Миниатюрен генератор може да преобразува движенията на молекулите в течност

...
Миниатюрен генератор може да преобразува движенията на молекулите в течност
Коментари Харесай

Малък генератор използва движението на молекулите, за да произвежда електричество

Миниатюрен генератор може да преобразува придвижванията на молекулите в течност със стайна температура в електричество. Един ден устройството може да се употребява за зареждане на устройства като медицински импланти или даже дребни домашен уреди.

Молекулите се движат непрекъснато, с помощта на топлинната сила, която имат при температури над безспорната нула, даже и да наподобяват неподвижни за човешкото око.

Например при стайна температура атомите в чаша вода постоянно се блъскат в близост.

Решихме, че би било забавно и свястно да забележим дали това придвижване може да бъде събрано и преобразувано в електричество.

Уей Ли от университета Нанкай в Китай

Юченг Луан от започващата компания East Eight Energy в Китай, Ли и техните сътрудници сътвориха устройството за събиране на сила с размер единствено квадратен сантиметър. Той се състои от горен и низък електрод с няколко влакна от цинков оксид с широчина 25 нанометра, прикрепени към всеки. Материалът е определен поради способността му да генерира електрически заряд при механична дисторция.

Устройството наподобява малко на две четки за зъби с косъмчета, обърнати една към друга, споделя Луан.

Екипът потопи устройството в резервоар с течност, наречена n-октан – въглеводород сходен на пропан или бутан, само че с по-дълга верига от въглеродни и водородни атоми. Това се случи на стайна температура. Молекулите в течността се блъснаха в дребните влакна от цинков оксид и устройството генерира малко напрежение от 2.28 миливолта и ток от 2.47 наноампера.

Следващата стъпка е да забележим дали други разтворители или течности могат дейно да зареждат това устройство.

Изследователите се надяват, че устройството може да се употребява за снабдяване на сила за нанотехнологии, като дребни импланти за снабдяване на медикаменти. Те също по този начин желаят да разширят технологията, с цел да могат да зареждат по-големи неща.

Надяваме се хората да могат да го употребяват вкъщи. Например, с цел да заредим телефоните или тв приемника си. Това показва, че механичната сила, произлизаща от топлинното придвижване на молекулите на n-октанова течност, може да се преобразува в непрекъсната електрическа сила при стайна температура, без да е нужен различен източник на сила. Въпреки че към този момент генерира единствено ниско напрежение, това може да докара до чист и всеобщ източник на сила за устройства с ниска мощ.

Жоао Вентура от университета в Порто в Португалия
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР