Министерския съвет реши над 60 млн. лв. да бъдат преведени

...
Министерския съвет реши над 60 млн. лв. да бъдат преведени
Коментари Харесай

Кабинетът даде 60 млн. лв. заем на БДЖ

Министерския съвет реши над 60 млн. лева да бъдат преведени възмездно от Министерството на финансите към БДЖ, заяви през днешния ден пред публицисти министърът на превоза Ивайло Московски, представен от Българска телеграфна агенция.

Той изясни, че допреди няколко месеца не е имало законово съображение да бъде възложен запас на железниците да могат да си погасяват задълженията, защото към момента не бе получено позволение от Брюксел за даването на парите, които съставляват държавна помощ.

Московски заяви, че 42 млн. лева още през днешния ден ще бъдат върнати на бюджета, защото те би трябвало да погасят една задействана остаряла държавна гаранция, т.е. ангажимент от бюджета към Световната банка. Министърът уточни, че 42 млн. лева от задълженията на БДЖ ще бъдат погасени с тази сума и 20 млн. лева от тях ще бъдат разпределени за погасяване на облигационния заем към пет банки.

" Там дългът продължава да е над 150 млн. лева, само че с тези 20 млн. лева поемаме един ангажимент, който ще ни разреши останалите пари да бъдат разсрочени за идната година ", сподели министър Московски.

Той акцентира, че става въпрос за възмездно финансиране, т.е. останалите браншове в страната и данъкоплатците няма да бъдат ощетени с тези пари, които получава БДЖ. Системата на превоза има ангажимент да възвърне тези средства към бюджета до края на 2018 година

Московски сподели, че, погасявайки задълженията, сдружението ще може да си стъпи на краката. Надявам се през есента сполучливо да започва и процедура, която да разреши пазаруване на нов преносим състав за БДЖ, което да осмисли големите вложения, които вършим в железопътна инфраструктура, заяви още министърът на превоза.

За цялостно погасяване на задълженията на жп превозвача страната разчита на доходи от отдаването на концесия на летище София. Това се счита за порочна процедура, само че предходният кабинет на ГЕРБ взе това решение, с цел да реши казуса. Процедурата по отдаването на концесия бе прекъсвана неколкократно. Сега министърът на превоза чака през 2018 година да бъде подписан контракт с оператор на летището.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР