Каменни сечива в Украйна са най-старото доказателство за съществуването на хора в Европа
Метод за датиране, основан на галактически лъчи, разпознава открити в Западна Украйна каменни сечива като най-старото известно доказателство за човешка активност в Европа - преди 1,4 милиона години, което демонстрира, че континентът е заселен стотици хиляди години по-рано, в сравнение с се предполагаше, съобщи Ройтерс.
Авторите на актуалното проучване оповестяват, че каменните сечива - най-примитивният прочут тип, в началото са открити през 70-те години на предишния век покрай Королево - обитаемо място, което се намира в подножието на Карпатите по поречието на река Тиса наоколо до границите на Украйна с Унгария и Румъния.
Възрастта им обаче остава неразбираема.
Новият способ дефинира възрастта на седиментния пласт, съдържащ каменните принадлежности, което прави този обект извънредно значим за разбирането по какъв начин хората за първи път са се популяризирали в Европа по време на топлите междуледникови интервали, освободили континента от прегръдката на ледниковия интервал.
Изследователите са стигнали до заключението, че сечивата евентуално са направени от Хомо еректус (Homo erectus, лат. " Изправен човек " ) - ранен човешки тип, появил се преди към 2 милиона години и популяризирал се в Африка, Азия и Европа, преди да изчезне преди към 110 000 години, написа Българска телеграфна агенция. " В Королево не са открити кости, а единствено каменни сечива. Възрастта им обаче допуска, че Хомо еректус е бил единственият вероятен човешки тип по това време. Ние знаем доста малко за нашите най-ранни предшественици. Те са употребявали каменни сечива за кръвопролитие и евентуално са употребявали огън ", сподели археологът Роман Гарба от Чешката академия на науките, водещ създател на оповестеното в сп. " Нейчър " проучване.
Хомо еректус е първият член на човешката еволюционна линия с пропорции на тялото, сходни на нашия тип Хомо сапиенс (Homo sapiens, лат. " Разумен човек " ), въпреки и с по-малък мозък.
Сечивата, издялани от вулканична канара, са направени в така наречен олдовански жанр. Макар да са много елементарни, те съставляват зората на човешката технология.
Досега най-старото известно доказателство за съществуването на хора в Европа беше на възраст към 1,2-1,1 милиона години от обект, наименуван Атапуерка в Испания.
Находките в Королево дават визия за маршрута на първата човешка агресия в Европа. Вкаменелости на Хомо еректус отпреди 1,8 милиона години са известни от кавказки обект в Грузия, наименуван Дманиси. Заедно с находките от Королево това допуска, че Хомо еректус е навлязъл в Европа от изток или югоизток, мигрирайки по река Дунав, споделя Гарба.
" Королево е най-северният открит до момента аванпост на Хомо еректус и е удостоверение за безстрашието на този предшественик ", добавя геологът от Чешката академия на науките и съавтор на проучването Джон Янсен.
Определянето на възрастта на палеолитни обекти като Королево е пословично мъчно. Настоящото проучване датира сечивата, определяйки по кое време пластът с артефактите е бил заровен под наслагващите се седименти.
" Земята непрекъснато е бомбардирана от галактически лъчи. Когато тези лъчи - основно протони и алфа частици, обхванат в земната атмосфера, те генерират второстепенен дъжд от частици - неутрони и мюони, който на собствен ред прониква в земните глъбини ", споделя датският геолог и съавтор на проучването Мадс Кнудсен.
Тези частици реагират с минералите в скалите, с цел да произведат клас атоми, известни като радиоактивни нуклиди. Седиментите са датирани въз основа на съотношението на два нуклида с помощта на другата им скорост на радиоактивен разпад.
По-късно Европа е била колонизирана от други към този момент изчезнали човешки типове, в това число от Хайделбергския човек и неандерталците. Хомо сапиенс еволюира в Африка преди към 300 000 години, като идва в забележителен брой в Европа евентуално преди към 40 000 - 45 000 години.
Първите представители на типа Хомо еректус се озовават в Европа, която по това време е населявана от огромни бозайници, в това число мамути, носорози, хипопотами, хиени и саблезъби котки.
Това, което ги е привлякло в Королево, е източникът на висококачествена вулканична канара, доста добра за изработката на каменни сечива, счита Гарба.
Изследователите позволяват, че ще се намерят доказателства за обитаване от европейци, които са даже по-стари от тези от Королево.
" Въпросът не е " дали ", а " по кое време " ще открием обект с сходна или по-стара възраст някъде другаде в Украйна, Румъния, България или Сърбия ", споделя Роман Гарба.
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)