Миграцията отново увеличава населението на ЕС през 2023 г
Миграцията в страните от Европейския съюз е нараснала общото му население през 2023 година, макар че раждаемостта в блока продължава да е по-ниска от смъртността, демонстрират данни на Европейски Съюз, цитирани от " Ройтерс ".
След спадове през 2020 година и 2021 година, които бяха свързани с въздействието на пандемията от COVID-19, популацията на Европейски Съюз от 27 страни се усили за втора поредна година от 447,6 милиона на 449,2 милиона души през предходната година.
Нетната вътрешна миграция включва по-специално пристигането на разселени хора от Украйна, бягащи от войната с Русия, се споделя в прессъобщение на статистическата работа на Европейски Съюз Евростат.
Ниската раждаемост в Европа значи, че по този начин нареченият " натурален " съставен елемент на броя на населението - раждания минус смъртни случаи - е отрицателен или стагниращ от 2012 година насам.
Това, съчетано със застаряващата демография, докара до опасения относно дефицита на работна ръка и бъдещото финансиране на националните обществени стратегии.




