открития космос ”.



1) Международната галактическа станция, 2) Космическият телескоп Хъбъл, 3) Най-вътрешната от двете ленти, които съставляват радиационните пояси на Ван Алън, 4) Мястото, до където задачата " Полярна зора " би трябвало да достигне
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР