WSJ: Саудитска Арабия заплашва да срине цените на петрола до 50 долара за барел
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия предизвести, че цените на петрола може да паднат до 50 $ за барел, в случай че членовете на ОПЕК+, нарушаващи договорката, не се придържат към контрактуваните предели за произвеждане. Това оповестиха представители на организацията, написа американският вестник The Wall Streer Journal.
Други производители поясняват тези изказвания като завоалирана опасност от Саудитска Арабия: кралството е готово да стартира ценова война, с цел да резервира пазарния си дял, в случай че други страни не се придържат към споразуменията на ОПЕК+.
Ключови членове на алианса, който включва Организацията на страните експортьорки на нефт (ОПЕК) и техните съдружници, възнамеряват да обсъдят опцията за облекчение на рестриктивните мерки на производството през декември по време на онлайн среща в сряда.
След като Иран изстреля ракети против Израел във вторник, цените на петрола се повишиха след седмици на непрекъснат спад. Суровият нефт Brent, интернационалният бенчмарк, се увеличи с 5%, само че в последна сметка се задържа с 2,4% по-високо при малко под 70 $ за барел.
Западът се притеснява, че по-широкият спор може да прекъсне износа на нефт от Персийския залив, който минава през граничещия с Иран Ормузкия проток. Това неизбежно ще докара до повишение на цените.
Геополитическото напрежение обаче продължава от месеци без доста влияние върху цените на петрола и това разочарова саудитските управляващи. Това частично се дължи на обстоятелството, че други членове на картела не се придържаха към проектите за ограничение на производството през по-голямата част от тази година. По време на конферентен диалог предходната седмица саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман предизвести други производители, че цените може да паднат до 50 $ за барел, в случай че не приложат контрактуваните съкращения на производството.
Според делегатите на ОПЕК, участвали на диалога, той изключително означи Ирак, който надвиши квотите с 400 000 барела дневно през август, и Казахстан, който възнамерява да усили производството посредством възобновяване на нефтеното находище Тенгиз до 720 000 барела дневно.
Саудитското обръщение беше: " Няма смисъл да се усилва производството, в случай че няма място за него на пазара “, съобщи един пратеник. " Някои хора би трябвало да мълчат и да съблюдават отговорностите си към ОПЕК+ “ .
ОПЕК е учредена от Венецуела, Ирак, Иран, Кувейт и Саудитска Арабия на интернационална конференция в Багдад, извършена от 10 до 14 септември 1960 година. Впоследствие към организацията се причисляват и други страни и от май 2017 година тя има 14 члена.