Михаил Вешим: На мястото на модела Борисов-Пеевски, Радев ще изгражда модел удобен за олигарси като Георги Гергов, братя Бобокови, Васил Василев – Хладилника Мраз
Михаил Вешим, в. " Стършел "
Ние сме опак народ – преди избори ни дават ден за размисъл, а ние вместо да мислим, вървим за риба. Почваме да мислим в деня след изборите, когато е късно и към този момент са ни хванали за риби. Ето какво си мисля аз в следизборния ден за размисъл: Че след националния избор има положителни и неприятни вести.
Започвам с неприятните: Мнозинство в Народното събрание ще има " Прогресивна България ", групировката на някогашния президент Румен Радев. Той е воин на " Стършел " повече от девет години – още като приземи самолета си в президентството.
От първите му прояви като държавен глава го преценихме що за глава е и по-нататък не сбъркахме в преценката. Типичен боен, човек недиалогичен, привикнал да раздава заповеди във фатмашки жанр: " молчать и не разсуждать! ". През годините потвърди и съмненията, че е план на съветския военачалник Решетников, в никакъв случай не си обърна езика да назова Русия " агресор " за нападението против суверенна Украйна, а ни обясняваше, че Украйна " не държи на мира, а държи да води тази война ".
Уж говореше, че е за мир, само че нито един път не се обърна към Кремъл с апел да спре войната – в случай че агресорът се изтегли от непознатите територии, не е ли това най-лесният път към мира? Но Радев не посмя да го каже, с цел да не разсърди диктатора Путин. Нещо повече: във вечерта, когато закриваше предизборната си акция, на огромен екран бе прожектирана фотография на братско здрависване сред президентите Радев и Путин, измежду развети съветски флагове.
С такава фотография нито един европейски водач не би се гордял – само че нашият Румен се пъчи на огромен екран, по тази причина и западните медии го дефинират като " човек на Путин " и " втори Орбан, който ще заеме в Европейски Съюз мястото на първия ".
Не се знае дали във външната политика Радев ще има куража на Орбан да се опъне на Европейски Съюз и да се разгласи за повдигане на глобите против Русия. Като президент той сподели, че едно приказва пред европейците – прави благи очи на Брюксел, а щом си пристигна и у нас, си разрешава някоя рецензия към Европейски Съюз.
Вероятно и в този момент ще продължи да я кара по " байтошовски " (вече и физиономията му замязя на Живковата) и по " байганьовски " – да сме добре и с тия, и с ония… Че закъде е без милиардите от Европа?
Иначе във вътрешната политика популизмът му е без граници – цялата негова предизборна акция бе да приказва против еврото и високите цени, поради въвеждането му. И нито дума, че цените и в други прилежащи страни, да вземем за пример Румъния и Сърбия, също са високи, въпреки да нямат евро.
В целия свят горивата литнаха нагоре, само че Радев нито един път не сподели, че повода са безредните дейности на президента Тръмп и недомислената му война в Близкия изток. Интересно, в този момент, когато ще има цялата изпълнителна власт и опцията да ръководи, по какъв начин Радев ще се оправи с растящите цени и инфлацията? А дали ще върне лв. – доста от гласувалите за него повярваха, че ще го направи.
Как ще се оправи с олигархията, както нееднократно даде обещание? Или на мястото на модела Борисов-Пеевски, който ще разгражда, ще построява собствен Радев модел, с менажер доближения му Копринков? Модел, комфортен за олигарси като Георги Гергов, братя Бобокови, Васил Василев – Хладилника Мраз… И за други известни и незнайни милионери и ТИМ-ове, които финансираха акцията му.
Навремето, през далечната 1968, френските студенти бяха издигнали девиз: " Искаме да ни ръководят хора с въображение! " И ние желаеме, само че такива си нямаме. Нито Радев, нито хората към него са с въображение, с хрумвания, с визия за бъдещото ръководство.
Макар да се назовават " прогресивни ", те са тъкмо противоположното. Повечето от депутатите му са военни или спортисти – та по кое време в човешката история военните и спортистите са движили напредъка?
Но около неприятните следизборни вести има и положителни. Добрите вести са, че няма да гледаме в бъдещия парламент простотиите на чалга партията Има Такъв Народ, на " мечове " и на " величия ". Там няма да е и Българска социалистическа партия със сталинисти и путинисти като Жаблянов, Румен Петков и с омръзналата ни Татяна Дончева. А пък " копейките " на Костадинов ще са понижени наполови-а.
И за нас, сатириците, има положителни новини ръководството на Радев дава обещание да ни обезпечи много работа.
Ние сме опак народ – преди избори ни дават ден за размисъл, а ние вместо да мислим, вървим за риба. Почваме да мислим в деня след изборите, когато е късно и към този момент са ни хванали за риби. Ето какво си мисля аз в следизборния ден за размисъл: Че след националния избор има положителни и неприятни вести.
Започвам с неприятните: Мнозинство в Народното събрание ще има " Прогресивна България ", групировката на някогашния президент Румен Радев. Той е воин на " Стършел " повече от девет години – още като приземи самолета си в президентството.
От първите му прояви като държавен глава го преценихме що за глава е и по-нататък не сбъркахме в преценката. Типичен боен, човек недиалогичен, привикнал да раздава заповеди във фатмашки жанр: " молчать и не разсуждать! ". През годините потвърди и съмненията, че е план на съветския военачалник Решетников, в никакъв случай не си обърна езика да назова Русия " агресор " за нападението против суверенна Украйна, а ни обясняваше, че Украйна " не държи на мира, а държи да води тази война ".
Уж говореше, че е за мир, само че нито един път не се обърна към Кремъл с апел да спре войната – в случай че агресорът се изтегли от непознатите територии, не е ли това най-лесният път към мира? Но Радев не посмя да го каже, с цел да не разсърди диктатора Путин. Нещо повече: във вечерта, когато закриваше предизборната си акция, на огромен екран бе прожектирана фотография на братско здрависване сред президентите Радев и Путин, измежду развети съветски флагове.
С такава фотография нито един европейски водач не би се гордял – само че нашият Румен се пъчи на огромен екран, по тази причина и западните медии го дефинират като " човек на Путин " и " втори Орбан, който ще заеме в Европейски Съюз мястото на първия ".
Не се знае дали във външната политика Радев ще има куража на Орбан да се опъне на Европейски Съюз и да се разгласи за повдигане на глобите против Русия. Като президент той сподели, че едно приказва пред европейците – прави благи очи на Брюксел, а щом си пристигна и у нас, си разрешава някоя рецензия към Европейски Съюз.
Вероятно и в този момент ще продължи да я кара по " байтошовски " (вече и физиономията му замязя на Живковата) и по " байганьовски " – да сме добре и с тия, и с ония… Че закъде е без милиардите от Европа?
Иначе във вътрешната политика популизмът му е без граници – цялата негова предизборна акция бе да приказва против еврото и високите цени, поради въвеждането му. И нито дума, че цените и в други прилежащи страни, да вземем за пример Румъния и Сърбия, също са високи, въпреки да нямат евро.
В целия свят горивата литнаха нагоре, само че Радев нито един път не сподели, че повода са безредните дейности на президента Тръмп и недомислената му война в Близкия изток. Интересно, в този момент, когато ще има цялата изпълнителна власт и опцията да ръководи, по какъв начин Радев ще се оправи с растящите цени и инфлацията? А дали ще върне лв. – доста от гласувалите за него повярваха, че ще го направи.
Как ще се оправи с олигархията, както нееднократно даде обещание? Или на мястото на модела Борисов-Пеевски, който ще разгражда, ще построява собствен Радев модел, с менажер доближения му Копринков? Модел, комфортен за олигарси като Георги Гергов, братя Бобокови, Васил Василев – Хладилника Мраз… И за други известни и незнайни милионери и ТИМ-ове, които финансираха акцията му.
Навремето, през далечната 1968, френските студенти бяха издигнали девиз: " Искаме да ни ръководят хора с въображение! " И ние желаеме, само че такива си нямаме. Нито Радев, нито хората към него са с въображение, с хрумвания, с визия за бъдещото ръководство.
Макар да се назовават " прогресивни ", те са тъкмо противоположното. Повечето от депутатите му са военни или спортисти – та по кое време в човешката история военните и спортистите са движили напредъка?
Но около неприятните следизборни вести има и положителни. Добрите вести са, че няма да гледаме в бъдещия парламент простотиите на чалга партията Има Такъв Народ, на " мечове " и на " величия ". Там няма да е и Българска социалистическа партия със сталинисти и путинисти като Жаблянов, Румен Петков и с омръзналата ни Татяна Дончева. А пък " копейките " на Костадинов ще са понижени наполови-а.
И за нас, сатириците, има положителни новини ръководството на Радев дава обещание да ни обезпечи много работа.
Източник: zonanews.bg
КОМЕНТАРИ




