Минимум 5 години затвор става наказанието за шофьор, който причини

...
Минимум 5 години затвор става наказанието за шофьор, който причини
Коментари Харесай

Минимум 5 г. затвор, ако пиян или дрогиран убие на пътя

Минимум 5 години затвор става наказването за водач, който аргументи гибел на пътя и е дргогиран или пийнал, няма брошура, избяга от местопроизшествието или в случай че действието е осъществено на пешеходна пътека.
Прочетете още
Това плануват измененията в Наказателния кодекс, които депутатите утвърдиха в правната комисия. Текстовете ще се внесат в пленарната зала за дефинитивно гласоподаване.

В момента наказванията са от 3 до 15 години затвор, а в изключително тежки случаи – от 5 до 20 години.  Депутатите  вдигнаха  долната  граница  и одобриха да станат надлежно от 5 до 15 години и от 10 до 20 години.

В тези случаи съдът ще може и да лишава транспортното средство, в случай че то е благосъстоятелност на причинителя, а в случай че не е, ще присъжда равностойността му. Същата опция за съда има и в случаите на шофиране след приложимост на алкохол и опиати, както и когато това е осъществено наново.

Депутатите усилиха и глобите за причиняване на гибел в злополука при несъобразителност. В момента те са от 2 до 6 години затвор, а в изключително тежки случаи – от 3 до 10 години. Според новите текстове наказването става от 3 до 8 година затвор, а в изключително тежки случаи – от 10 до 20 година

С други промени се плануват до 6 месеца решетки за водач, който откаже тест за алкохол и опиати на пътя, в случай че преди този момент е бил хващан след използването им. Освен това има планувана и санкция от 2000 лв..

Ако измененията бъдат гласувани през днешния ден дефинитивно, ще отпадне и синият ваучър от наложителните документи за водачите. Вместо него информацията за отнетите точки ще се съхранява в указател.

В отрасловата комисия депутатите отхвърлиха голям брой други оферти за промени в Наказателен кодекс, свързани с увеличение на наказванията за закононарушения на пътя. Така депутатите стигнаха до консенсус за увеличението на долната им граница.

“Проблемът с условните присъди при гибел на пътя може да бъде решен със завишаване на минималните размери, само че в случай че се стигне пределната граница на наказване от 20 години, не мисля, че това би било предварителна защита ”, уточни пред депутатите зам.-директорът на Националната следствена работа Юлиана Петкова.

Според нея не е предварителна защита против убийствата и фактът, че са планувани същите санкции и даже пожизнен затвор.

Освен вдигането  на минималните  наказания  всичко друго  би било правен  екстремизъм,  добави Петкова. Отпада и концепцията колите да минават на механически обзор единствено откакто лидерът им си заплати всички санкции, наложени му от КАТ.

Отхвърлено е и предлагането използването на наркотични субстанции да се открива след кръвна проба, която да е потвърдила съществуването им, и по този начин да се избегне объркването с позитивен резултат в резултат на метаболити в организма.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР