Професорът влогър от университета в Оксфорд: Как с математически уравнения се печелят милиони?
В най-престижния университет на Англия – Оксфорд, с математически уравнения се печелят милиони.
Гравитационни талази, които излизат от своята посока заради неверен ъгъл на изчисление. В университета на Оксфорд трилиони уравнения и редове от формули, поподнали в ръцете на изявени математици, се разписват ред измежду ред за всяка допустима неточност.
А измежду тях е един професор с нестандарта визия, само че с доста триумфи зад тила си. Том Крауфорд e титулуван академик от Оксфорд, ръководител на екипа по приемане на бъдещите студенти и е на крачка от това да разгадае математически задачи за милиони долари. А когато напуща вековните образователни зали, той хваща камерата и снима за Youtube, където се трансформира в един от най-гледаните влогъри.
Тази събота и неделя 5 мин. Тежката злополука на „ Тракия “: Говори лекарят, оказал първа помощ на ранените Съдържание от сътрудници 2 мин. Една опаковка Cremio, а толкоз доста предписания Светът 1 мин. Земетресение разклати Вранча Светът 3 мин. Разрешава ли Франция на Украйна да изстрелва ракети с огромен обхват против Русия? България 4 мин. Църквата уважава паметта на света Екатерина – настойничка на майките, децата и здравето Тази събота и неделя 3 мин. „ Вероятността да загубим българските плодове е извънредно сериозна “: Как черната златка унищожи декари овощни градини? България 2 мин. В неопределеност от 4 дни: Близки и доброволци търсят възрастен мъж с деменция Тази събота и неделя 5 мин. Тежката злополука на „ Тракия “: Говори лекарят, оказал първа помощ на ранените Съдържание от сътрудници 2 мин. Една опаковка Cremio, а толкоз доста предписания Светът 1 мин. Земетресение разклати Вранча Светът 3 мин. Разрешава ли Франция на Украйна да изстрелва ракети с огромен обхват против Русия? България 4 мин. Църквата уважава паметта на света Екатерина – настойничка на майките, децата и здравето Тази събота и неделя 3 мин. „ Вероятността да загубим българските плодове е извънредно сериозна “: Как черната златка унищожи декари овощни градини? България 2 мин. В неопределеност от 4 дни: Близки и доброволци търсят възрастен мъж с деменция„ Поради една или друга причина си имаме стандартен взор по какъв начин наподобява даден академик. Аз не съм необикновен почитател на това за какво би трябвало да изглеждаш по даден метод, с цел да упражняваш дадена специалност. Да ви призная почтено аз разбрах, че желая да се развъртвам в тази посока, когато като доста дребен обожавах да чувам рок музика, обаче се оказа, че не съм толкоз добър музикант и тогава си споделих „ Окей аз ще си наподобявам като рокаджия, само че ще преподавам комплицирани теореми, ще преподавам “, споделя Том Крауфорд.
„ Tова диря и в бъдещите студенти на Oксфорд, защото съм и в селектиращия екип, да има тази щипка характерност, за мен няма значение кой студент от кое място идва, по какъв начин наподобява, само че той би трябвало да знае за какво е в Оксфорд и за какво би трябвало да се развива в тази посока “, показва ще професорът.
Затова и при започване на века се основава премия за милиони, с която се чака да бъдат позволени едни от най-големите математически загадки.
Наистина ли е допустимо да станем милионери с помощта на няколко математически уравнения?
„ Да, има шест нерешими формули, които са същински сложни и в случай че бъдат решени, всяка една носи премия от един милион, те съществуват като мистерия от 2000 година. Вече един беше потвърден на доктрина, другояче бяха седем, само че би трябвало да кажа, че да се опиташ да станеш милионер по този метод, е съвсем невероятно и сигурно е един от най-сложните способи да спечелиш повечко пари “, показва проф. Том Крауфорд.
Основният теоретичен труд е обвързван със международното замърсяване. Как математиката може да помогне на този естествен проблем?
„ За мен един път щом си научил да разрешаваш дадени уравнения по верния метод, можеш да използваш математиката, с цел да разбираш с една концепция по-добре света и да ги използваш в всекидневието и даже когато някой проблем наподобява прекомерно сложен, той може да помогне да вземем за пример като при моите калкулации да се спре разпространяването на замърсяването по планетата “, споделя ученият.
„ Може би се питате по какъв начин е допустимо? Много е елементарно е най-малко за мен. Например, когато една река се влива в океана или морето, в своето корито тя носи доста отпадъци. Така аз съумях да предметна и затова да предвидим, по кое време тъкмо се влива най-голямото количество отпадък. Така че да отидем и да го почистим авансово. И по тази причина мога да се обзаложа, че всеки ваш фен сега употребява математиката, просто не осъзнава, че е по този начин. Любимият ми образец е разпределението на времето, в този момент до момента в който взимате това изявление, си мислите какъв брой дълго давам отговор и още какъв брой остава до отделеното време, ето в главата ви се случват математически калкулации “, показва професорът.
„ Сутрин много от нас би трябвало да заведат децата си на учебно заведение и стартират да считат - по кое време би трябвало да тръгнем, какъв брой време ще отнеме, с цел да стигнем по-късно за работа -отново математически проблем, работим с цифри, с цел да стигнем до обещано решение непрекъснато “, отбелязва Том Крауфорд.
„ Често си мисля, че математиката е всичко само че не и прочувствена, тъй като е доста логическа просвета - от това следва другото, след това третото, нямаш доста избор, дори никакъв. На в случай че го погледнем от този ъгъл, че като математик ти си изплашен от това обещано доказателство да се окаже неверно при идната сметка, значи че вярното може да не е вечно и това е рисково, изключително при комплицирани калкулации. Само си представете да си изпуснете рейса заради неприятен мениджмънт на времето е едно, само че в случай че се случи да се сбърка пътят на дадена галактическа ракета, е друго и започваш да си задаваш въпроса „ Защо “, а да си задаваш въпроса „ Защо “ е най–необходимата нужда. Защо има слънце? Защо е мрачно през нощта? Защо земята се върти към слънцето? И отговорите са гравитация или звездите, или звукови талази. Да при математиката не е толкоз значимо да отговаряш за какво, само че колкото повече го правиш, толкоз повече си коства “, показва още ученият.