Милчо Въков е роден на 6 юли 1950 г. в

...
Милчо Въков е роден на 6 юли 1950 г. в
Коментари Харесай

Проектът Визия за България е много важен за страната

Милчо Въков е роден на 6 юли 1950 година в гр. Брегово. Завършил е Висшия химико-технологически институт през 1975 година, със компетентност технология на органичния синтез. 10 години е бял шеф на химическа лаборатория в Консервна фабрика - Брегово. Един мандат е бил шеф на стопанската дирекция в общинската администрация, два мандата зам.-кмет в община Брегово и от 1999 година и до през днешния ден - пет мандата кмет на община Брегово. Женен, с двама синове и трима внуци.

"Държавата за едни е майка, за други - мащеха "

"Властта раздава държавни средства на близкостоящите до ръководството общини "

- Г-н Въков, към този момент се знае, че Българска социалистическа партия потегля към хората с "Визия за България ". В новия план на левицата е записано, че той не е опция на ръководството на ГЕРБ, а е за цялостна смяна на системата. Вече започнаха обиколките и разискването на плана в обособените общини на страната. Каква е вашата оценка за Визията и кои съгласно вас са най-важните цели?
- От името на управлението на община Брегово, и от името на общинската организация на Българска социалистическа партия в Брегово желая да поздравя другарката Нинова, тъй като "Визия за България " е групов документ, само че самодейността излиза от нея, несъмнено, с поддръжката на ИБ и на Народно събрание на Българска социалистическа партия. Това е нов миг и времето, в което живеем, изисква по различен метод да се ръководи страната. Управлението на ГЕРБ сега не дава никакъв късмет на България, изключително на Северозапада за решение на един доста тежък проблем - демографският. Затова плана "Визия за България " е доста значим за страната. Приоритет с най-голямо значение са измененията, които би трябвало да станат в опазването на здравето. За нас е ясно, че в предишното опазването на здравето е било гратис, ясно е, и че доста цели са се осъществили, само че в този момент, в ХХт век, опазването на здравето не може да бъде подчинено на Търговския закон. Не може да се прави търговия със здравето на хората. Вторият миг това е положението на образованието. Не може да имаш нация, способна да посреща превратностите на времето, в което живеем, без да имаш разсъдък, без да имаш обучение на равнище. Правени са някои стъпки, само че тези стъпки не са подредени както би трябвало. Не е неприятно, че се поправят заплатите на учителите, това е добре, техният труд би трябвало да бъде заплатен, само че ние би трябвало да търсим краен резултат от техния труд. Как приключват образованието си? Какво се случва с тях? Това обучение има ли качество? Възпитателният развой има ли качество? Категорично няма. Третият миг, който е непосредствено ориентиран към Северозападния край, това е доста тежкият демографски проблем, подбуден от необикновено високия % на безработица.
- В плана "Визия за България " е обърното доста съществено внимание на тежките региони в страната. Фиксирани са Странжа-Сакар, Северозапада и така нататък Ясно е, че проблемите при Вас са съществени? В този смисъл, каква е безработицата и по какъв начин се справяте с нея?
- Основният извод за мен е, че в този нов план доста тъкмо се откроява ролята на страната. Държавата би трябвало да взема решение проблемите в опазването на здравето, в образованието, в обществената сфера, престъпността, стопанската система и така нататък Днес страната отсъства от дневния ред, тя не извършва своите функционалности и тези проблеми са оставени на самотек. Затова доста значим миг в този документ е ролята на страната, държавността. Защото в този момент можем да попитаме: къде е страната? И отговорът е: нямаме такава. Надявам се, че българите ще оценят по достолепие смисъла на този план. България се нуждае от ново ръководство. Безработицата в общината по документи е към 28%, а действително е към 36-37%. Засега известна част от работещите са в бюджетната сфера - към 280 души. Това са хора най-вече в обществената сфера - детската градина, междинното учебно заведение, читалищата. Известен % работят в комерсиалната сфера. Обстоятелството, че сме община на две граници, дава опция една част от безработните през летните месеци да работят в Сърбия и по този метод да имат някакво краткотрайно прехранване, само че това не взема решение казуса. Друга част от младежите са напуснали родния край и са зад граница.
- Имате ли някакви специфични планове, по които да работите с младите?
- Разработваме планове, изключително по ограниченията за развиване на селските региони. Но тези планове, даже и да бъдат оценени добре, даже и да се осъществят, те не вземат решение казуса с безработицата. Ще ви дам образец. Сега имаме утвърден план за към 1 млн. и 600 хиляди лева, само че той е обвързван с ремонт на улици. А в този ремонт на улици, доста малко човешки труд ще взе участие, тъй като там се употребява техника с малко личен състав, няма го човешкия труд. Така казусът не се взема решение.
- Знае се, че главният занаят на общината е земеделието, където също е нужна работна ръка. Отглеждате доста лозя и тук се прави прелестно вино...
- Наистина главният занаят на територията на общината е земеделието, само че и това също не взема решение казуса с безработицата. Да, вършим и доста хубаво вино. Основно отглеждаме зърнени култури - пшеница, слънчоглед, по-малко ечемик и овес. Но и това не ни взема решение казуса. Защото тези 110-120 хиляди декара земя за един ден се обработват от 20 машини и всичко е механизирано и компютризирано. Така че безработицата не може да бъде решена по този метод. С безработицата може да се преборим само с дейното присъединяване на страната. Тя би трябвало да застане отпред на този развой. За страдание страната в този момент я няма, единствено се вършат констатации, че има проблеми и толкова.
- Неотдавна Кирил Добрев изнесе една статистика, че над 100 общини в страната не са получили нито един лев от държавното управление за последната година.Кметовете от левицата предложиха тези общини да бъдат обезщетени. Има ли съгласно Вас развиване по този въпрос?
- Държавата демонстрира невероятна неправда. Конкретно - по едно разпореждане от август, когато Народното събрание не заседава, държавното управление взима решение по политически аргументи за разпределяне на държавни средства на избрани общини. Това са 110 млн. раздадени на към 95 общини, а общините в България са 266, т.е. повече от 2/3 от общините не получават такова безпринципно финансиране. Това финансиране е разпределяне на държавни средства на близкостоящите до ръководството общини.
- Навярно по този начин се купуват гласове за идващите избори...
- Разбира се, че е по този начин, то е ясно. Дори имам листата на общините, които са получили такова финансиране.
- Имате ли планове по стратегии на европейските фондове и в общината има ли построено звено, което умело и професионално работи по тях?
- По отношение на европейските средства страната също демонстрира непоследователност към някои от общините. Следим стратегиите на Европейски Съюз, аплайваме съвсем по всички планове, които касаят общините от селските региони. За страдание обаче нашите планове не се правят оценка и ние оставаме с усещане, че страната за едни е майка, за други - мащеха. Сега по стичане на събитията имаме извоюван подобен план за 1,6 млн. лева за главен ремонт на улици в Брегово. Имаме построен екип, подпомагане ни оказват и консултантски компании, определени по Закона за публични поръчки, правят си работата. Те ни оказват помощ по повод асимилиране и осъществяване на европейските планове за селските региони, в които попада и община Брегово. Ние сме дребна община, само че в предишното сме се славели с интензивно земеделие и доста функциониращи предприятия. Това минало е било положително, само че няма по какъв начин да се върне. Сега сме насочили напъните си главно в обществената активност.
- Разкажете за тази активност?
- Макар, че сме дребна община, имаме доста обществени заведения, които са в образцово положение. В тези заведения са настанени хора съвсем от цяла България. На наша територия действа един от най-големите обществени домове - в с. Куделин, на брега на Дунав. Капацитетът на този дом е към 120 души, има хора с тежки здравословни проблеми. Имаме и 6 центъра за настаняване от фамилен вид, едно предпазено жилище, в този момент строим още три жилища в с. Бале. Като продължение на обществената ни активност е работата на домашния обществен патронаж, в който се сервира топъл обяд по европейски план. На към 350 души и обядът е безвъзмезден. Проектът ще продължи до 2019 година Продължение на обществената ни политика е грижата за децата. Функционират две детски градини, от които една е в Брегово - детска градина "Детелина ", и една в Гъмзово. Бреговската е образцова. Функционира и приблизително учебно заведение с потенциал 210 деца. Също и читалища и всички те са работещи, поддържаме ги в положително положение. Във всяко обитаемо място има и черква. Характерно за нашия край в обществената сфера е и това, че поддържаме на високо равнище трансграничното съдействие със Сърбия. Имаме построени пенсионерски клубове, които са настоящи на съвместен продан. Обръщаме доста съществено внимание на децата, които за нас са приоритет. Също по този начин обръщаме внимание на младите, на междинното потомство, на безработните, на възрастните, на пенсионерите, които са с най-сериозни проблеми. Поели сме осъществяването на тъжните ритуали. Общината е наситена с доста обществени действия и обществена политика и хората това го правят оценка по достолепие. Ще продължим постоянно да сме обърнати към проблемите на хората и грижата за тях, които са най-големият ни капитал.
- А би трябвало ли страната да даде малко повече пълномощия на локалната власт и в положение ли са кметовете да "оползотворят " такава власт, в случай че им се даде, и в какво да се показва тази воля?
- Държавата би трябвало да има диференциран метод към обособените общини. Диференциран метод при сформиране на бюджета, диференциран метод по повод асимилиране на европейските средства, диференциран метод във връзка с безработицата, за подсигуряване на стратегии за краткотрайна претовареност. Защото не можем да съпоставяме община Брегово с община Варна, с Бургас, със Стара Загора, Плевен, Пловдив и така нататък Общините от Северозападния край би трябвало да бъдат отнесени в друга категория - общини със сериозен демографски проблем, с висок % безработица, с доста невисок стандарт на живот. И освен това състояние на един кмет, когато не му се подсигуряват бюджетни средства, няма по какъв начин да осъществя приходната част поради демографския проблем, поради безработицата. Кметът е безпомощен и не може да се оправи с това, което желаят хората от него, това, което му повелява локалната власт.
- Догодина предстоят избори за локална власт. Според вас каква е лявата опция? Надявам се, да не се получи сривът от 2015 година
- Напротив, "Визия за България " ще даде един старт за нова настройка на гласоподавателите. И в случай че в предходния мандат сме имали в Народното събрание 39 народни представители, в този момент в този мандат в 44-ото Народно събрание са 80. Ако в предходните мандати президенти са били представители на десни партии, в този момент президент на България е Румен Радев - повдигнат и подсилен от Българска социалистическа партия. Това са двете значими неща, които ще бъдат предпоставки в локалните избори да има повече общини, извоювани от представителите на Българска социалистическа партия, включително и повече регионални центрове.
- Ще се кандидатирате ли за кмет?
- Това дали ще се кандидатирам за мен е малко двузначно.
- Кой мандат ви е това?
- Пети мандат. За мен не е доста значимо дали ще се кандидатирам, за мен е значимо дали партията, в която членувам, ще ми гласоподава доверие. Ако тази партия ми гласоподава доверие, ще извърша това предписание, което ми се дава.
- За да ви избират пет мандата, това значи, че сте посочили качества и хората ви харесват.
- Кметската работа не е за хора, които желаят да бъдат кметове, а е работа за тези, които имат доверие на своите партии и тези партии ги оферират и ги издигат. Чак по-късно те дават или не дават единодушието си. Човек би трябвало да знае какво може, до каква степен го може и по какъв начин го може. И къде му е мястото. Това е максима, която съблюдавам до ден сегашен. В тези мандати съм имал към 30 души съперници. Те са били от разнообразни категории експерти - лекари, инженери, психолози, преподаватели и обществени служащи. Може да си добър експерт, само че да си добър кмет е друга работа. За която няма учебно заведение. Кметската работа е всеобхватна, многообразна, динамична. Нямам ден с ден, които да си наподобяват. Ако партията ми гласоподава доверие, ще подхваща нужните стъпки да пазя и осъществявам социалистическата концепция на територията на общината. Характерното за всичките ми мандати е, че съм ги спечелвал постоянно на първи тур, без значение че против себе си съм имал по 6-7 души. През тези 5 мандата постоянно е имало безапелационна победа за кмета на Българска социалистическа партия на територията на община Брегово, безапелационна победа и за състава на Общинския съвет. Което за България е доста необичаен случай. При нас тези, които поддържат кмета, поддържат и общинските листи и решенията се взимат без проблем.



Образованието и децата са приоритет №1 за кмета на общината

Детската градина "Детелина " в Брегово е една от водещите в област Видин. Тук се възпитават и образоват 51 деца - в четири групи. Една подготвителна разновъзрастова за 5-6-годишни, една втора група - 4-годишни, една първа група - 3-годишни, и една първа разновъзрастова - 2-3-годишни.
Финансирането е поето напълно от общината.
Ето какво споделя директорката на градината госпожа Здравка Димитрашкова, която към този момент 29 години е неразделно на своя пост:
Първо желая да изкажа нашата голяма признателност към кмета, който направи доста, с цел да бъдем една от първите детски градини в цялата област. Мога да кажа, че имаме превъзходен екип от експерти, с който работим. Учителките дават всичко от себе си, с цел да възпитават и образоват децата. Стремят се да работят с майчинска любов, с огромен хъс и професионализъм, по тази причина нашата детска градина е една от водещите в региона. Също по този начин в своята процедура се стремим да съблюдаваме нормативната уредба, което е доста значимо. Имаме и деца със специфични просветителни потребности, т.е. деца с увреждания, за които се изискват специфични грижи. За задачата употребяваме услугите на Ресурсен център - Видин, тъй че даваме всичко от себе си, с цел да водим един естествен учебно-възпитателен развой. Бих споделила, че и материалната база ни е доста добра. Имаме 2 занимални и 2 спални.
По европейски планове, посредством отново на господин кмета, се направиха санитарни възли към всяка група, физкултурен салон, стая за здравната сестра, систематичен кабинет, стая за домакина, стая за дамата, хранилища. Материалната база в двора на градината е в доста положително положение. Параходчето и къщичката на Баба Яга са направени от наш чиновник и са подаяние за децата. Остана единствено да създадем външно саниране и парно. Сигурна съм, че и това ще стане.

Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР