Министерството на правосъдието анонсира почти революционна идея - българските европейски

...
Министерството на правосъдието анонсира почти революционна идея - българските европейски
Коментари Харесай

Правосъдното министерство опитва да извади българските европрокурори от опеката на Гешев

Министерството на правораздаването анонсира съвсем революционна концепция - българските европейски делегирани прокурори да се обособят в независима конструкция.

Както е известно, за нашата страна те са 10 (макар квотата да не е запълнена) и са единствените, които имат право да правят в България оперативно-следствени дейности, да повдигат обвинявания и прочие по следствия на институцията, ръководена от Лаура Кьовеши.

Според регламента, който урежда работата на Европейската прокуратура, делегираните прокурори, които остават в дадена страна, на книга не са подчинени на основния прокурор. От друга обаче не се анулира Конституцията - тъй като те хем остават български прокурори, хем в прословутия член 126, алинея 2 на главния закон написа:

" Главният прокурор реализира контрол за правда и методическо управление върху активността на всички прокурори. "

Да не приказваме, че службата като европрокурор е с мандат - 5 година с опция за едно удъжаване. След което магистратът се връща на позицията, където е бил преди и в съответната конструкция.

Сега Министерство на правосъдието предлага:

" Европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в независима организационна конструкция в прокуратурата, а административните функционалности на началник да се реализират от оправомощен от Европейската прокуратура европейски делегиран прокурор. "

На излиза наяве по какъв начин ще се избегне колицията с член 126 на Конституцията.

Иначе в законопроекта се споделя още, че те ще си имат постройка, бюджет и ще могат да желаят самостоятлно СРС.

Ето и целия текст:

Европейските делегирани прокурори да се обособят в независима конструкция, плануват промени в Закона за правосъдната власт

Европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в независима организационна конструкция в прокуратурата, а административните функционалности на началник да се реализират от оправомощен от Европейската прокуратура европейски делегиран прокурор. Това планува план на Закон за изменение и допълнение на Закона за правосъдната власт, който Министерството на правораздаването разгласява през днешния ден за публични съвещания.

За положителни условия на труд и работна среда с акт на Министерския съвет ще бъде предоставена на Висшия правосъден съвет подобаваща постройка за активността на европейските делегирани прокурори, където да бъдат обособени независими регистратура и деловодство, съгласно условията на Закона за отбрана на класифицираната информация и правилника за използването му. Необходимите средствата за реализиране на активността на европейските делегирани прокурори ще се обезпечават от бюджета на правосъдната власт. Степента на разпоредник с бюджет на ръководителя на структурата на европейските делегирани прокурори ще бъде избрана от пленума на Висшия правосъден съвет, написа в претекстовете на законопроекта.

Със заключителните разпореждания на закона е планувана смяна в Закона за специфичните разследващи средства и в Наказателно-процесуалния кодекс, с които категорично се урежда правото на европейския прокурор и европейските делегирани прокурори да желаят потребление на специфични разследващи средства и да употребяват събраните посредством тях данни и материални доказателствени средства по каузи от подготвеност на Европейската прокуратура. Предвидени са промени и в Закона за отбрана на класифицираната информация.

Със същия законопроект се регламентира и процедурата за лъчение на народен представител за Евроюст. Предвидено е Пленумът на Висш съдебен съвет да извърши асортимент на националния член на Евроюст, неговия заместител, както и асистент на националния член, а министърът на правораздаването да уведомява Евроюст и Европейската комисия за избора.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР