2024 г. най-вероятно ще бъде най-топлата в историята, показват данните

...
2024 г. най-вероятно ще бъде най-топлата в историята, показват данните
Коментари Харесай

Подкаст | Черно море е показна „лаборатория“ за ефектите от глобалното затопляне

2024 година най-вероятно ще бъде най-топлата в историята, демонстрират данните от европейската стратегия „ Коперник “ за наблюдаване на климатичните промени. Тъй като в природата нищо не е изолиран развой, тези промени ще обиден и българските ширини, по-конкретно Черно море, което заради дребния си размер, е място, в което процесите се случват по-бързо.


ECONOMIC.BG · Черно море е показна „ лаборатория “ за резултатите от световното стопляне
Заради дребния си и затворен размер Черно море е световна лаборатория за това какво би се случило със Световния океан след 20 – 40 години, тъй като в него процесите се случват по-рано “, изясни Юлиян Попов, член на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и някогашен министър на околната среда и водите, в новия епизод на подкаста на Economic.bg “Едно Наум “.

По думите му в този момент Черно море се затопля по-бързо, като съгласно разнообразни изследвания температурата на повърхностните води на нашето море се е покачила с сред 2.8 и 3.2°C, което Попов дефинира като „ прекалено много “.

Бившият екоминистър описа историята за образуването на Черно море, което в миналото е било сладководно езеро, само че когато се открива връзка със Световния океан чрез Босфора и Дарданелите, бързо нахлува морска вода и „ морето се разделя на две – жив горен пласт и низък, кондензиран с токсичен газ, а това го прави „ мъртво тяло “.

Между двата пласта има един промеждутъчен леден пласт, който държи наситената със сероводород вода долу, разделяйки я от „ живия “ пласт. Заради климатичните промени и стоплянето междинният пласт стартира да изтънява и да се къса тук-там “, предизвести Попов.

В същото време „ мъртвият “ пласт е като музей за всички кораби, които в миналото са плавали през тези води.

Този регион е средище на цивилизации и култури и има кораби, потънали през столетията. Според някои Черно море е най-богатото морско археологическо находище в света – повода е тъкмо този сероводород, тъй като няма О2, поради който да има изгниване “, разясни Попов.

По време на диалога той неколкократно акцентира на значимостта да се пазят освен тези води, само че и крайбрежието, наситено с дюни, като това може да донесе повече стопански изгоди, в сравнение с всеобщото застрояване. " Повече от половината дюни сме ги унищожили – в случай че хотелските комплекси бяха издигнати зад дюните, те щяха да бъдат част от извънредно привлекателна естествена среда, която щеше да докара за България и за бизнеса по-голям и първокласен доход ", счита Попов.

Имаме скъпи крайбрежни води, това са така наречен „ преходни “ езера, които у нас са известни с невероятното многообразие на птичи цвят – пеликани и фламинго съвсем в центъра на Бургас, Варненското езеро също е извънредно скъпо, само че е тотално унищожено от промишлеността – от нея повече ли печелим, в сравнение с бихме спечелили, в случай че индустриалните пътища на стоките не минаваха през езерото? “, попита Попов.

„ Няма български плаж, който да не е нечист над стандартите, поставени в европейски проект, в това число плажовете, които не са част от мощно обитаеми туристически комплекси “, сподели още събеседникът, добавяйки, че всеки би трябвало да си дава сметка за следите от своето държание.

Какво още е неповторимото в природата на Черно море, какви са рисковете от покачването на температурите и замърсяването от хората и какво може да направи елементарният човек, с цел да предотврати вероятни отрицателни последствия, чуйте в новия епизод на подкаста на Economic.bg " Едно Наум ".
Юлиян Попов Черно море подкаст Едно мислено световно стопляне климатични промени лаборатория
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР