Миналия месец се случи един от най-големите сривове на работата

...
Миналия месец се случи един от най-големите сривове на работата
Коментари Харесай

Ветеран от Microsoft сподели историята за произхода на „синия екран на смъртта“ в Windows

Миналия месец се случи един от най-големите сривове на работата на компютри с Windows, засегнал компании по целия свят в резултат на проблематична актуализация на CrowdStrike. Компанията за киберсигурност призна в своя прелиминарен обзор след случая (PIR), че нейният проблематичен IPC Template Type тестов програмен продукт е довел до спирането на работата.

Тъй като „ синият екран на гибелта “ (BSOD) сега е гореща тематика, за която се пишат разнообразни публикации в интернет, тази седмица Реймънд Чен – деец разработчик на Microsoft Windows, пусна нова обява в блога си, озаглавена „ There is no mystery over who wrote the Blue Screen of Death, despite what some may want you to believe “ (Няма тайнственост в това кой е написал синия екран на гибелта, макар че някои желаят да вярват), в своята графа „ The Old New Thing “ (Старото ново нещо) в уеб страницата DevBlogs на Microsoft, хвърляйки светлина върху очевидната тайнственост по отношение на произхода на „ синия екран на гибелта “ (BSOD) на Windows.

По някакъв метод има изказване за 30-годишна тайнственост към „ синия екран на гибелта “ на Microsoft. Твърдението е, че има три спорни източника на авторство: Стив Балмър, Джон Верт и аз.

Но в реалност няма спор. Има три разнообразни сини екрана и всеки от тях има друг създател.

пише Чен

Интересното е, че първичният „ наследник екран на гибелта “ наподобява въобще не е бил обвързван със гибелта, а както Чен се показва с възприятие за комизъм – „ наследник екран на нещастието “. Той е бил провокиран при натискане на клавишите CTRL + ATL + DEL дружно (наречено „ привет с три пръста “), което оказва помощ за прекъсване на сесията на Windows, когато потребителят не е напълно удовлетворен от държанието на своя компютър.

Чен отбелязва, че текстовата част, а не главният код на горното известие на BSOU е написана от Стив Балмър за Windows 3.1.

Що се отнася до BSOD, може би ще се изненадате да научите, че черният BSOD, който софтуерният колос краткотрайно тества в Windows 11 в началото е съществувал и в Windows 3.1, въпреки че не е давал доста информация.

Така че тези, които не са удовлетворени от количеството информация, давана на настоящия BSOD екран, може би са мразели Microsoft още повече тогава.

След това, година по-късно, през 1993 година се появява BSOD на Windows NT 3.1, който беше първият същински „ наследник екран на гибелта “ при неточност в ядрото и беше осъществен от Джон Верт. Windows NT 3.1 беше и първата същинска 32-битова операционна система на Windows, по което се различаваше от Windows 3.1 и по тази причина получи името NT или New Technology.

Windows 95 също имаше своя BSOD и се различаваше от този в NT 3.1, защото позволяваше на потребителя да пренебрегва и прескочи известието за неточност. Реймънд Чен е този, който го е създал.

Ако си спомняте, това беше и известният или по-скоро печално известният BSOD на Windows 98, който се случи по време на главната тирада на годишното комерсиално ревю COMDEX през 1998 година.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР