Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля варианти за обединяване

...
Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля варианти за обединяване
Коментари Харесай

МОН готви голямо сливане на университети

Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля разновидности за сливане на някои висши учебни заведения под разнообразни форми. Това е в сходство със Стратегията за развиване на висшето обучение и за повишение на качеството, оповестяват от просветното ведомство.

От там обаче прецизират, че обсъжданите разновидности нямат нищо общо с тиражираната информация за основаване на мегаструктури и понижаване на държавните университети от 38 на 16.

Новината за готвените промени беше обявена първо от OFFnews. Там се показва, че диалозите с ректорите към този момент са почнали в условия на конфиденциалност и без никакво авансово оповестяване. Според отречената от МОН информация образователни заведения ще бъдат обединени в мегаструктури, като самостоятелността си ще запазят така наречен цялостни университети и вузовете в бранш сигурност. Става въпрос за СУ, вузовете в Пловдив, Стара Загора, Шумен, Благоевград, Велико Търново, Бургас, както и Аграрната академия в Пловдив, Академията на Министерство на вътрешните работи, трите военни учебни заведения.

Въпросните мегаструктури щели да бъдат четири – Национален механически университет, включващ техническите вузове в София, Варна, Габрово и Русенския университет, обединен стопански университет (УНСС, Стопанската академия в Свищов и ИУ-Варна). Ще има и обединен политехнически университет, който ще сплоти УАСГ, МГУ, ЛТУ, ХТМУ, УХТ, висшето строително учебно заведение и висшето учебно заведение по телекомуникации и пощи. От обявата излиза наяве, че е очакван и обединен университет по изкуства и спорт – вътре вероятно биха влезнали художествената, музикалната академия, НАТФИЗ, АМТИ-Пловдив и НСА. Под една шапка ще са и медицинските вузове – в СУ, Пловдив, Плевен и Варна.

По закон сливане на университети може да се случи единствено и само непринудено, по волята на самите университетски общности. Законът за висшето обучение изисква да има решение на Общите събрания на съответните висши учебни заведения. Общото заседание включва преподаватели, студенти и администрация.

Официалната позиция на МОН ще бъде показана пред Съвета на ректорите на 22 февруари, акцентират от ведомството.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР