Министри от времето на ОДС са с номинации за постове

...
Министри от времето на ОДС са с номинации за постове
Коментари Харесай

Костов режисира кабинет на ПП-ДБ


Министри от времето на ОДС са с номинации за постове в държавно управление на коалиция „ Промяната “

Режисурата на някогашния министър председател и водач на Съюз на демократичните сили, а по-късно на ДСБ Иван Костов, доловиха в съставянето на държавното управление на ПП-ДБ опитни политици. Информацията бе доказана пред от авторитетни фигури в икономическите среди, съгласно които този път новата коалиция ще съблюдава прецизно препоръките на Костов, с цел да успее да сформира държавно управление.

Депутати от ПП-ДБ не се изненадаха от въпрос за ролята на Иван Костов в сегашния избор на министри, само че припомниха, по какъв начин преди дни персонално водачът на ДСБ Атанас Атанасов е оповестил в изявление за държавната телевизия, че от партията са се посъветвали с Иван Костов, Екатерина Михайлова, Веселин Методиев и други някогашни министри и депутати от дясното политическо пространство за съставянето на държавно управление.

Точно Веселин Методиев бе коментиран импровизирано като подобаващ за поста учебен министър и вицепремиер. Той към този момент бе подобен по времето на държавното управление на Костов (1997-1999 г.).

От ПП-ДБ припомниха и предупредителните думи на някогашния министър председател, че няма да гласоподава повече за тях, освен това тъкмо в средата на предизборната акция през март. „ Нивото на моето отчаяние ме кара да следя доста деликатно държанието на политическата групировка, за която ще гласоподавам. Ако те не изпълнят задължението си да вкарат бюджетния недостиг в границите на 3%, аз няма да гласоподавам повече за тях “, разгласи Иван Костов. Сегашната обстановка с високия недостиг в проектобюджета на служебното държавно управление съвсем е затворила вратата на финансовото министерство за Асен Василев, за сметка на финансистите на Демократична България Георги Ганев и Мартин Димитров. Димитров има мощни шансове и за министър на стопанската система. Финансистите са се заели със сметки по какъв начин заемите да са по-малко, дефицитът да влезе в границите на 3 %, само че в това време да не изправят кабинета пред избор след няколко месеца „ да платим заплатите на Министерство на вътрешните работи, или пенсиите на пенсионерите ”.

Уговорките кой да стане финансов министър обаче минавали през упорството на Николай Денков, който бил склонен да е министър-председател, само че упорствал тъкмо Василев да е финансист №1. „ Виждам мястото на Асен Василев като министър на финансите. Смятам за несправедливи офанзивите против него. Кирил Петков има изключителни връзки на европейско равнище “, сподели Денков в петък. И не удостовери, само че и не отхвърли, че Кирил Петков може да получи пост като вицепремиер в кабинета и управлението на службите. Сред депутати от ПП-ДБ нямаше огромна убеденост, че ген. Атанасов може да стане Министерство на вътрешните работи министър, тъй като за вътрешните работи с повече опит бил юристът Емануил Йорданов, който към този момент бе отпред на силовото министерство тъкмо като министър на Иван Костов (1999-2001 г.), когато смени на поста Богомил Бонев.

Ако номинацията на Емануил Йорданов надделее, то Атанас Атанасов сложил изискването за негова фигура в ДАНС. Кирил Петков също имал номинация за Агенцията, само че отказвал да назове персонално любимеца си.

Пак по кулоарната информация Христо Иванов към този момент бил споделил “Да ” за еврокомисар по правораздаване при идващите европейски избори, само че за задачата изискал да бъде лидер на листата следващата година, когато Европейски Съюз ще избира нови евродепутати. Съпредседателят на Демократична България обаче настоял Надежда Йорданова да е номинирана за министър на правораздаването, откакто на правната комисия ръководител ще бъде Стою Стоев от Политическа партия.

Външно министерство от обединението обмисляли да поверят на Даниел Лорер, само че Кирил Петков стартирал настойчиво Весела Чернева, която бе негов външнополитически консултант по време на премиерстването му.

Социален министър в проектокабинета на ПП-ДБ е Искрен Арабаджиев, само че и за МТСП също има разногласия дали номинацията на Елисавета Белобрадова не е по-удачна. Калина Константинова този път е харесана за министерството на превоза, а за министър на спорта е общопризнат Настимир Ананиев, защото към Радостин Василев има прекомерно звук.

За министър на културата номинации имали Манол Пейков и Александър Морфов. Пейков обаче забърка скандал в пленарна зала и нецензурното му изявление от трибуната с репликата „ Късопишков “ го извадило от министерските описи на обединението. Пейков обаче е доста известен с дарителските си акции в Пловдив и локалните сложили изискване той да е претендент за кмет.

В районното министерство от ПП-ДБ разискват инж. Ивайло Стайков или Йордан Терзийски от Политическа партия. Първият към този момент беше зам.-министър във ведомството, а Терзийски беше зам.-председател на районната комисия в 47-ото Народно събрание.

За министър на защитата е уговарян Велизар Шаламанов, който към този момент е бил длъжностен министър при Георги Близнашки и е с ясна проатлантическа позиция. Плюс за номинацията на Шаламанов е фактът, че е бил зам.-министър на защитата в държавното управление на Иван Костов.

Антон Тонев, който сега не е народен представител от Политическа партия, може да влезе в министерския лист за здравно министерство. Тонев беше началник на здравната комисия в предния парламент, само че отпадна от 49-ото Народно събрание поради активистката на Демократична България Стела Николова, която го измести с преференции на изборите на 2 април.

На фона на неофициалните мнения от депутати на ПП-ДБ Кирил Петков не се ангажира с имената от проектокабинета: „ Ние сега сме в развой на взимане на политическите решения във всички органи на нашата коалиция, този развой няма да свърши до идващия вторник “.

Депутатът Петър Петров, който се закле преди дни на мястото на напусналата Народното събрание Лена Бориславова, е тайният любимец за началник на ДАНС, признаха някогашни министри на Политическа партия. Те припомниха, че Петров е бил секретар на Съвета по сигурността към Министерски съвет по времето на кабинета “Петков ” и означиха сбито, че самият Кирил Петков му има огромно доверие.

Петров е приключил компетентност „ Национална сигурност “ в Академия на Министерство на вътрешните работи, „ Право “ в Югозападен университет „ Неофит Рилски “ - гр. Благоевград и магистратура по „ Бизнес администрация “ в УНСС. В биографията му от уеб страницата на Политическа партия се схваща, че той има повече от 17 години опит като чиновник в службите за сигурност. В интервала 2004 - 2008 година е работил в Национална Служба „ Сигурност “ - Министерство на вътрешните работи, а след основаването на Държавна Агенция „ Национална сигурност “ продължава кариерата си там. От 2013 година до началото на 2022 година е заемал редица управителни длъжности в структурата на ДАНС.

Правителството на Иван Костов бе определено от 38-ото Народно събрание на имения ден на брачната половинка му Елена – 21 май 1997 година – денят на Св. Константин и Елена. Правителството е с мандата на обединението Обединени демократични сили (СДС, Демократическа партия, БЗНС-Народен съюз), а разпределението на министрите е в съответствие 13:2:1 и ръководи до 24 юли 2001 година Това е първото държавно управление след демократичните промени през 1989 година, което съумява да изкара целия си 4-годишен мандат.

Два дни преди 50-я си рожден ден, на 21 декември 1999 година Иван Костов изненадващо смени 10 министри, в това число и трима вицепремиери. Основна причина за уволненията бе отчет от Националната работа за сигурност.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрично отхвърли да разяснява възможен личен състав на държавно управление, който от ПП-ДБ приготвят. И пред публицисти в коридорите на Народното събрание позволи, че достигналата до медиите информация по линия на ПП-ДБ най-вероятно е “вътрешно следено изпускане на имена да ги чекират ”. „ Имам сътрудници, с които беседвам, чувам мненията им и ги синтезирам. От дебелоглав българите са показвали доста пъти, че могат да катастрофират. Нали знаете, че единствено в българския котел няма демон, тъй като те сами се теглят надолу “, сподели още Борисов. Лидерът на ГЕРБ акцентира, че е нужен експертен кабинет на база на програмата, на база на отговорността и това държавно управление да ръководи четири години.

Борисов бе безапелационен, че по-подготвен за министър председател от него няма, само че се е дръпнал на първия ред, с цел да се даде късмет за сформиране на държавно управление и по този начин би трябвало да постъпят Кирил Петков и Асен Василев. Лидерът на ГЕРБ назова „ подло и безконтролно ” планът за бюджет да бъде върнат на служебното държавно управление, с цел да се промени дефицитът и още веднъж да бъде импортиран в Народното събрание, както предложи Асен Василев.

„ Виждаме един погрешен метод. Вчера в Министерството на финансите разбрахме в действителност какъв брой е тежко финансовото положение на страната и опитите да се върне бюджетът на служебното държавно управление смятам, че не е вярно, а е даже подло, също така и безконтролно. И тогава президентът с цялостно право може да ни назова с всички имена – от шарлатани до безотговорници - каквото желае да каже, все ще е вярно “, акцентира Борисов. И прикани партиите в Народното събрание да подходят с отговорност към приемането на бюджета за 2023 година.

„ Според мен Костов е вдигнал ръце от отрочето си ДСБ и го е дал на концесия на кръга „ Капитал “. Той мълча, когато те направиха коалиция с Българска социалистическа партия и когато поддържаха Радев за втория му мандат. И чак в този момент, след дъжда качулка, внезапно съобщи, че президентът бил узурпирал цялата власт. Не имам вяра да не е виждал това преди години, забавно е обаче за какво мълча толкоз време “. Това съобщи Иван Сотиров, някогашен основен секретар на Съюз на демократичните сили.

„ Вярно, бившето управление на ДСБ – Иван Костов, Екатерина Михайлова и Веселин Методиев - се срещнаха със настоящето. Но доколкото съм осведомен, на тази среща ген. Атанасов и другите са били предизвестени да не правят нелепости “, разкри той.

„ Иван Костов съобщи, че за финален път гласоподава за тях, тъй като били минали доста в ляво. Очевидно са си взели записка, тъй като доста внезапно се оповестиха за бюджетен недостиг от 3 % “, разяснява Сотиров.

„ Почти цялата клиентела на ДСБ през годините се изнесе при Бойко Борисов. Костов, Михайлова и Методиев се отдадоха на академична кариера. А тези, които останаха в партията, са разграничени на два лагера. Едните са за взаимно ръководство с ГЕРБ-СДС, другите са обладани от концепцията анти-Борисов. За тези вторите не е значимо дали ще се коалират с Българска социалистическа партия, значимото е да не са с ГЕРБ. Има съмнения, че те работят за Радев и за това той да продължи да ръководи със служебните си държавни управления “, счита някогашният основен секретар на Съюз на демократичните сили

 
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР